Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dánové zabaví běžencům cennosti, budou z nich platit jejich pobyt

  16:47
Dánský parlament schválil novelu azylového zákona, která policii umožní zabavit žadatelům peníze a cennosti. Migranti si budou moci nechat v přepočtu maximálně 36 tisíc korun. Zůstanou jim také předměty, k nimž mají hluboký citový vztah. Zákon připomínající českou praxi ve světě sklízí kritiku.
Uprchlík z Etiopie v Kodani (4. ledna 2016)

Uprchlík z Etiopie v Kodani (4. ledna 2016) | foto: AP

Novela označená „L 87“ dává dánské policii právo každého migranta prohledat. Pokud má migrant u sebe víc než 10 tisíc dánských korun (36 tisíc Kč), stát mu je zabaví. Úřadům propadnou také cennosti dražší než 10 tisíc korun, pokud k nim majitel nemá silný citový vztah.

Uprchlická krize

Policie by tak žadatelům o azyl neměla sebrat například snubní prsten nebo náhrdelník po prababičce. Migrant však musí přesvědčivě vysvětlit, proč je pro něj daný předmět tak důležitý. Výnosy ze zabaveného majetku Kodaň použije na zaplacení ubytování, jídla a další podpory pro migranty. Kdo peníze a cennosti v předepsané hodnotě nemá, dostane tutéž péči zdarma.

Nová dánská pravidla připomínají postup, který v detenčních zařízeních uplatňují i české úřady. Cizinecká policie migrantům v tuzemsku odebere peníze, cennosti i mobilní telefon, ze zabavených prostředků se poté za každý den pobytu strhává určitá suma. Když dotyčný zařízení opouští, zbylý majetek dostane zpět (více se dočtete zde).

Dánští poslanci se zákonu věnovali ve třetím čtení, žádné další už nebude. Výsledek úterního hlasování pozorovatele nepřekvapil. Menšinová vláda premiéra Larse Løkkeho Rasmussena si potřebnou podporu mezi 179 poslanci zajistila už v polovině ledna.

Kodaňský parlament má pouze jednu komoru, dokument tedy putuje přímo ke královně Markétě II. Bez jejího souhlasu pravidla platit nezačnou, obvykle je to však pouhá formalita.

OSN: Neberte uprchlíkům to jediné, co jim zbylo z domova

„Cennosti, které si žadatel o azyl do země přináší, mohou být jediný majetek, který se mu podařilo zachránit, než utekl před pronásledováním či válkou. Netřeba říkat, že uprchlík nikdy nebude schopen vzít s sebou celou svou domácnost,“ varoval před novým dánským zákonem Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Věnoval mu obsáhlou zprávu, která dánské vládě doporučuje od nových předpisů upustit.

Zákon přinese i horší problémy, míní experti

Pravidla, která v úterý přijal dánský parlament, kritizuje i Zachary Whyte, který se azylové politice a integraci věnuje na Kodaňské univerzitě.

Samotné zabavování cenností není tím nejvážnějším problémem, který novela zákona přinese, řekl serveru The Local.

„Lidskoprávní organizace se zabývaly spíš jinými aspekty zákona. Například pozdržení zpracování žádostí o sloučení rodiny některých běženců. Po získání statutu uprchlíka budou muset čekat tři roky, než o ochranu pro příbuzné mohou poprvé požádat,“ upozorňuje akademik.

Vzhledem k tomu, že vytrvalý nápor migrantů úřady notně zpomaluje, může podle Whytea uprchlík na setkání s příbuznými čekat i déle než pět let.

„Utíká, aby si zachránil život, často je tedy nucen nechat za sebou nemovitost i další jmění,“ připomíná Dánům OSN. Pokud se běženci podařilo do Evropy dostat cennosti, mohou mu posloužit jako „počáteční kapitál“.

OSN svůj dokument formulovala velice diplomaticky a například připomněla, že Dánsko bylo v roce 1951 jednou z prvních zemí, která podepsala Úmluvu o právním postavení uprchlíků.

Komentátoři napříč světem však volili mnohem ostřejší slova, Kodaň se v médiích dočkala i přirovnání k praktikám nacistického Německa vůči Židům a jejich majetku, připomíná BBC.

Stát nemá platit za bohaté, hájí Dánové nová pravidla

Dánský premiér Lars Løkke Rasmussen opatření před světem dlouhodobě hájí, novelu označil za nejhůře pochopený zákon posledních let. Podobně hovořil na půdě OSN i ministr zahraničí Kristian Jensen.

Dánka se bránila pepřákem, hrozí jí pokuta

Sedmnáctiletou Dánku, která se s pomocí pepřového spreje ubránila sexuálnímu útočníkovi, čeká pravděpodobně pokuta 500 dánských korun (1 800 korun). V Dánsku je totiž zakázáno pepřové spreje vlastnit, uvedl v úterý tamní zpravodajský portál The Local. Útočník je na útěku. Incident se odehrál před týdnem ve městě Sönderborg, odkud je hlášeno několik případů obtěžování žen žadateli o azyl. Zda je za tímto případem uprchlík, není jasné. Dívka pouze vypověděla, že útočník hovořil anglicky. Její příběh vyvolal v zemi pobouření.

Zdroj: ČTK

„Dánský systém sociálního zabezpečení stojí na velmi jednoduchém principu: Stát péči poskytuje a platí těm, kteří se o sebe nedokážou postarat. Nikoli těm, kteří to dokážou. Stejný princip platí jak pro Dány, kteří žádají o podporu v nezaměstnanosti, tak i pro žadatele o azyl,“ vysvětloval Jensen podle serveru The Local zbytku světa.

Kritikům nových pravidel kromě samotného zabavování majetku vadí i postup, jaký k tomu poslanci zvolili. Novela zákona dá totiž policii právo prohledat oblečení a zavazadla migrantů, upozornila už před Vánoci třeba britská televize Channel 4. Běženci tak podle lidskoprávních organizací dostanou hned po vstupu na dánské území jasný signál, že k nim tamní společnost nemá důvěru.

O zabavování cenností uvažuje i Norsko

Zatímco Dánové kvůli nově zaváděným pravidlům čelí ostré kritice ze západní Evropy, Spojených států i od mezinárodních organizací, v nedalekém Norsku začali politici uvažovat o tom, zda se k zabavování majetku migrantů nepřipojit.

Podle deníku The Independent to v úterý navrhli lídři severonorské odnože Pokrokové strany, která je na celostátní úrovni součástí vládní koalice.

Norský návrh prozatím počítá se zabavením majetku nad 10 tisíc norských korun, tedy asi 28 500 korun.

„Když pomyslíme na důchodce ubytované v institucích, které si na svůj provoz berou až 85 procent jejich příjmů, je spravedlivé a rozumné vybírat peníze od lidí, kteří přišli a mají jich hodně,“ uvedl stranický mluvčí Geir Are Winther.

Podobná pravidla platí také například ve Švýcarsku, kde si mohou žadatelé o azyl nechat tisíc franků - v přepočtu zhruba 24 tisíc korun. Peníze migrantům zabavují i některé německé spolkové země, například Bavorsko.

Autor:

Válka mi zbystřila smysly, poznám směr letadla podle zvuku, říká Stomatová

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Putin s delegací dorazil do KLDR, po dvou dnech odletí do Vietnamu

18. června 2024  20:11,  aktualizováno  20:41

Letadlo s ruským diktátorem Vladimirem Putinem v úterý večer přistálo v Pchjongjangu. Šéf Kremlu...

Macron nad propastí. Sjednocená levice mu chce ukrást volby, jeho spojenci úpí

18. června 2024  19:53

Emmanuel Macron má před volbami další problém. Levicové strany půjdou do klíčového hlasování v nové...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Lipsko (Od našich zpravodajů) Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

ANALÝZA: Amerika chce víc atomovek. Přichází zbrojní závody bez cíle a logiky

18. června 2024

Premium Rýsuje se nový jaderný trojúhelník, USA a Rusko s Čínou. Američané zřejmě začnou rozšiřovat své...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...