„Je zdokumentováno, že vakcína je bezpečná a efektivní. Musíme ale reagovat na zprávy o možných vážných vedlejších účincích zaznamenaných jak v Dánsku, tak i v dalších evropských zemích,“ uvedl na tiskové konferenci ředitel dánské Státní rady pro zdravotnictví Sören Broström. Dánsko zaznamenalo také jeden případ úmrtí.
Dánské úřady uvedly, že v tuto chvíli nelze určit, zda je mezi vakcínou a výskytem krevních sraženin nějaká souvislost. Ministr zdravotnictví Magnus Heunicke zdůraznil, že Kodaň vakcínu od firmy AstraZeneca neodmítá a že pozastavení jejího používání je jen preventivním opatřením, které má poskytnout čas pro důkladnější prošetření komplikací.
Dánský očkovací program se kvůli dočasnému vyřazení vakcíny od firmy AstraZeneca prodlouží o čtyři týdny. Vláda očekává, že všichni Dánové budou naočkováni do 15. srpna.
Očkování pozastavilo také Norsko. „Norská agentura pro léčivé přípravky nyní shromažďuje veškerou dokumentaci, aby zjistila, jestli mají krevní sraženiny s vakcínou souvislost. Jsme v kontaktu s Dánskem, abychom získali více informací,“ prohlásil Steinar Madsen z agentury. „Doufáme, že ty souvislosti neobjevíme,“ dodal Madsen.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) rozhodnutí Dánska označila za preventivní opatření a uvedla, že v současnosti nic nenasvědčuje tomu, že za případy krevních sraženin stojí očkování přípravkem AstraZeneky. S očkováním se podle EMA může pokračovat. Agenturní komise pro bezpečnost případy vzniku krevních sraženin u naočkovaných vyšetřuje.
Itálie kvůli úmrtí pozastavila šarži vakcíny
Italský lékový regulátor AIFA pak ve čtvrtek zakázal používat k očkování proti covidu-19 jednu šarži vakcíny od AstraZenecy. Úřad prošetřuje úmrtí vojáka na Sicílii, který zemřel den po podání vakcíny z pozastavené šarže ABV2856, údajně na zástavu srdce.
AIFA uvedla, že byla informována o více projevech možných vážných vedlejších účinků. „Aktuálně nebyla prokázána příčinná souvislost mezi podáním preparátu a danými událostmi,“ uvedl italský regulátor.
Podle deníku Corriere della Sera je šarže pozastavená v Itálii jiná, než kterou nechal v neděli stáhnout rakouský lékový regulátor. Ten taktéž začal prošetřovat možnou vazbu mezi očkováním a úmrtím jedné z naočkovaných zdravotních sester z nemocnice ve městě Zwettl.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nicméně ve středu oznámila, že zmíněná šarže vakcíny je podle předběžného vyšetřování v pořádku. Očkování tedy podle EMA nebylo příčinou zdravotních potíží žen z Rakouska. Vakcinaci zmíněnou šarží následně přerušilo také Estonsko, Litva, Lotyšsko a Lucembursko, sdělila EMA.
Švédsko a Francie hlásí problémy s vedlejšími účinky vakcíny AstraZeneca |
Vakcínu, kterou vyvinula britsko-švédská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, EMA doporučila k podmínečnému využívání v zemích EU v únoru a očkuje se s ní také v České republice. V ČR se šarže užitá v Rakousku nicméně nepoužívá. Kromě ní ČR používá vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna.
Některé státy rovněž již dříve rozhodly, že vakcínu AstraZeneca nebudou podávat lidem starším 65 let. Důvodem je skutečnost, že podíl starších osob zahrnutých do klinických studií byl relativně nízký a data se proto týkala především efektivity v nižších věkových kategoriích. Firma AstraZeneca spekulace o nízké účinnosti své vakcíny u starších osob odmítá.
Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona v reakci na dánské rozhodnutí řekl, že vakcína proti covidu-19 vyvinutá firmou AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou je bezpečná a účinkuje. Také britský lékový úřad MHRA veřejnosti vzkázal, že se má nadále nechat očkovat, a to i vakcínou od AstraZeneky.
22. února 2021 |