Premiér komunista. Po Mayové by mohl přijít Jeremy Corbyn

  12:19aktualizováno  12:19
Netají se sympatiemi ke komunismu a Rusku, relativizuje islámský extremismus a dlouhodobě útočí na vše „západní“. Obdivuje Fidela Castra a Huga Cháveze, v minulosti podporoval Irskou republikánskou armádu (IRA) a nejraději by zrušil NATO. Jeden z jeho blízkých poradců je dlouholetým členem britské komunistické strany a obhájcem Stalinovy politiky.

Jeremy Corbyn na tričku | foto: Reuters

Seznamte se s Jeremym Corbynem, předsedou britských labouristů. A možná také budoucím premiérem Británie.

Ještě před několika lety mu nikdo nevěnoval větší pozornost. Se svými radikálními názory navíc ve většinové populaci stejně jako ve vlastní straně mnoho příznivců neměl. S chaosem kolem brexitu se všechno změnilo. Z Corbyna se stal spasitel. Část městských liberálů, zejména těch mladších, jej považuje za hlas své generace. Co na tom, že 69letý Corbyn je od nich přinejmenším o generaci dál.

Fotogalerie

Corbynův postoj k brexitu je ale velmi nejednoznačný. Zatímco labouristé jako celek preferují setrvání v EU i za cenu dalšího referenda, Corbyn je od nich o krok pozadu. Druhé referendum dosud jasně nepodpořil.

Komunista spasitelem

Není divu. Za svou dlouhou politickou kariéru Corbyn proti Evropské unii soustavně vystupoval. Vždy měl blízko k britským komunistům, kteří zase mají blízko k Rusku. Pro Corbyna jako přesvědčeného antikapitalistu EU s nadsázkou ztělesňuje veškeré zlo světa: je to neoliberální spolek s vazbami na Spojené státy, který brání kolektivizaci, znárodňování a naplnění komunistických ideálů.

Za těchto okolností Corbyn pragmaticky volí střední cestu. Unii teď nekritizuje, tím by si popudil část strany i liberální voliče, kteří v něm vidí v protikladu ke konzervativcům jedinou naději na změnu. Zároveň ale setrvání Britů v EU ani otevřeně nepodporuje. Druhé referendum je podle něj jen „jedna z dalších možností“.

Jasně se vymezuje jen proti tvrdému brexitu, tedy vystoupení z EU bez dohody. Na tom se shodne s ostatními labouristy, zároveň je tím v opozici vůči vládě a konzervativcům. I na Corbyna ale nyní stoupá tlak, aby své nejasné a vágní postoje vůči Unii jasně vysvětlil. Pokud bude chtít znovu zkusit vyvolat předčasné volby – což chce – této otázce se nevyhne.

Mayová odhalí nový plán brexitu v pondělí, EU se chystá na chaotický rozvod

Jeho současné pozici pomohl mimo jiné fakt, že jako dobrý řečník svými emotivními projevy snadno předčí mnohdy robotickou premiérku Theresu Mayovou. Konzervativci naopak těží z Corbynových radikálních postojů, které zřejmě vládu nyní zachránily před pádem. Corbynovi ale nahrává i jednoduchý fakt: termín vystoupení Británie z EU 29. března se neúprosně blíží. Pokud se Mayové nepodaří zpacifikovat rozhádané konzervativce, nastane odchod z EU bez dohody, která mimo jiné zaručuje přechodné období necelých dvou let, během nichž budou mít oba celky čas na to, aby mezi sebou dojednaly nové smlouvy a dohody.

Premiér s rizikem

V takovém případě se Británie ze dne na den ocitne na pokraji chaosu a předčasné volby budou velmi pravděpodobné. Corbyn tak bez větší námahy přijde rovnou k hotovému.

S Corbynem v roli premiéra by ale nastal ještě jeden paradox. Podle standardů britské tajné služby MI5 by Corbyn neprošel základní bezpečnostní prověrkou ani pro to, aby v ní mohl pracovat na pozici nižšího úředníka.

Jeho dva hlavní poradci nedostali prověrku ke vstupu do parlamentu, kam docházejí se statusem hostů. Kvůli jeho vazbám na IRA navíc MI5 na Corbyna vedla vlastní složku. Je absurdní, že jejich role se brzy mohou obrátit.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Kuciakův vrah má na kontě i další oběť. Zabil slovenského podnikatele

Pietní akt za zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyni...

Uplynuly tři roky od vraždy Petera Molnára, podnikatele z jižního Slovenska, který byl zastřelen ve svém domě. Loni v...

Mezi mrtvými cizinci na Srí Lance jsou i tři děti dánského miliardáře

Dánský miliardář Anders Holch Povlsen (21. srpna 2017)

Teroristé na Srí Lance v neděli nezabili jen stovky místních občanů, ale také téměř čtyřicet cizinců. Mezi nimi i tři...

Zvonce krav i hnůj patří k Bavorsku, debatují Němci kvůli žalobě manželů

Krávy na pastvinách v Bavorsku (1. srpna 2018)

Na zelené louce se pase stádo krav, svítí slunce. Statná zvířata mají kolem krku zvonce a jejich pohyb je slyšet široko...

Najdete na iDNES.cz