Záběry z reportáže CNN o prostituci v Česku | foto: CNN

CNN vysílala zavádějící reportáž o obchodu s českými prostitutkami

  • 66
Britský reportér Chris Rogers připravil pro televizi CNN reportáž o nelegálním obchodu s českými prostitutkami. Sešel se s několika pasáky a vyjednal zásilku dívek do Velké Británie. Jeho přístup a některá fakta v reportáži jsou ale zavádějící.

Rogersova reportáž začíná v Praze. Reportér ji přímo označuje za místo kultury, ale také hříchu. Ve čtyřminutovém videu prohlašuje, že je v Česku prostituce legální. Právě proto sem prý britští majitelé nočních klubů jezdí hledat nové "sexuální otrokyně".

Reportér se převléká za majitele sítě nočních klubu Eurotica a vydává se se skrytou kamerou do Dubí a zřejmě také do Teplic. V záznamu říká další zavádějící informaci. Dubí je prý nedaleko za Prahou. Celá reportáž tak vyznívá, že se vše děje v české metropoli.

Dívka za 5 000 liber
Rogers vyjednává v podniku Love Story. Tam mu majitelé nabídnou dívku Gabrielu, která se před nimi musí svléknout, aby odhalila svá prsa obepnutá dvěma podprsenkami. Pasák upozorňuje, že "tam nahoře" přibrala, předtím byla hubená.

Podle záběrů ze skryté kamery se jedná o Romy, kteří si za dívku řekli 5 000 liber a navíc procenta z jejího výdělku. Nejde ale o prodej. Prostitutku pouze pronajmou na půl roku. Pasák nabídne jednu slečnu na zkoušku, a pokud bude obchod fungovat v pořádku, pošle další.

Autor reportáže poté míří ještě na schůzku s pasákem Alexem. Ten mu přivede Soňu, která už prý má zkušenosti se "šlapáním" v zahraničí. "Byla jsem po celé Evropě, ve Francii, v Anglii tři měsíce," říká česky dívka. Alex nabízí slečnu za 3 000 liber.

K dodávce prý mělo dojít jen několik dní po prvním jednání. Další fáze obchodu už ale samozřejmě neproběhne, reportáž končí.

I zde vládne ruka trhu
Snadný souhlas se změnou pobytu prostitutek není podle ředitele plzeňských strážníků žádným překvapením.

"Víme, že prostitutky od Plzně směrem k hranicím a při hranicích rotují. Nějaký čas pracují tady v Plzni, pak se objeví třeba v Dubí, za pár týdnů zase někde jinde," popisuje Luděk Hosman.

Také v tomto oboru vládne ruka trhu. "Je to věcí nabídky a poptávky jako u zboží. O nové a neokoukané je určitě větší zájem," dodává Hosman.

Mluvčí teplické policie Ilona Novotná dnes ČTK řekla, že policisté prověří veškerá tvrzení, která ve zprávě zazněla. "Nikdo z autorů reportáže policii nekontaktoval ani kvůli podobnému případu nepodal trestní oznámení," uvedla. Policie se podle ní nezabývá žádným případem souvisejícím s obchodem se ženami v Dubí.

Prostitutkám pomáhá nevládní organizace La Strada. Ta zatím "pronájem" žen nezaznamenala, o jejich prodávání i do ciziny ale ví.

"V posledních dvou letech jsme měli mnoho českých klientek, které byly nuceny k práci v zahraničí. To je poměrně nové. Předtím jsme spíše řešili případy žen, které byly vykořisťovány tady v České republice. Šlo o Češky i cizinky," přiblížila pracovnice La Strady Petra Kutálková. Organizace podle ní ročně řeší asi pět desítek případů.

"Reportáž jen upozornila na celosvětový problém"
Starosta Dubí Petr Pípal namítá, že Rogers nenatočil nic objevného. "Podobná reportáž by se dala natočit v mnoha evropských městech," říká. "Před rokem zde bylo jedenáct nevěstinců, teď jich je pět. Troufám si říci, že do konce roku na hlavní ulici Dubí nebude ani jeden," vypočetl starosta.

Dubí si pověst města s bující prostitucí získalo v devadesátých letech, když jím projížděla většina automobilů z hraničního přechodu Cínovec nebo opačným směrem. Nevěstinců a prostitutek zde ubývá také proto, že nyní motoristé využívají spíše dálnici D8 a Dubím neprojíždějí.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video