Čína v Sin-ťiangu zbourala desítky mešit, ukazují satelitní snímky

  9:41aktualizováno  9:41
Čínská vláda se systematicky zbavuje mešit v západní provincii Sin-ťiang, kterou obývají především Ujgurové. Dokládají to satelitní snímky, podle kterých mizí i svatyně oblíbené mezi poutníky. Bourání svatostánků je podle expertů dalším krokem ve snaze vymazat kulturu ujgurské menšiny z povědomí místních muslimů.

Mešita v čínském Sin-ťiangu na satelitním snímku z října 2017. O půl roku později už na záběru chybí. | foto: Google Earth / koláž iDNES.cz

Jedním z míst, která na satelitních snímcích za poslední léta změnila podobu, je svatyně imáma Asima v poušti Taklamakan. Budovy kolem hliněné hrobky, ke které každé jaro mířily tisíce poutníků, nechala čínská vláda srovnat se zemí, píše britský deník The Guardian

Ten ve spolupráci se skupinou investigativních novinářů Bellingcat zjistil, že od roku 2016 nechaly úřady v Sin-ťiangu částečně nebo úplně zbourat více než dvě desítky mešit a dalších islámských svatostánků. 

Fotogalerie

„Snímky svatyně imáma Asima v troskách jsou poměrně šokující. Oddanějším poutníkům to zlomí srdce,“ říká historik Rian Thum z Nottinghamské univerzity.

Novináři prověřili 91 míst, na kterých podle místních očitých svědků či výzkumníků dříve stály mešity. A došli k závěru, že 31 mešit a dvě svatyně utrpěly mezi lety 2016 a 2018 zásadní škody.

Polovina mešit a obě svatyně šly k zemi úplně, ostatní přišly o minarety nebo kupole. Kromě toho z map zmizelo ještě dalších devět budov, které bývalí obyvatelé Sin-ťiangu označili za mešity.

Výzkumníci navíc odhadují, že stejně skončily až tisíce posvátných míst muslimů. Mnohá z nich však byla v malých vesnicích a i vzhledem k represím proti novinářům ze strany čínských úřadů nejsou pro demolici těchto míst důkazy. 

Oblíbeným cílem poutníků bývala i pouštní svatyně s hrobkou Džafara Sádika, jehož duše se podle legend měla přenést do Sin-ťiangu, aby tam pomohla s šířením islámu. V březnu loňského roku však šla Sádikova hrobka k zemi stejně jako přístřešky pro poutníky. 

Fakt, že kromě mešit nyní mizejí už i svatyně, podle odborníků znamená další krok v systematickém ničení kultury ujgurské menšiny, který má obzvlášť velký dopad na dospívající.

„Seberete jim rodiče a zároveň zničíte jejich kulturní dědictví, které jim připomíná jejich původ. Až vyrostou, bude jim to cizí,“ uvedl listu jeden z bývalých obyvatel osady Chotan na jihu provincie. 

Úřady podle expertů demolici často vysvětlují tak, že místo nemoderní a nepohodlné mešity postaví novou a lepší. Pravým důvodem však je snaha „počínštit“ vzhled muslimských svatostánků, aby ladily s čínským socialismem.

Většina Ujgurů už údajně do mešit přestala chodit, protože jsou plné kamer. Každý se navíc musí u vstupu prokázat platným dokladem.

Muslimové v čínských táborech musejí šít sportovní oblečení

Muslimové v Sin-ťiangu jsou pod masivním dohledem kamer i v ulicích, svým dětem nesmějí dávat „příliš náboženská“ jména, muži nesmějí nosit dlouhé plnovousy.

Nejtvrdším krokem čínské vlády je však zřízení převýchovných táborů, ve kterých jsou Ujgurové násilím drženi. Podle březnové zprávy deníku The Guardian je v táborech až 1,5 milionu Ujgurů a dalších tamních muslimů.

Podle čínské vlády ovšem k žádnému utlačování nedochází. „V Číně je náboženská svoboda, zároveň bojujeme proti náboženskému extremismu. V naší zemi je přes 20 milionů muslimů a více než 35 tisíc mešit. Velká většina věřících se může volně věnovat zákonem povoleným náboženským aktivitám,“ řekl listu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang.

Další ze satelitních snímků dokládajících, že Čína bourá mešity v Sin-ťiangu:

07.května 2019 v 10:22, příspěvek archivován: 07.května 2019 v 13:57

Revealed: new evidence of China's mission to raze the mosques of Xinjiang https://t.co/xtvtRPfpRV https://t.co/MHu8n89dxv

Demonstrace proti držení Ujgurů v převýchovných táborech (listopad 2018):


Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Český turista v Tatrách utíkal před medvědem, zranil si kotník

Ilustrační snímek

Český turista si dnes odpoledne v Západních Tatrách na Slovensku způsobil poranění kotníku, když spolu s partnerkou...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

VIDEO: Americkému letadélku vypovídal motor, přistálo na moři u pláže

Přistání ultralehkého letadla do moře

Nouzové přistání do moře zvolil po problémech s motorem americký pilot ultralehkého letadla. Svůj stroj navedl v úterý...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz