Čína v Sin-ťiangu zbourala desítky mešit, ukazují satelitní snímky

  9:41aktualizováno  9:41
Čínská vláda se systematicky zbavuje mešit v západní provincii Sin-ťiang, kterou obývají především Ujgurové. Dokládají to satelitní snímky, podle kterých mizí i svatyně oblíbené mezi poutníky. Bourání svatostánků je podle expertů dalším krokem ve snaze vymazat kulturu ujgurské menšiny z povědomí místních muslimů.

Mešita v čínském Sin-ťiangu na satelitním snímku z října 2017. O půl roku později už na záběru chybí. | foto: Google Earth / koláž iDNES.cz

Jedním z míst, která na satelitních snímcích za poslední léta změnila podobu, je svatyně imáma Asima v poušti Taklamakan. Budovy kolem hliněné hrobky, ke které každé jaro mířily tisíce poutníků, nechala čínská vláda srovnat se zemí, píše britský deník The Guardian

Ten ve spolupráci se skupinou investigativních novinářů Bellingcat zjistil, že od roku 2016 nechaly úřady v Sin-ťiangu částečně nebo úplně zbourat více než dvě desítky mešit a dalších islámských svatostánků. 

Fotogalerie

„Snímky svatyně imáma Asima v troskách jsou poměrně šokující. Oddanějším poutníkům to zlomí srdce,“ říká historik Rian Thum z Nottinghamské univerzity.

Novináři prověřili 91 míst, na kterých podle místních očitých svědků či výzkumníků dříve stály mešity. A došli k závěru, že 31 mešit a dvě svatyně utrpěly mezi lety 2016 a 2018 zásadní škody.

Polovina mešit a obě svatyně šly k zemi úplně, ostatní přišly o minarety nebo kupole. Kromě toho z map zmizelo ještě dalších devět budov, které bývalí obyvatelé Sin-ťiangu označili za mešity.

Výzkumníci navíc odhadují, že stejně skončily až tisíce posvátných míst muslimů. Mnohá z nich však byla v malých vesnicích a i vzhledem k represím proti novinářům ze strany čínských úřadů nejsou pro demolici těchto míst důkazy. 

Oblíbeným cílem poutníků bývala i pouštní svatyně s hrobkou Džafara Sádika, jehož duše se podle legend měla přenést do Sin-ťiangu, aby tam pomohla s šířením islámu. V březnu loňského roku však šla Sádikova hrobka k zemi stejně jako přístřešky pro poutníky. 

Fakt, že kromě mešit nyní mizejí už i svatyně, podle odborníků znamená další krok v systematickém ničení kultury ujgurské menšiny, který má obzvlášť velký dopad na dospívající.

„Seberete jim rodiče a zároveň zničíte jejich kulturní dědictví, které jim připomíná jejich původ. Až vyrostou, bude jim to cizí,“ uvedl listu jeden z bývalých obyvatel osady Chotan na jihu provincie. 

Úřady podle expertů demolici často vysvětlují tak, že místo nemoderní a nepohodlné mešity postaví novou a lepší. Pravým důvodem však je snaha „počínštit“ vzhled muslimských svatostánků, aby ladily s čínským socialismem.

Většina Ujgurů už údajně do mešit přestala chodit, protože jsou plné kamer. Každý se navíc musí u vstupu prokázat platným dokladem.

Muslimové v čínských táborech musejí šít sportovní oblečení

Muslimové v Sin-ťiangu jsou pod masivním dohledem kamer i v ulicích, svým dětem nesmějí dávat „příliš náboženská“ jména, muži nesmějí nosit dlouhé plnovousy.

Nejtvrdším krokem čínské vlády je však zřízení převýchovných táborů, ve kterých jsou Ujgurové násilím drženi. Podle březnové zprávy deníku The Guardian je v táborech až 1,5 milionu Ujgurů a dalších tamních muslimů.

Podle čínské vlády ovšem k žádnému utlačování nedochází. „V Číně je náboženská svoboda, zároveň bojujeme proti náboženskému extremismu. V naší zemi je přes 20 milionů muslimů a více než 35 tisíc mešit. Velká většina věřících se může volně věnovat zákonem povoleným náboženským aktivitám,“ řekl listu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang.

Další ze satelitních snímků dokládajících, že Čína bourá mešity v Sin-ťiangu:

07.května 2019 v 10:22, příspěvek archivován: 07.května 2019 v 13:57

Revealed: new evidence of China's mission to raze the mosques of Xinjiang https://t.co/xtvtRPfpRV https://t.co/MHu8n89dxv

Demonstrace proti držení Ujgurů v převýchovných táborech (listopad 2018):


Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Lidé mají jen dvě pohlaví, řekl žák. Britský učitel jej vykázal ze třídy

Ilustrační fotka

Britské sociální sítě v minulém týdnu obletělo tajně natočené video, v němž učitel kárá žáka za tvrzení, že existují...

Jsme příliš bohatí, pořádně nám zvyšte daně, prosí Soros a další miliardáři

George Soros na snímku z května 2018

Skupina nejmajetnějších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské volby, aby podpořili...

Drony útočí. Trápení se vznášedly se přeneslo i na singapurské letiště

Letiště v Singapuru na archivním snímku.

Letiště Changi u Singapuru muselo v pondělí večer částečně omezit provoz kvůli přítomnosti neznámého bezpilotního...

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz