Číňané přitvrzují v pití, v alkoholu dohánějí USA

  18:30aktualizováno  18:30
Mladí Číňané se svým americkým vrstevníkům rádi posmívají: Tohle že je ta vaše vzývaná svoboda? Co to máte za život, když musíte abstinovat až do jedenadvaceti? To my se můžeme legálně napít už v osmnácti letech. A mnohdy i dřív! kasají se. Pravda, v Číně je snadné se opít. Příliš snadné.

Kdo bude rychlejší? Číňané soutěží, kdo rychleji zdolá lahev | foto: Profimedia.cz

Vyhnout se lákavým „ohnivým vodám“ chce kus odvahy. Obzvlášť, když jinak ostražitá policie je i vůči pití nezletilých až nečekaně benevolentní. Čínské městské noční kluby a bary každý večer praskají ve švech, přičemž se tam mnohdy bujaře veselí i čtrnáctiletí, nezřídka vydatně posilnění alkoholem. A zdaleka se tak neděje jen v Pekingu nebo v Šanghaji. 

Fotogalerie

Podle studie, již minulý týden zveřejnil britský lékařský časopis The Lancet, roste spotřeba alkoholu na celém světě. Prim v tom dnes hrají nejlidnatější země planety – Indie a – jak jinak – Čína. Studie mimo jiné tvrdí, že pokud Číňané udrží stávající tempo, do deseti let předběhnou ve spotřebě alkoholu na hlavu i svého velkého rivala Spojené státy. 

Zatímco v Číně se v roce 2017 vypilo průměrně sedm litrů čistého alkoholu na osobu (oproti roku 1990 jde o nárůst o sedmdesát procent), ve Spojených státech to bylo celých deset litrů. 

Nejpozději v roce 2030 se to ovšem podle expertů obrátí: Číňané už povedou – zkonzumují celých deset litrů, zatímco Američané „jen“ devět a půl. Mimochodem, v Česku činila loni spotřeba alkoholu na hlavu téměř dvanáct litrů. 

Zdá se, že úřady jsou, co se raketově rostoucí spotřeby alkoholu týče, zatím v klidu. Možná však, že raději ani nechtějí vědět. Statistiky, zda a jak zvyšující se láska k alkoholu ovlivňuje zdravý vývoj společnosti, výskyt civilizačních chorob popřípadě kriminalitu, se v říši středu nezveřejňují. 

Frčí západní drinky i tradiční pálenka

Obecně se ví, že Číňané si už dávno nevystačí jen s čajem. Ovšem dnes se pije všechno, co teče. Do módy přišly vyhlášené západní drinky, špičkový koňak, whisky, pivo černé i světlé a v poslední době také víno. Obzvláště červené. 

Číňané zatkli pohlavára, který se v deníku vychloubal pitkami a úplatky

Exkluzivitu si ovšem udržela stará známá pálenka mao-tchaj, o níž se říká, že zachránila komunistickou armádu v boji proti Čankajškovým nacionalistům v době, kdy se rozhodovalo o dalším osudu Číny. Mnozí revoluční vůdci bývali v její konzumaci opravdovými přeborníky, obzvlášť o někdejším premiérovi Čou En-lajovi se v této souvislosti vyprávěly hotové legendy. 

V dobách revoluce bývala mao-tchaj také symbolem luxusu a mimořádné moci, neměl na ni totiž zdaleka každý a toto „postavení“ si zachovala i dnes. Zejména mezi komunistickou smetánkou. Schůze bez mao-tchaj je nemyslitelná.

Kultura přípitků

Alkohol je v nejlidnatější zemi světa až nadpozemsky levný a dostupný. Číhá všude, prakticky se mu nedá vyhnout.

Rudolf Jelínek vyvíjí pro Čínu extra silný absinth

S tím souvisí i sílící společenský tlak na popíjení. Lahvinka se otevírá při všech možných i nemožných příležitostech, takže se konzumace jeví jako naprosto samozřejmá, ba dokonce žádoucí. Naopak ten, kdo nepije, neťukne si s nadřízeným, je „divný patron“, který v zaměstnání zrovna raketovým tempem nepostupuje. 

Zapíjejí se novorozenci i právě uzavřený byznys. Sled přípitků, které se dosud řídí tradičními rituály, často nemá konce. Decentní popíjení se zvrhává v divoké pitky za účasti vnadných prostitutek.

Mnozí Číňané pak v alkoholu nacházejí úlevu od čím dál zběsilejšího životního tempa. 

Čím dál zdatněji sekundují vyhlášeným pijákům také ženy, jejichž spotřeba alkoholu bývala donedávna zanedbatelná. 

Zbohatli a zbývá na pití

Alkohol se sice při společenských příležitostech popíjel „odjakživa“, kultura pití se však v posledních letech rapidně proměňuje. V „nekulturu“, jak jízlivě říkají ti nemnozí, kteří se snaží zůstat střízliví. 

Pivní jednička je Čína

Za tímto trendem, který může časem Čínu mrzet, jsou v prvé řadě peníze. Číňané v průměru zbohatli a mohou si dovolit daleko víc než dřív – italskou módu, německé limuzíny a také západní „pitivo“. Pivovary a destilérky z celého světa této touze ochotně vycházejí vstříc, a pokud Číňané v opilosti náhodou nevykřikují „protistátní“ hesla, úřady je nechávají na pokoji. 

Říše středu zkrátka nasadila „alkoholovou laťku“ dosti vysoko. Po dálnici vonící pivem a koňakem se řítí nadzvukovou rychlostí, jako by se za každou cenu chtěla stát přeborníkem i v tomto pochybném oboru. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Britský lékař požádal muslimku, aby si sundala závoj. Hrozí mu vyhazov

Vdova po bojovníkovi Islámského státu v syrském uprchlickém táboře (1. 4. 2019)

Kontroverze kolem běžné lékařské prohlídky mohou stát britského lékaře Keitha Wolversona kariéru. Dvaapadesátiletý...

Muž vyšplhal na Eiffelovu věž. Na konstrukci setrval přes šest hodin

Horolezec vyšplhal na Eiffelovu věž

Eiffelova věž byla dnes odpoledne evakuována kvůli lezci, který bez jakékoliv výstroje šplhal po známé pařížské památce...

Koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší je nejvyšší v historii, zjistili vědci

Země z vesmíru (ilustrační snímek)

V sobotu 18. května se dostalo průměrné množství CO2 v atmosféře na hodnotu 409,73 počtu částic z milionu, což je...

Najdete na iDNES.cz