Číňané přitvrzují v pití, v alkoholu dohánějí USA

  18:30aktualizováno  18:30
Mladí Číňané se svým americkým vrstevníkům rádi posmívají: Tohle že je ta vaše vzývaná svoboda? Co to máte za život, když musíte abstinovat až do jedenadvaceti? To my se můžeme legálně napít už v osmnácti letech. A mnohdy i dřív! kasají se. Pravda, v Číně je snadné se opít. Příliš snadné.

Kdo bude rychlejší? Číňané soutěží, kdo rychleji zdolá lahev | foto: Profimedia.cz

Vyhnout se lákavým „ohnivým vodám“ chce kus odvahy. Obzvlášť, když jinak ostražitá policie je i vůči pití nezletilých až nečekaně benevolentní. Čínské městské noční kluby a bary každý večer praskají ve švech, přičemž se tam mnohdy bujaře veselí i čtrnáctiletí, nezřídka vydatně posilnění alkoholem. A zdaleka se tak neděje jen v Pekingu nebo v Šanghaji. 

Fotogalerie

Podle studie, již minulý týden zveřejnil britský lékařský časopis The Lancet, roste spotřeba alkoholu na celém světě. Prim v tom dnes hrají nejlidnatější země planety – Indie a – jak jinak – Čína. Studie mimo jiné tvrdí, že pokud Číňané udrží stávající tempo, do deseti let předběhnou ve spotřebě alkoholu na hlavu i svého velkého rivala Spojené státy. 

Zatímco v Číně se v roce 2017 vypilo průměrně sedm litrů čistého alkoholu na osobu (oproti roku 1990 jde o nárůst o sedmdesát procent), ve Spojených státech to bylo celých deset litrů. 

Nejpozději v roce 2030 se to ovšem podle expertů obrátí: Číňané už povedou – zkonzumují celých deset litrů, zatímco Američané „jen“ devět a půl. Mimochodem, v Česku činila loni spotřeba alkoholu na hlavu téměř dvanáct litrů. 

Zdá se, že úřady jsou, co se raketově rostoucí spotřeby alkoholu týče, zatím v klidu. Možná však, že raději ani nechtějí vědět. Statistiky, zda a jak zvyšující se láska k alkoholu ovlivňuje zdravý vývoj společnosti, výskyt civilizačních chorob popřípadě kriminalitu, se v říši středu nezveřejňují. 

Frčí západní drinky i tradiční pálenka

Obecně se ví, že Číňané si už dávno nevystačí jen s čajem. Ovšem dnes se pije všechno, co teče. Do módy přišly vyhlášené západní drinky, špičkový koňak, whisky, pivo černé i světlé a v poslední době také víno. Obzvláště červené. 

Číňané zatkli pohlavára, který se v deníku vychloubal pitkami a úplatky

Exkluzivitu si ovšem udržela stará známá pálenka mao-tchaj, o níž se říká, že zachránila komunistickou armádu v boji proti Čankajškovým nacionalistům v době, kdy se rozhodovalo o dalším osudu Číny. Mnozí revoluční vůdci bývali v její konzumaci opravdovými přeborníky, obzvlášť o někdejším premiérovi Čou En-lajovi se v této souvislosti vyprávěly hotové legendy. 

V dobách revoluce bývala mao-tchaj také symbolem luxusu a mimořádné moci, neměl na ni totiž zdaleka každý a toto „postavení“ si zachovala i dnes. Zejména mezi komunistickou smetánkou. Schůze bez mao-tchaj je nemyslitelná.

Kultura přípitků

Alkohol je v nejlidnatější zemi světa až nadpozemsky levný a dostupný. Číhá všude, prakticky se mu nedá vyhnout.

Rudolf Jelínek vyvíjí pro Čínu extra silný absinth

S tím souvisí i sílící společenský tlak na popíjení. Lahvinka se otevírá při všech možných i nemožných příležitostech, takže se konzumace jeví jako naprosto samozřejmá, ba dokonce žádoucí. Naopak ten, kdo nepije, neťukne si s nadřízeným, je „divný patron“, který v zaměstnání zrovna raketovým tempem nepostupuje. 

Zapíjejí se novorozenci i právě uzavřený byznys. Sled přípitků, které se dosud řídí tradičními rituály, často nemá konce. Decentní popíjení se zvrhává v divoké pitky za účasti vnadných prostitutek.

Mnozí Číňané pak v alkoholu nacházejí úlevu od čím dál zběsilejšího životního tempa. 

Čím dál zdatněji sekundují vyhlášeným pijákům také ženy, jejichž spotřeba alkoholu bývala donedávna zanedbatelná. 

Zbohatli a zbývá na pití

Alkohol se sice při společenských příležitostech popíjel „odjakživa“, kultura pití se však v posledních letech rapidně proměňuje. V „nekulturu“, jak jízlivě říkají ti nemnozí, kteří se snaží zůstat střízliví. 

Pivní jednička je Čína

Za tímto trendem, který může časem Čínu mrzet, jsou v prvé řadě peníze. Číňané v průměru zbohatli a mohou si dovolit daleko víc než dřív – italskou módu, německé limuzíny a také západní „pitivo“. Pivovary a destilérky z celého světa této touze ochotně vycházejí vstříc, a pokud Číňané v opilosti náhodou nevykřikují „protistátní“ hesla, úřady je nechávají na pokoji. 

Říše středu zkrátka nasadila „alkoholovou laťku“ dosti vysoko. Po dálnici vonící pivem a koňakem se řítí nadzvukovou rychlostí, jako by se za každou cenu chtěla stát přeborníkem i v tomto pochybném oboru. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Mladý youtuber rozcupoval německou CDU. Ta neví, jak má reagovat

Účastníci demonsrace za klima děkují německému youtuberovi Rezovi za podporu

Jakoby němečtí křesťanští demokraté potkali svou Nemesis. Video youtubera Reza ukázalo na zřejmě velkou generační...

Vybral si dívku, unesl ji, její rodiče zastřelil. Muž v USA dostal doživotí

Únosce a vrah Jake Patterson u soudu v USA (27.března 2019)

Dalo by se to přirovnat k námluvám z doby kamenné. Dívka se mu hodně líbila a tak se rozhodl, že ji unese. Její rodiče...

Socialismus je opět sexy. Mládež rehabilitovala zestátnění i třídní boj

Démon Marx: ideologie, filozofie i nemanželský syn

Ze smetiště dějin zpět do centra dění. Takový je osud znárodnění, třídního boje a dalších idejí socialismu, které...

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.

Najdete na iDNES.cz