Rudolf Jelínek vyvíjí pro Čínu extra silný absinth, bude mít 88 procent

  16:47aktualizováno  16:47
Vizovická likérka Rudolf Jelínek letos zopakuje loňský obchodní úspěch na východních trzích. V Rusku i v Číně jí rostou tržby o polovinu. Pro čínské restaurace navíc vyvíjí absinth s 88 procenty alkoholu, který bude jedním z nejsilnějších na světě.

Likérka Rudolf Jelínek. | foto: Rudolf Jelínek

„Na východních trzích rosteme. Moc přítomní jsme tam dosud nebyli a vnímáme tam na rozdíl od USA nebo Rakouska určitý prostor. Druhý důvod je, že tamní zákazníci mají o naše výrobky zájem,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz obchodní ředitel likérky Rudolf Jelínek Martin Déva. Nejvíce na Východě firma roste v Číně a v Rusku, kde tržby rostou o 50 procent ročně. Obdobně tomu bylo i loni a předloni.

Čína je tažena bylinnými likéry, v Rusku kromě bylinek zabírají i klasické ovocné destiláty jako je hruškovice a slivovice. Export na ruský trh byl přitom v minulých letech poznamenán metanolovou aférou. „Čím více má výrobek alkoholu, tím je to pro ruského konzumenta přínosnější,“ popsal tamní trh s nadsázkou Déva. Paradoxně však zrovna pro Čínu nyní tuzemská likérka vyvíjí velmi silný absinth.

Na žádost čínského partnera začne vyrábět absinth s 88 procenty alkoholu, standardně má přitom tento nápoj 60 až 70 procent. Bude to jeden z nejsilnějších absinthů na světě. Německý on-line prodejce Alandia nabízí na svém webu dokonce absinth s 89,9 procenty alkoholu. Rudolf Jelínek letos zároveň začal v Číně prodávat slivovici, hruškovici, meruňkovici a třešňovici. Schvalovací procesy trvaly 1,5 roku. Daleko větší zájem v nejlidnatější zemi je přitom o bylinné likéry, což je dáno i nízkou odolností Asiatů vůči alkoholu.

Martin Déva, exportní ředitel likérky Rudolf Jelínek.

Martin Déva, exportní ředitel likérky Rudolf Jelínek.

„Do Číny je složitější vstup s některými výrobky, složitější certifikace. Rozumí, když se řekne vodka, whiskey, koňak, ale když řeknete slivovice, nevědí,“ popsal obchodní ředitel. Vstup na tento trh trvá dlouho. Číňané mají například jinak nastavené limity na obsah různých látek v alkoholu. „Musíme si dělat speciální analýzy, v Číně mají jiné metody stanovení prvků, vysvětlujeme si třeba, kdo to měří správně. Schvalování je proto zdlouhavější a navíc je komplikuje jazyková bariéra,“ líčí Déva.

O čínský trh s alkoholem soupeří světoví lídři jako Pernod Ricard či Diageo, kteří investují značné částky do marketingu. V čínských reklamách tak jsou vidět světové značky whiskey, vodek, ginů a dalšího alkoholu. Naopak místních likérek je málo a vyrábějí vlastně jen pálenky z rýže.

Rudolf Jelínek se porozhlíží i po exportních příležitostech ve Vietnamu. „Poptávka by také mohla být poměrně zajímavá,“ odhaduje Déva.

Ruský trh sice roste, ale může jej do budoucna poznamenat prudké oslabování rublu, které zdražuje zboží z dovozu. Už nyní je přitom alkohol z Evropy považován za prémiový. „Padající rubl začíná být a bude problémem zahraničního obchodu ve vztahu k Rusku,“ je přesvědčen Déva.

V Česku se po metanolové aféře v roce 2012, která usmrtila téměř padesát lidí, snížil prodej v restauračním segmentu a na dřívější úroveň se dosud nevrátil. Lidé naopak více věří a nakupují destiláty v obchodech. „Těžko říct, zda se to vůbec někdy vrátí na původní podíl,“ uvažuje šéf obchodu největšího tuzemského výrobce ovocných destilátů.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Coca-Cola chce znovu zabodovat. Do boje nasadila pomeranče

Nová příchuť Coca-Coly, Coca-Cola Orange

Společnost Coca-Cola minulý týden odhalila novou příchuť svých světoznámých kofeinových nápojů – pomeranč. Je to první...

Za každý den důchodu 100 tisíc. Mercedes se o svého šéfa štědře postará

Dieter Zetsche na archivním snímku 2006: tehdy uváděl luxusní SUV GL, později...

Šéf německé automobilky Daimler Dieter Zetsche v květnu letošního roku ukončí po dlouhých 43 letech svou kariéru ve...

Facebooku hrozí obří pokuta za ochranu soukromí. Může jít do miliard dolarů

Ilustrační snímek

Facebooku hrozí, že v USA dostane od Federální komise pro obchod (FTC) vůbec nejvyšší pokutu, která kdy byla udělena...

Najdete na iDNES.cz