Chorvatsko a nově i Bulharsko. Čeští policisté budou pomáhat turistům

  17:35aktualizováno  17:35
V pondělí ráno odjel do Chorvatska první turnus českých policistů, kteří budou pomáhat turistům v případě potíží. Kvůli zvýšenému zájmu budou nově policisté k dispozici i v Bulharsku.

Čeští policisté působili v Chorvatsku i vloni. Byl mezi nimi i Aleksandar Kljunić (vpravo) | foto: Policie ČR

Policisté do chorvatských letovisek Šibenik a Omiš odjeli už pošesté. I letos je mezi čtyřmi vybranými muži Zoran Darkovič, který turistům u Jadranu pomáhal zatím kadý rok. Jako dítě vyrůstal v Srbsku, a právě znalost jazyka je pro zařazení do policejního "minitýmu" rozhodující.

Na výběru policistů se podílela komise, ve které byl i zástupce chorvatské ambasády. "Navodila se nějaká situace v Chorvatsku, že se ztratil člen rodiny nebo turista nebo že nastal nějaký problém. A ten dotyčný to tomu jakoby chorvatskému kolegovi tlumočil, ten pak něco řekl v chorvatštině a policista to musel znovu přetlumočit do češtiny," popsal Darkovič, jak se zjišťovaly znalosti jazyka.

Policisté však kromě znalosti chorvatštiny musí mít i zkušenosti s policejní prací a nesmí mít kázeňské prohřešky. Rekrutují se ze všech možných policejních útvarů - od "běžných" pochůzkářů, přes kriminalisty až třeba po členy ochranné služby.

Letos, na rozdíl od předchozích let, vyjedou dva čeští policisté koncem tohoto týdne také na bulharskou riviéru, do Burgasu. "Iniciativu projevila bulharská strana a my jsme na ni přistoupili. Je to vždy na zváženou tam, kde je vysoká kumulace českých turistů a z tohoto pohledu jsou Bulharsko a Chorvatsko srovnatelné. Navíc je to soustředěno do jedné oblasti," vysvětlil iDNES.cz náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý.

Nejčastěji řešíme nehody, říká policista

"Policisté nebudou ozbrojeni, ale budou chodit v uniformách. Nebudou sloužit společně, ale ve směnách, které si dohodnou se svými chorvatskými kolegy, budou pod přímým chorvatským velením," řekl Tuhý.

Jaká bude hlavní náplň jejich práce? "Dopravní nehody. Podle statistik nejvíc turistů zahyne při dopravních nehodách. Ale co my řešíme konkrétně dole, tak to jsou hlavně menší dopravní nehody, ťukance při popojíždění v kolonách a tak. Řešíme také hodně případů, kdy se čeští turisté stanou terčem různých trestných činů jako jsou menší krádeže, vloupání do aut, vloupání do apartmánů," nastiňuje Darkovič.

To potvrzuje i náměstek policejního prezidenta. Čeští policisté podle něj sehráli důležitou roli při loňské tragické nehodě autobusu. Při té zahynulo celkem osm lidí (více o nehodě se dočtete zde). "Naši policisté u nehody asistovali a poškozeným poskytovali nezbytný servis a komunikaci s Českou republikou," připomněl Tuhý.

Kromě toho policisté pomáhají i s pátráním po "zatoulaných" turistech. "Lidi se zapomenou, vyrazí na moře na lehátku, vyrazí na pěší túru a udělá se jim nevolno nebo se nestihnou vrátit, ztratí orientaci a zastihne je tma," doplnil Zoran Darkovič s tím, že jde stále o stejné věci.

Pomůže i konzulát. Na Makarské i Slováci

Jak ale turisté mohou české policisty kontaktovat, pokud se dostanou do problémů? "Kupujeme chorvatská telefonní čísla, SIM karty hlásíme na policejním oddělení, ti to nahlásí operačnímu na linku 192, což je ekvivalent naší 158. A kdykoliv, ve dvě, ve tři hodiny ráno nám mohou zavolat," vysvětluje policista, který v Chorvatsku stráví celý červenec. Turisté mohou samozřejmě využít i jednotnou tísňovou linku 112. Tu doporučuje využívat i ministerstvo zahraničí

I přesto, že v Chorvatsku budou jen čtyři čeští policisté, nebudou mít na starosti pouze blízké okolí měst, ve nichž budou působit. V případě problémů budou k dispozici 24 hodin denně.

V případě, že nejde o nic vážného, policisté mohou tlumočit po telefonu. "Pokud by to bylo něco opravdu vážného, tak jsou schopni nás naložit do auta a odvézt třeba i do Dubrovniku, jako například minulý rok," říká Darkovič.

Kromě policistů je turistům k dispozici i český konzulát ve Splitu. Čeští policisté navíc mají nepsanou dohodu se slovenskými kolegy, kteří jsou na Makarské. "Oni v případě potřeby mohou také tlumočit, aby se vše urychlilo a zároveň i z ekonomických důvodů, aby se ušetřilo například za benzín," uzavírá Darkovič. 

Chorvatsko se stalo 28. zemí Evropské unie.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Svérázná výchova v Německu. Dětem četli knížky o islámu, školku teď zavřeli

Ilustrační snímek

Děti ve věku tři až šest let se dočkaly ve školce v německé zemi Porýní-Falc svérázné výchovy. Vychovatelé jim...

I Finové za války masakrovali Židy. Na Ukrajině jich povraždili šest tisíc

Finská vojenská jednotka pochoduje dobytým městem Viipuri (26. září 1941)

Finsko zveřejnilo novou historickou studii, podle které se více než tisícovka jeho vojáků za druhé světové války...

OBRAZEM: V Benátkách odstartoval karneval, letos je ve znamení Měsíce

Akrobatická vystoupení na loďkách plujících po jednom z benátských kanálů...

Světelnou projekcí a akrobatickými čísly na gondolách začal v sobotu v italských Benátkách tradiční karneval, jehož...

Najdete na iDNES.cz