Česko rebelům už jen nefandí, uznalo jejich vládu nad Libyí

  10:49aktualizováno  14:25
Česká republika uznala povstaleckou Přechodnou národní radu jako legitimního představitele libyjského lidu. Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg navštívil baštu povstalců Benghází už v červnu a vyjadřoval jim podporu, s oficiálním uznáním ale Černínský palác čekal.

Schwarzenberg se v Benghází sešel s nominálním šéfem rebelů, šéfem Přechodné národní rady Mustafou Abdulem Džalílem. (29. června 2011) | foto: AP

"Další vývoj situace potvrdil rostoucí váhu Národní přechodné rady do té míry, že se reálně stala jediným legitimním politickým představitelem libyjského lidu," stojí v pondělním oficiálním prohlášení ministerstva zahraničních věcí.

"Musí zajistit klid a bezpečí na celém území Libye, zabránit mstě a rabování, zahájit všenárodní politický dialog, který povede k nutným politickým i ekonomickým reformám, ustavení vlády práva a respektu k lidským právům a základním svobodám," nastínil Schwarzenberg nejbližší úkoly povstalecké rady.

Schwarzenberg už dříve prohlásil, že Česká republika povstalecký přechodný kabinet uzná teprve ve chvíli, kdy vzbouřenci dostanou pod kontrolu celou zemi. To ovšem neplatí ani nyní, Kaddáfího síly stále drží některé kapsy odporu, jako například diktátorovo rodiště Syrta.

Odhozené průkazy Kaddáfího vojáků´nalezené na základně v Tripolisu (28. srpna
Povstalečtí bojovníci u přístavu Briga (28. srpna 2011)
Vyvrácený památník amerického bombardování v pevnosti Báb al-Azízíja (28. srpna...

"To ovšem bylo ještě v době, kdy povstalci ovládali pouze východ Libye," vrátil se k nedávným ministrovým slovům mluvčí úřadu Vít Kolář. "Teď je ta situace úplně jiná, jsou v hlavním městě. Pokud si vezmete klanovou strukturu, tak Kaddáfího klan už nemá žádnou politickou sílu," vysvětlil Kolář iDNES.cz.

Když před týdnem libyjští diplomaté v Praze vyvěsili povstaleckou vlajku, chargé d'affaires Núrí Elghaví projevil lítost, že Praha povstaleckou vládu ještě oficiálně neuznala. Praha už od minulého týdne řeší, kdy by se do Tripolisu mohl vrátit velvyslanec Josef Koutský, který letos v únoru diplomatickou misi kvůli nepokojům uzavřel a odjel do Prahy.

První byla Francie, Rusko a Čína se zdráhají

Částečného uznání ze strany České republiky se povstalcům dostalo už na konci června, kdy Schwarzenberg navštívil Benghází a setkal se se šéfem PNR Mustafou Džalílem.

"Když byl pan ministr v Benghází, tak říkal, že PNR je pro něj legitimním partnerem. Dnes dodal jediným legitimním partnerem," řekl Kolář. "Tím říkáme, že pro nás Kaddáfí už nadále není partner, se kterým bychom mohli jednat," dodal mluvčí ministerstva.

Podle Černínského paláce je Česká republika odhodlána poskytnout Libyi rychlou humanitární pomoc a rovněž se hodlá podílet na poválečné obnově Libye. Už v červnu na palubě vládního speciálu dorazily do Benghází lékařské přístroje, které pořídila humanitární společnost Člověk v tísni.

Povstalecký prozatímní kabinet už uznalo 65 států světa. Jako první povstalce uznala už v březnu Francie, která horlivě propagovala vzdušnou operaci proti jednotkám Muammara Kaddáfího. Po pádu Tripolisu minulý týden začalo toto číslo prudce narůstat.

Povstalce stále neuznala Moskva, která NATO obviňovala ze zneužívání rezoluce OSN o bezletové zóně nad Libyí. S uznáním stále otálí Slovensko, z velkých světových zemí například Čína, Indie nebo Brazílie.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Muellerovi prokurátoři žádají pro exšéfa Trumpovy kampaně přes 24 let vězení

Paul Manafort

Prokurátoři pracující pro zvláštního vyšetřovatele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz