Pražský primátor Zdeněk Hřib při setkání s premiérem tibetské exilové vlády...

Pražský primátor Zdeněk Hřib při setkání s premiérem tibetské exilové vlády Lozangem Sanggjäem v Praze (6. března 2019) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Poškozujete vztahy mezi Českem a Čínou, vzkázal Peking primátorovi Prahy

  • 1047
Čína vyzvala primátora Prahy Zdeňka Hřiba a vedení města k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl ve středu podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí Keng Šuang. Reagoval tak na dotaz, zda může potvrdit zprávy o tom, že Čína přijala protiopatření v souvislosti s údajně protičínskými akcemi hlavního města. Hřib v Číně podle mluvčího není vítaný.

Podle Keng Šuanga se vedení české metropole i primátor v „jistou dobu zachovali velice špatně“ v otázkách čínské národní suverenity a klíčových zájmů, které se týkaly i Tibetu nebo Tchaj-wanu. Tyto kroky podle mluvčího narušily vztahy mezi oběma zeměmi a dotkly se citů čínského lidu.

Své námitky vůči pražské správě mluvčí dál neupřesnil. Podle všeho ale reagoval na dřívější Hřibovo prohlášení o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s Pekingem uzavřelo minulé vedení Prahy (psali jsme zde).

Z něho chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

„To je hlavní důvod, proč dotyčné strany a jedinci z Prahy nejsou v Číně vítáni,“ prohlásil dále mluvčí. Prahu a „další příslušné politiky“ vyzval, aby svůj postoj přehodnotili a přestali narušovat čínsko-české vztahy. „Jinak to nakonec poškodí jejich vlastní zájmy,“ dodal na tiskové konferenci, o níž ráno jako první informoval portál Echo24.

K prohlášení se ve čtvrtek vyjádřilo české ministerstvo zahraničí. „Máme zájem na rozvoji kvalitních vztahů s Čínou, jsme připraveni a přejeme si nadále naplňovat strategické partnerství, které obě země podepsaly v roce 2016,“ uvedl úřad v prohlášení. Zároveň však upozornil, že na kontakty Česka a Číny na regionální úrovni nemůže ze své pozice nijak ovlivňovat.

Ministerstvo svůj přístup k Číně označilo za „otevřený, ale také realistický.“ „S čínskou stranou vedeme dialog v mnoha oblastech společných zájmů. Rozhodně se však nevyhýbáme ani citlivým tématům, jako je ochrana lidských práv,“ dodalo ministerstvo.

Deklarace byla zbytečná

„Čína by se měla v česko-čínských vztazích více soustředit na dodržení předchozích slibů investic, které nebyly z jejich strany splněny,“ reagoval na čínské prohlášení Hřib prostřednictvím sítě Facebook. „Zrušení turné Pražské filharmonie, která už měla podepsanou smlouvu, ukazuje především to, že Čína není spolehlivý obchodní partner,“ dodal primátor.

Hřib vyjmutí politické deklarace ze smlouvy o partnerství mezi Pekingem a Prahou nevnímá jako narušování do mezistátních vztahů, považuje ji totiž za nadbytečnou. „Chceme mít apolitická partnerství založená na kulturní výměně, která budou oboustranně výhodná,“ uvedl primátor pro iDNES.cz.

„To, že Čína označuje tento akt za tvrdé narušení česko-čínských vztahů naopak ještě více zdůrazňuje, jak moc se jedná o zpolitizovanou událost,“ dodal Hřib a připomněl, že ve smlouvách s jinými městy, jako například s Londýnem nebo Rigou, Peking tuto politickou deklaraci nemá. „Není tedy důvod, proč by ji tam měla mít Praha,“ uzavřel.

V červnu bylo zrušeno čínské turné orchestru PKF - Prague Philharmonia, které se mělo uskutečnit od 17. září až 5. října. Čínské úřady termín odložily na neurčito (psali jsme zde). Podle vedení PKF je důvodem, proč filharmonici přišli o povolení turné v letošním roce, právě Hřibovo prohlášení o změně sesterské smlouvy s Pekingem. Čína podmínila povolení k turné PKF - Prague Philharmonia kritikou postojů vedení Prahy, to však filharmonie odmítla.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček na konci dubna oznámil, že se sejde s čínským velvyslancem kvůli tomu, že Čína údajně ruší vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou.

30. ledna 2019

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video