Byli jsme v právu, prohlásil Netanjahu o květnovém útoku proti flotile

  12:44aktualizováno  12:44
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vypovídal před izraelskou komisí, která vyšetřuje květnový útok na flotilu s humanitární pomocí pásmu Gazy. Izraelští vojáci tehdy na jedné z lodí zabili devět lidí. Netanjahu prohlásil, že Izrael při zásahu jednal v souladu s mezinárodním právem.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | foto: AP

"Jako premiér nemohu ignorovat Hamas jako hrozbu existenci Izraele. Jsem si jist, že až toto vyšetřování skončí, bude jasné, že Izrael i jeho armáda jednaly v souladu s mezinárodním právem," řekl premiér židovského státu.

"Vojsko projevilo při plnění úkolu mimořádnou odvahu," dodal předseda vlády. O způsobu zásahu proti flotile prý rozhodla armáda. "Politici rozhodují o taktice, armáda ji vykoná," zdůraznil.

Obhajoval obrannou politiku své vlády nebezpečím, které pro Izrael znamenají rakety Hamasu vypalované z pásma Gazy. Námořní blokáda je jedním z opatření, která mají Hamasu zabránit získat další zbraně.

"Hamas má dnes zbraně schopné dosáhnout Tel Avivu a dalších vzdálených částí Izraele. Proto i moje vláda udržuje námořní blokádu, o níž rozhodli naši předchůdci loni v lednu," sdělil Netanjahu. Prohlásil, že nejsou pravdivé zprávy, podle nichž pozemní blokáda zavedená roku 2007 i námořní omezení vytvořily v pásmu Gazy humanitární krizi.

V Gaze nikdo hlady netrpí, říká premiér

"Podle našich informací v Gaze nikdo hladem netrpí, nechybí tam léky ani další základní zboží. Přesto jsem rozhodl postupně uvolňovat omezení pro obchodní dopravu přes pozemní přechody," řekl s tím, že z blokády se neoprávněně stalo diplomatické téma a materiál lživé propagandy. (více o uvolnění blokády zde)

Turecká humanitární organizace IHH a organizace Free Gaza se koncem května vypravily ke Gaze několik lodí s humanitární pomocí. Kapitáni lodí odmítli vyložit zboží jinde než v Gaze a Izrael je na blokované území nepustil. Na lodi se sedmi sty aktivisty vyslal vojáky, kteří při následném střetu zabili devět Turků. To vyvolalo mezinárodní skandál. (o útoku čtěte více zde)

Netanjahu kladl důraz na demokratické normy panující v Izraeli. Jedním z důkazů je dle něj to, že před komisí stanul předseda izraelské vlády. Jeho úřad se prý od 14. května pokoušel přesvědčit nejvyšší místa v Turecku k intervenci, která zabrání konfrontaci s flotilou. Se stejným cílem pak žádal o zprostředkování Egypt.

"S přibližující se flotilou začínalo být jasné, že diplomaticky se ji zastavit nepodaří. Turecká vláda se nijak nepokusila aktivisty zklidnit. Zdá se, že jí hrozící střet Izraele s tureckými aktivisty nepřipadal jako ohrožení jejích zájmů," sdělil Netanjahu. Poukázal rovněž na to, že ještě před zásahem proti flotile se Turecko spolu s Brazílií vyslovilo příznivě k íránskému jadernému problému, čímž upevnilo spolupráci s touto zemí.

Zásah se měl obejít bez obětí

K výsledku izraelské operace a lodi Mavi Marmara řekl, že on osobně žádal o to, aby se záležitost obešla bez obětí, a že stejně tak armádu instruovali ministr obrany a náčelník generálního štábu. Řekl, že dodatečně zveřejněné záběry z lodi dokazují, že vojáci nezabili nevinné a neozbrojené aktivisty, "nýbrž osoby, které ohrozily jejich životy při útocích holemi, tyčemi a noži a také střelnými zbraněmi".

Komisi předsedá bývalý izraelský soudce Jacob Turkel. Jsou v ní tři izraelští členové a dva zahraniční pozorovatelé. Původně měla komise prošetřit jenom to, zda byl zásah armády v souladu s mezinárodním právem.

Turkel si ale později vymohl rozšíření mandátu a dostal povolení předvolat nejvyšší izraelské politiky. V úterý tak před komisí stane ministr obrany Ehud Barak a ve středu náčelník generálního štábu armády Gabi Aškenazi.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Podle průzkumů Zelenskyj ovládl i parlamentní volby, Sluha národa vede

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté, co v Kyjevě odvolil.

Strana Sluha národa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podle průzkumů mezi voliči získala v předčasných...

MHD zdarma, zpomalená auta, a open air bazény. Metropoli EU čeká revoluce

I čůrající chlapeček se v Bruselu převlékl do žluté, aby uctil start Tour.

Veřejná doprava zdarma pro mladé i seniory, snížení rychlosti na 30 kilometrů v hodině, koupaliště pod širým nebem a...

Na východě Ukrajiny zatím dodržují příměří, přesto zemřeli dva lidé

Ukrajinský voják při obchůzce ve městě Zaitseve. (23. února 2019)

Na východě Ukrajiny začalo v noci na neděli platit další časově neomezené příměří a obě strany zatím uvádějí, že je...

Najdete na iDNES.cz