Byli jsme v právu, prohlásil Netanjahu o květnovém útoku proti flotile

  12:44aktualizováno  12:44
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vypovídal před izraelskou komisí, která vyšetřuje květnový útok na flotilu s humanitární pomocí pásmu Gazy. Izraelští vojáci tehdy na jedné z lodí zabili devět lidí. Netanjahu prohlásil, že Izrael při zásahu jednal v souladu s mezinárodním právem.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | foto: AP

"Jako premiér nemohu ignorovat Hamas jako hrozbu existenci Izraele. Jsem si jist, že až toto vyšetřování skončí, bude jasné, že Izrael i jeho armáda jednaly v souladu s mezinárodním právem," řekl premiér židovského státu.

"Vojsko projevilo při plnění úkolu mimořádnou odvahu," dodal předseda vlády. O způsobu zásahu proti flotile prý rozhodla armáda. "Politici rozhodují o taktice, armáda ji vykoná," zdůraznil.

Obhajoval obrannou politiku své vlády nebezpečím, které pro Izrael znamenají rakety Hamasu vypalované z pásma Gazy. Námořní blokáda je jedním z opatření, která mají Hamasu zabránit získat další zbraně.

"Hamas má dnes zbraně schopné dosáhnout Tel Avivu a dalších vzdálených částí Izraele. Proto i moje vláda udržuje námořní blokádu, o níž rozhodli naši předchůdci loni v lednu," sdělil Netanjahu. Prohlásil, že nejsou pravdivé zprávy, podle nichž pozemní blokáda zavedená roku 2007 i námořní omezení vytvořily v pásmu Gazy humanitární krizi.

V Gaze nikdo hlady netrpí, říká premiér

"Podle našich informací v Gaze nikdo hladem netrpí, nechybí tam léky ani další základní zboží. Přesto jsem rozhodl postupně uvolňovat omezení pro obchodní dopravu přes pozemní přechody," řekl s tím, že z blokády se neoprávněně stalo diplomatické téma a materiál lživé propagandy. (více o uvolnění blokády zde)

Turecká humanitární organizace IHH a organizace Free Gaza se koncem května vypravily ke Gaze několik lodí s humanitární pomocí. Kapitáni lodí odmítli vyložit zboží jinde než v Gaze a Izrael je na blokované území nepustil. Na lodi se sedmi sty aktivisty vyslal vojáky, kteří při následném střetu zabili devět Turků. To vyvolalo mezinárodní skandál. (o útoku čtěte více zde)

Netanjahu kladl důraz na demokratické normy panující v Izraeli. Jedním z důkazů je dle něj to, že před komisí stanul předseda izraelské vlády. Jeho úřad se prý od 14. května pokoušel přesvědčit nejvyšší místa v Turecku k intervenci, která zabrání konfrontaci s flotilou. Se stejným cílem pak žádal o zprostředkování Egypt.

"S přibližující se flotilou začínalo být jasné, že diplomaticky se ji zastavit nepodaří. Turecká vláda se nijak nepokusila aktivisty zklidnit. Zdá se, že jí hrozící střet Izraele s tureckými aktivisty nepřipadal jako ohrožení jejích zájmů," sdělil Netanjahu. Poukázal rovněž na to, že ještě před zásahem proti flotile se Turecko spolu s Brazílií vyslovilo příznivě k íránskému jadernému problému, čímž upevnilo spolupráci s touto zemí.

Zásah se měl obejít bez obětí

K výsledku izraelské operace a lodi Mavi Marmara řekl, že on osobně žádal o to, aby se záležitost obešla bez obětí, a že stejně tak armádu instruovali ministr obrany a náčelník generálního štábu. Řekl, že dodatečně zveřejněné záběry z lodi dokazují, že vojáci nezabili nevinné a neozbrojené aktivisty, "nýbrž osoby, které ohrozily jejich životy při útocích holemi, tyčemi a noži a také střelnými zbraněmi".

Komisi předsedá bývalý izraelský soudce Jacob Turkel. Jsou v ní tři izraelští členové a dva zahraniční pozorovatelé. Původně měla komise prošetřit jenom to, zda byl zásah armády v souladu s mezinárodním právem.

Turkel si ale později vymohl rozšíření mandátu a dostal povolení předvolat nejvyšší izraelské politiky. V úterý tak před komisí stane ministr obrany Ehud Barak a ve středu náčelník generálního štábu armády Gabi Aškenazi.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Maskovaný mladík útočil před soudem v Dallasu, policie ho zastřelila

Ozbrojený muž, který v pondělí ráno ohrožoval lidi střelbou před budovou soudu...

Při přestřelce s policií zemřel v pondělí ráno v americkém Dallasu maskovaný útočník. Dvaadvacetiletý muž vyzbrojený...

Kandidáti na hlavu Istanbulu se střetli v debatě, poprvé od nástupu Erdogana

Turci sledují debatu kandidátů o post istanbulského primátora. Usiluje o něj...

Dva kandidáti na istanbulského starostu se v neděli střetli v historickém televizním duelu. Favorit opozice Ekrem...

Císařský řez jako večírek. Nalíčené Brazilky u porodu sleduje široké okolí

Chlapeček přivedený na svět císařským řezem. Snímek pochází z porodnice v...

Porod coby intimní akt s co nejméně lidmi kolem? Ne tak v Brazílii. Tamní ženy čím dál raději oslavují zázrak zrození...

Najdete na iDNES.cz