Izrael ustoupil a zmírní blokádu Gazy. Palestincům dopřeje hračky i cement

  9:57aktualizováno  11:53
Izraelská vláda rozhodla, že zmírní blokádu Gazy. Na palestinské území ovládané radikálním hnutím Hamas se tak dostane víc zboží, včetně stavebnin. K uvolnění embarga přiměl židovský stát nedávný námořní incident a následná kritika z celého světa.

Palestinské děti si kupují zmrzlinu na severu pásma Gazy (16. června 2010) | foto: AP

Izraelský bezpečnostní kabinet, ve kterém zasedá zhruba polovina ministrů, rozhodl zmírnit blokádu hlavně kvůli nedávnému zásahu vojáků židovského státu proti konvoji lodí s humanitární pomocí. Při květnovém incidentu zemřelo devět propalestinských aktivistů z Turecka a Izrael za to sklidil vlnu kritiky. (o zátahu čtěte více zde)

V Gaze se bude moci stavět, Izraelci povolí dovoz cementu

"Dohodli jsme zmírnění režimu, díky čemuž se do Gazy dostane více zboží," píše se v novém vládním materiálu, o kterém bezpečnostní kabinet začal jednat ve středu.

Po zásahu u Gazy se proti Izraeli protestuje i v Malajsii (1. června 2010)Deportovaní aktivisté z Izraele. (2. června 2010)

V seznamu nově povoleného zboží jsou podle palestinského koordinátora pro humanitární pomoc Raída Fattúha takřka všechny druhy potravin, hračky, kancelářské potřeby, kuchyňské náčiní, matrace nebo ručníky. Hlavně však i dosud zakázané stavebniny.

Blokádu odsoudili europoslanci

Evropský parlament vydal usnesení, v němž žádá okamžité ukončení blokády, která "ochromila obnovu a hospodářství v Gaze a vedla k humanitární katastrofě a radikalizaci obyvatelstva".

Poslanci navrhují, aby hraniční přechody do Gazy byly mezinárodně monitorovány, píše EP v tiskové zprávě. Hnutí Hamas vyzvali k propuštění židovského seržanta Gilada Šalita.

(europarl.europa.eu)

Kvůli dosavadnímu přísnému omezení se do oblasti nedostával například cement, který Palestinci potřebují k opravě domů. Řada z nich je totiž ještě pořád zničená po izraelské ofenzivě, která se odehrála na konci roku 2008. Dovoz stavebnin ale budou Izraelci přísně kontrolovat. Obávají se totiž, aby nebyly zneužity na budování vojenské infrastruktury.

Námořní blokádu Izraelci neuvolní

Zástupci bezpečnostního kabinetu se také shodli, že zachovají "dosavadní bezpečnostní procedury, které zabraňují přísunu zbraní a válečného materiálu do oblasti". Mezi zakázanými položkami tak zůstane nejméně 120 výrobků a materiálů, o nichž si Izraelci myslí, že jsou využitelné k vojenským účelům.

Židovský stát navíc neuvolní námořní blokádu Pásma Gazy. Hamas proto označil izraelské opatření za pouhou "mediální propagandu", napsala agentura Reuters.

Vláda prý jen reaguje na kritiku, kterou sklidila za květnový vojenský zásah proti humanitární flotile pro Gazu. Do Izraele se kvůli incidentu a přísnému embargu pustil před několika dny i mezinárodní Červený kříž. Podle něj vláda trestá tamní civilní obyvatele za činy, za které nenesou žádnou zodpovědnost. V oblasti žije asi 1,5 milionu lidí, z nichž životy 80 procent závisejí na mezinárodní pomoci.

Červený kříž v červnové zprávě zkritizoval i islamistický Hamas, který už téměř čtyři roky drží v zajetí židovského vojáka Gilada Šalita, zatím bez naděje na propuštění. (o kritice Červeného kříže více zde)

BLOKÁDA GAZY

V roce 2007 se vlády v Pásmu Gazy zmocnil radikální Hamas, který usiluje o zničení Izraele. Izrael odpověděl blokádou, jejímž hlavním účelem je zamezení dodávek zbraní do Gazy.

Izraelská rozvědka totiž zjistila, že se do Gazy pašovaly zbraně nebo materiál pro výrobu raket, kterými členové Hamasu ostřeluje izraelské území.

Izrael podle svých slov pouští každý týden do Gazy 15 tisíc tun humanitární pomoci. Podle OSN je to však pouze čtvrtina potřebné pomoci pro 1,5 milionu Palestinců v pásmu. V Gaze jsou závislé na humanitární pomoci čtyři pětiny obyvatelstva.

Pásmo Gazy

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Dítě málem umořili hlady. Australští vegani dostali za trest veřejné práce

Veganské aktivistky ve švýcarském Curychu (17. srpna 2019)

Jedenapůlroční dítě vypadalo jako tříměsíční kojenec. Kriticky zaostávalo v tělesném i duševním vývoji – kvůli přísné...

Ti ptáci strašně řvou, vraťte nám peníze, stěžovali si němečtí turisté

ilustrační snímek

Chcete si užít dovolenou. Ráno vstanete, vnímáte první sluneční paprsky a těšíte se na báječný den. Jenže první, co...

Bolsonaro má jasno. Za požáry v Amazonii mohou být nevládní organizace

V Brazílii letos registrují přes 70.000 požárů

Brazilský prezident Jair Bolsonaro nepřímo obvinil nevládní organizace, že zapalují les v Amazonii, aby poškodily jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz