Nastupující bulharský premiér Nikolaj Denkov (3. ledna 2023)

Nastupující bulharský premiér Nikolaj Denkov (3. ledna 2023) | foto: ČTK

Bulharský průlom. Po volebním patu vzniká koalice, premiéři se vystřídají

  • 0
Více než měsíc po celkem pátých parlamentních volbách za dva roky bude mít Bulharsko konečně vládu. Zástupci dvou největších stran oznámili, že vytvoří společný kabinet. To přitom dosud odmítali. V prvních devíti měsících bude premiérem Nikolaj Denkov z partaje PP, dalších devět měsíců pak bývalá eurokomisařka ze strany GERB Marija Gabrielová.

Dohodu uzavřely strany Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova a protikorupční strana Pokračujeme ve změně (PP), které mají v parlamentu většinu. Oznámily ji krátce před tím, než Gabrielová sdělila bulharskému prezidentovi Rumenovi Radevovi, že nevyužije svůj pokus sestavit vládu.

Očekává se, že Radev následovně dá mandát k sestavení vlády představiteli strany PP. Prezident po jednání s Gabrielovou řekl, že pověření udělí „v příštích dnech“. Nová vláda by měla mít omezený mandát na 18 měsíců. Během něj by například chtěla prosadit změny ústavy a zákonů tak, aby přiblížila zemi vstupu do schengenského prostoru a umožnila čerpání unijních fondů, a také schválit rozpočet.

Páté bulharské volby za dva roky vyhrál opět Borisov. Vznik vlády je nejistý

„Jako záruka toho, že vláda bude fungovat nejméně osmnáct měsíců, budu podle návrhu během prvních devíti měsíců premiérem a Gabrielová vicepremiérkou a ministryní zahraničí. V následujících devíti měsících bude premiérkou Gabrielová a já vicepremiérem,“ řekl Denkov, který je exministrem školství. Politickou situaci v zemi označil za „extrémně těžkou“.

Gabrielová, jež opustila post eurokomisařky, aby se mohla věnovat politice v Bulharsku, pak uvedla, že cílem dohody je dát zemi fungující vládu. „Všichni jsme udělali mnoho ústupků,“ zdůraznila.

V současnosti v zemi vládne přechodný kabinet jmenovaný prezidentem Radevem, který však nemá oporu mezi parlamentními stranami. Bulharsko tak nemá schválený státní rozpočet a váznou také některé legislativní změny, které například vyžaduje Brusel pro čerpání unijních fondů.

Podle bulharské agentury BTA Gabrielová řekla, že dokument musí ještě projednat poslanecké kluby. Jejím a Denkovým úkolem bude přesvědčit zákonodárce, že dohoda je správnou cestou. GEBR a jeho spojenci mají 69 poslanců a blok kolem PP 64. V parlamentu s 240 členy strany potřebují nejméně 121 hlasů.

Zbraň u lože, šuplík se zlatem. Snímky odhalily soukromí bulharského premiéra

GERB a PP dlouho spolupráci na vládní úrovni odmítali. Strana Pokračujeme ve změně a její političtí spojenci z liberálně-konzervativního Demokratického Bulharska (DB) během kampaně tvrdili, že GERB během deseti let, kdy byla u moci, dopustila, aby v nejchudší zemi EU rozbujela korupce. To někdejší premiér a vůdce GERB Borisov odmítá.

Bulharsko šlo za poslední dva roky opakovaně k předčasným volbám, naposledy se tak stalo na začátku dubna. Vládu s podporou parlamentu mělo Bulharsko naposledy v červnu loňského roku, kdy skončil po vyslovení nedůvěry ze strany zákonodárců kabinet premiéra Kirila Petkova z PP.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video