Gordon Brown. Nepřesvědčil, že je vizionář, který přináší změnu.

Gordon Brown. Nepřesvědčil, že je vizionář, který přináší změnu. | foto: Reuters

Britové odepisují premiéra Browna. Labouristé řeší, co s ním

Už i Barack Obama ho politoval, a tak i v USA zaznamenali, co už v Británii vědí dlouho: že premiéru Gordonu Brownovi hodně teče do bot. "V politice to tak zkrátka chodí, před nástupem do funkce jste vždy populárnější, než když už opravdu věci řídíte," prohlásil Obama při své nedávné cestě Evropou.

"Jakmile máte odpovědnost, vždy se na vás ledaskdo naštve," řekl kandidát na amerického prezidenta.

Na britského premiéra má nyní vztek opravdu mnoho lidí: o víkendu přinesl deník Independent zdrcující průzkum veřejného mínění. Podle něj by dnes volilo Brownovy labouristy jen 24 procent Britů, zatímco konzervativci by ve volbách s 46 procenty voličů zcela ovládli scénu.

A do Londýna dorazila vlna spekulací, že Browna by mohla v příštích týdnech potopit jeho vlastní strana. Neboť jen tak, zní úvaha, je možné zastavit nástup konzervativců.

Podle listu Times už v zákulisí rebelové nenápadně, leč zuřivě vyjednávají o tom, že by se do jejich čela mohl postavit ministr zahraničí David Miliband či vlivná labouristická politička Harriet Harmanová.

Další z možných kandidátů je prý veterán britské scény Jack Straw, současný ministr spravedlnosti, bývalý ministr vnitra a zahraničí. Ten však spekulace o "povstání" popírá.

Nepřesvědčil. A k tomu měl velkou smůlu
V zákulisí se však přece jen něco děje. "Mnozí v Labouristické straně jsou si nyní jisti, že vzpoura proti Gordonu Brownovi je velmi pravděpodobná," napsal list Times, přičemž je prý možné, že by na protest proti jeho politice odstoupili i někteří členové vlády.

Co se to tedy vlastně děje? Je Brown, který převzal premiérský úřad od Tonyho Blaira teprve před 13 měsíci, opravdu tak neschopným politikem? Není pochyb, že se mu nepodařilo přesvědčit voliče ani své kolegy, že s ním přichází změna a že je opravdu vizionářem schopným přijít s něčím novým.

Zároveň má však velkou smůlu: Británii převzal ve chvíli, kdy světová ekonomika prochází bouřlivým obdobím a Britové se stále více bojí recese. A navíc: labouristé jsou zkrátka u moci již moc dlouho, od roku 1997, a Britové si říkají: Co to zase zkusit nějak jinak?

Každopádně to už "zkusili jinak" v Glasgow, kde minulý týden v doplňovacích volbách utrpěli labouristé krutou porážku. Krutou proto, že tam vítězili po desítky let v řadě.

Dilema 50, 150, 250
Ve straně tedy vládne panika a mnoho různých křídel se snaží přijít s nápadem, jak se zachránit. Oficiálně všichni opakují: Gordon Brown je muž na svém místě a rozhodně ho měnit nehodláme.

Po britsku realisticky ovšem v soukromí předpokládají, že labouristická loď míří nezadržitelně ke ztroskotání a že v příštích volbách, které se budou konat do dvou let, je zachrání pouze zázrak.

Jak řekl Guardianu někdejší vládní poradce, je to "dilema 50, 150, 250". "Pokud Brown půjde dobrovolně, ztratíme ve volbách jen 50 křesel. Pokud zůstane, ztratíme 150 křesel. A pokud bude svržen, budeme jich mít méně o 250," shrnul.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Barack Obama

Video