Diplomaté se přou o Gibraltar, někdejší lídr konzervativců hrozí vojskem

  11:58aktualizováno  12:35
Jen několik dní po zahájení jednání o brexitu naplno propukla očekávaná diplomatická bitva o Gibraltar. Španělsko území hodlá vybojovat za podpory Evropské unie, Británie však ubezpečuje, že poloostrov ochrání. Bývalý předseda konzervativců situaci přirovnal ke sporu o Falklandy.

Vlajky Británie, Gibraltaru a EU na Gibraltaru | foto: Profimedia.cz

Británie ve středu formálně oznámila svůj záměr odejít z Evropské unie (více zde). Prakticky ve stejnou chvíli začal boj Westminsteru o Gibraltar. Ten patří Britům od roku 1713, kdy se ho Španělsko muselo vzdát v rámci utrechtské smlouvy, která uzavřela války o španělské dědictví. V letech 1967 a 2002 se na Gibraltaru konala referenda o připojení ke Španělsku, většina obyvatelstva to však odmítla.

Ani náhodou! Gibraltar bojuje proti mocenským choutkám Španělska

Obyvatelé Gibraltaru se nyní bojí, že Španělé využijí brexitu pro rozšíření svého vlivu na malém, ale strategicky i ekonomicky cenném území. Klid místním nepřidalo páteční vyjádření EU, která naznačila. že Španělsko by mohlo mít možnost vetovat část dohody s Británií, pokud by nesouhlasilo s řešením v otázce Gibraltaru. Předseda Evropské rady Donald Tusk k tomu dodal, že dohoda EU a Velké Británie nebude možná, pokud jí nebude předcházet shoda Británie se Španělskem.

Evropská komise prosazuje „dialog a spolupráci,“ poznamenal v pondělí její mluvčí Margaritis Schinas. Tuskův návrh má podle něj ze strany komise plnou podporu, stojí za ním i její vyjednavač pro brexit Michel Barnier.

Z vyjádření britských politiků je však zřejmé, že administrativa premiérky Theresy Mayové ústupkům příliš nakloněná není. Vůbec nejtvrdší stanovisko zaujal někdejší předseda konzervativců Michael Howard. Ten aktuální situaci přirovnal ke sporu Británie a Argentiny o Falklandy, píše The Guardian.

„Před pětatřiceti lety jiná premiérka poslala vojáky přes půlku světa bránit svobodu jiného malého společenství Britů proti jiné španělsky hovořící zemi a já jsem si naprosto jist, že naše současná premiérka by prokázala stejnou rozhodnost v odhodlání zastat se lidí z Gibraltaru,“ sdělil s odkazem na rázné kroky Margaret Thatcherové z roku 1982.

Gibraltar se nachází na jihu Španělska, od roku 1713 patří Velké Británii

Gibraltar se nachází na jihu Španělska, od roku 1713 patří Velké Británii

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Howard si za nekompromisní výrok vysloužil kritiku opozice. Vůdce liberálních demokratů Tim Farron k tomu řekl, že je neuvěřitelné, že pouhý týden po aktivaci článku 50 už konzervativci hovoří o možných válkách s evropskými sousedy.

Gibraltar není na prodej

Oficiální komunikace Británie se nese v poněkud diplomatičtějším tónu. Sdělení je však stejné – Gibraltar není na prodej. Mayová v nedělním telefonickém rozhovoru s předsedou gibraltarské vlády Fabianem Picardem ujistila, že Londýn vždy bude hájit zájmy Gibraltaru.

Fotogalerie

„Premiérka řekla, že nikdy nepřistoupíme na to, aby lidé z Gibraltaru přešli pod vládu jiného státu v rozporu se svou svobodnou a demokraticky vyjádřenou vůlí. Nepovedeme takové rozhovory, do nichž by nebyl Gibraltar zahrnut. Paní premiérka řekla, že budeme s Gibraltarem spolupracovat na co nejlepším výsledku brexitu,“ sdělila mluvčí Mayové podle agentury Reuters.

Šéf britské diplomacie Boris Johnson gibraltarského premiéra ujistil, že Londýn bude při jednáních s EU dbát i na zájmy jeho území. „Jako vždy zůstává Spojené království nesmiřitelné a skálopevné v podpoře Gibraltaru,“ uvedl. V pondělí dodal, že suverenitu Gibraltaru nelze změnit bez jednoznačné podpory a souhlasu tamních obyvatel a Velké Británie.

02.dubna 2017 v 14:19, příspěvek archivován: 03.dubna 2017 v 13:29

PM spoke with the Chief Minister of Gibraltar today about our continuing support for Gibraltar as we leave the EU. https://t.co/KJ8SJUE8Hy

Podle Picarda se Madrid snaží současné situace využít ve svůj prospěch. Španělský ministr zahraničí AlfonsoDastis však v rozhovoru s listem El País zmírnil původní informace o možném vetu Španělska v otázce Gibraltaru. Nejedná se podle něj o veto. Dodal však, že Evropská unie je povinna postavit se na stranu Španělska.

Grónský scénář

V loňském červnovém referendu o odchodu z EU hlasovali i obyvatelé Gibraltaru. Proti brexitu se jich tehdy vyslovilo 96 procent. Gibraltar je po referendu v nezáviděníhodné situaci. Vystoupení z EU je pro místní ekonomicky nevýhodné, stejně tak případné sbližování se Španělskem. Jedním z hlavních důvodů jsou velké ekonomické rozdíly.

Gibraltar po brexitu odráží sbližování se Španěly, zvažuje grónský scénář

Gibraltar s hrubým domácím produktem na obyvatele na úrovni 62 tisíc eur (1,68 milionu korun) patří v tomto ohledu mezi nejbohatší území na světě. Jen pro srovnání – sousední španělská provincie Cádiz se může chlubit HDP na obyvatele pouze na úrovni 16 tisíc eur (asi 435 tisíc korun) a 37procentní nezaměstnaností.

Gibraltar dnes silně profituje z přístupu na evropský jednotný trh a volného pohybu přes hranice. Místní politici proto zvažují, jak v EU i přes vystoupení zbytku Británie zůstat. Odpovědí by mohl být model, který před mnoha lety využilo Grónsko. Gibraltar by si po brexitu musel vyjednat, s posvěcením Westminsteru, zvláštní dohody o přístupu na jednotný trh i volný pohyb přes hranice.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019)

Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

Najdete na iDNES.cz