Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gibraltar po brexitu odráží sbližování se Španěly, zvažuje grónský scénář

  20:21
Obyvatelé Gibraltaru jsou po referendu o odchodu Británie z EU v šoku. Na 96 procent voličů se postavilo proti brexitu a skalnatý cíp na jihu Španělska nyní řeší, jak zůstat součástí Unie. Ve hře je hlubší spolupráce s Madridem, ale také model, se kterým slavilo úspěch Grónsko.
Rybářská bárka nedaleko gibraltarské skály

Rybářská bárka nedaleko gibraltarské skály | foto: Profimedia.cz

Obyvatelé malého britského zámořského území měli jasno dávno před referendem. Průzkumy ukazovaly jasnou podporu setrvání v EU a v samotném referendu se zde pro brexit vyslovilo jen 832 lidí. Zbylých 19 322 voličů hlasovalo pro setrvání v Unii, výsledek referenda však zvrátit nemohli (více zde).

Britská volba

Britové se těsným výsledkem vyslovili pro vystoupení z EU a situaci Gibraltaru tak nyní lze přirovnat ke zklamání Skotska. Jen převaha stoupenců EU je zde výrazně vyšší.

„Byl to šok,“ popisuje svou reakci na výsledky referenda Stuart Martez, který na Gibraltaru provozuje malou sklárnu. Byznys rozjel před 21 lety a pomohly mu k tomu i peníze z dotačního fondu EU. Brexit pro něj a jeho byznys znamená především hrozbu uzavření hranic se Španělskem.

„Teď řešíme hlavně volný pohyb lidí a zboží na hranicích. Suroviny, které nakupujeme, pochází výhradně z Evropské unie. Musí putovat napříč členskými státy, aby se k nám dostaly. Pokud budou nějaké zádrhely na hranicích se Španělskem, budeme mít problém. Stejným způsobem pak může utrpět i export našeho zboží. Nejistota tak obchází každý aspekt našeho podnikání,“ vysvětluje.

Jen pár hodin po hlasování už se o slovo přihlásilo Španělsko, které si na „skálu“ dělá nárok. Premiér Mariano Rajoy oznámil, že jeho země se bude snažit o prohloubení vztahů s Gibraltarem. Ministr zahraničí José Manuel García-Margallo sdělil, že Madrid bude usilovat o to, aby Gibraltar nebyl součástí jednání EU s Londýnem, a bude s ním chtít uzavřít dvoustrannou dohodu. Konečným cílem Španělska je po přechodné době spoluvlády znovu získat plnou kontrolu nad poloostrovem.

„Vyvěšení španělské vlajky na Gibraltaru je blíže než kdy předtím,“ uvedl sebevědomě García-Margallo. Gibraltarský první mistr Fabian Picardo však španělské územní choutky mírní. „Kdokoli si myslí, že nyní je ten správný čas navrhovat sdílenou suverenitu (...) se šeredně plete. Neměli by plýtvat slovy, časem svým ani časem Evropanů, zatímco my se snažíme řešit tento problém (výsledky referenda),“ uvedl.

Gibraltar patří Britům od roku 1713, kdy se ho Španělsko muselo vzdát v rámci utrechtské smlouvy, která uzavřela války o španělské dědictví. V letech 1967 a 2002 se na Gibraltaru konala referenda o připojení ke Španělsku, většina obyvatelstva to však odmítla. (více o vývoji vztahů Británie a Španělska v souvislosti s Gibraltarem se dočtete zde).

Nevýhodné partnerství se Španělskem

Případné sbližování se Španělskem by pro Gibraltar nebylo po ekonomické stránce příliš výhodné. Gibraltar s HDP na obyvatele ve výši 62 tisíc eur (1,68 milionu korun) patří v tomto ohledu mezi nejbohatší území na světě a ve srovnání s krizí zasaženým Španělskem je to ekonomický ráj. Jen pro srovnání – v sousední španělské provincii Cádiz je HDP na obyvatele 16 tisíc eur (asi 435 tisíc korun) a 37% nezaměstnanost.

Není proto divu, že Gibraltar hledá jiné východisko ze složité situace než svazek s Madridem. Jak však zůstat zámořským územím Velké Británie a zároveň využívat všech výhod členství v Evropské unii? Odpovědí může být model, který před mnoha lety využilo Grónsko, píše server BBC. O něm ostatně Picardo v uplynulých dnech diskutoval také se skotskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou, která taktéž hledá cestu, jak svou zemi udržet v EU.

„Znamenalo by to, že nemusíme znovu jednat o přístupu na jednotný trh a jednoduše budeme pokračovat v tom, co máme nyní. Části Británie, které si odhlasovaly brexit, si pak dojednají jiné podmínky,“ vysvětlil Picardo.

Grónský model

Grónsko bylo od roku 1972 součástí Evropských společenství (ES), ze kterých postupem času vznikla EU. Do evropských struktur se dostalo coby součást dánského království.

Skromná populace Grónska sice v referendu odmítla vstup do ES, početnější Dánsko však s převahou odhlasovalo vstup. V obyvatelích Grónska to jen posílilo touhy po autonomii. Tu Grónsko získalo v roce 1979 a o tři roky později se Grónsko v referendu rozhodlo formující se jednotnou Evropu opustit.

V následujících letech se Grónsku podařilo vyjednat s ES smlouvu o rybolovu, podle které mohou členské státy v grónských vodách lovit regulované počty ryb. Na oplátku nyní Grónsko čerpá příspěvky od EU. V posledních letech se snaží prohloubit svou nezávislost na Dánsku, které každoročně přispívá do grónského rozpočtu částkou v přepočtu zhruba 11,8 miliardy korun.

Grónsko tedy dává Gibraltaru příklad, že při dobré vůli Velké Británie může v otázkách Evropské unie fungovat relativně nezávisle. Otázkou však zůstává, jak bude do možného vyjednávání podmínek setrvání Gibraltaru v EU zasahovat Španělsko.

Výsledky britského referenda o vystoupení z EU byly zveřejněny 24. června:

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...