Británie naléhá na Francii, aby zrušila embargo

  15:17aktualizováno  15:17
- Velká Británie naléhá na Francii, aby přestala bránit dovozu hovězího masa z britských ostrovů a vyhověla tak verdiktu vědeckého výboru Evropské komise. Paříž do sobotního odpoledne nereagovala.
Britský ministr zahraničí Robin Cook označil odmítnutí francouzských argumentů odborníky Evropské komise za úplné vítězství Britů. "Londýn nyní očekává rychlou a kladnou odpověď," řekl Cook.

"To je přesně to, v co jsme doufali. Budeme pokračovat v úsilí, abychom se ujistili, že rozhodnutí bude respektováno," uvedl v noci na sobotu Tony Blair.

"Velké vítězství Velké Británie," komentuje situaci britský bulvární deník The Sun. Podle The Daily Telegraph se jedná o největší vítězství Británie v Bruselu od roku 1984, kdy tehdejší premiérka Margaret Thatcherová prosadila pro svou zemi příspěvek ve výši dvou miliard liber.

Pokud však Francie přesto embargo neodvolá, "všichni usoudí, že Blair nemá v Evropě žádný vliv," upozornil The Sun.

Francouzská státní televizní stanice France-3 v sobotu uvedla, že "jednoznačné rozhodnutí bruselské komise velmi překvapilo francouzskou vládu, která si dala pro odpověď několik dní na rozmyšlenou".

Britové se však podle pozorovatelů vážně obávají, že Francie se možná odmítne podřídit Bruselu a že se celá záležitost potáhne, protože by byli nuceni prosazovat svůj požadavek soudní cestou.

Evropská komise doufá, že se ještě před pravidelným středečním zasedání evropských komisařů uskuteční třístranné setkání mezi Glavanym, jeho britským protějškem Nickem Brownem a Byrnem, oznámil dnes mluvčí komise. Stalo se tak poté, co francouzská státní tajemnice pro obchod Marylise Lebranchu prohlásila, že schůzka k hovězímu by se mohla uskutečnit ve čtvrtek, a jen mezi Francií a komisí.

The Daily Telegraph vyzval Blaira, aby nepolevoval, a to nejen vůči Francii, ale také vůči Německu, které také dosud zachovává embargo na dovoz britského hovězího.
Byrne připustil, že Němcům by odvolání embarga mohlo trvat déle než Francouzům. Vysvětlil to tím, že berlínská vláda musí záležitost projednat se všemi německými státy.
Vyjádřil přesvědčení, že německý kabinet to udělá hned příští týden.

Britské nadšení z rozhodnutí Bruselu kontrastuje s rozpačitostí, kterou projevují francouzští obyvatelé z nejistoty, kterou u nich vyvolaly rozporuplné posudky ke kvalitě britského masa dvou odborných týmů, ve Francie a EU. "Jsem velmi, velmi znepokojena. Chtěli bychom být jasně informování o kvalitě toho, co jíme," řekla v sobotu dopoledne jedna Pařížanka redaktorce France-3.

Páteční rozhodnutí vědeckého výboru
Vědecký výbor Evropské komise v pátek jednomyslně odmítl argumenty Francie v jejím sporu s Londýnem o dovoz britského hovězího masa. Oznámili to po jednání zástupci šestnáctičlenného výboru. Británie přijala verdikt s velkou úlevou a zadostiučiněním. "Maso a masné výrobky vyvážené z Velké Británie jsou stejně bezpečné, jako maso a výrobky z ostatních členských států Evropské unie," konstatuje se v prohlášení výboru.

Francie i Německo oznámí své stanovisko ke sporu kolem dovozu britského hovězího masa počátkem příštího týdne.

V dokumentu se rovněž uvádí, že výbor "dospěl k jednomyslnému závěru, že nesdílí obavy francouzského orgánu dohlížejícího na bezpečnost potravin o bezpečnost masa a masných výrobků dovážených z Británie."

Předseda britské vlády Tony Blair uvedl, že je stanoviskem výboru "velmi potěšen". Řekl, že jeho vláda bude nyní pracovat na tom, aby bylo toto rozhodnutí uvedeno do života a Británie mohla vyvážet své hovězí do Francie. Rozhodnutí vědců podle Blaira ukázalo, že "se hraje podle pravidel". Premiér ocenil, že případ Británie byl vyřešen klidně, ale rázně. V Británii nicméně nadále převládá názor, že dnešním rozhodnutím problém kolem hovězího zdaleka vyřešen nebyl. Pro Evropskou komisi je podle pozorovatelů britsko-francouzský spor nadále horkým bramborem a unie se s ním bude muset ještě vypořádat. Pokud by se Francie odmítla verdiktu podřídit, trvalo by soudní urovnání sporu měsíce nebo možná i roky.

Vědecký výbor zkoumal důkazy, jimiž Francie obhajuje pokračující zákaz dovozu britského hovězího masa, od čtvrtka. Na zprávě tohoto orgánu, který je v otázce tzv. nemoci šílených krav hlavním poradním orgánem, přitom záleží další postup Evropské komise ve sporu o dovoz britského hovězího.
 
Na dnešní závěr rokování vědeckého výboru již reagoval komisař EU pro ochranu spotřebitelů a zdravotnictví David Byrne prohlášením, že Francie a Německo by měly zrušit zákazy na dovoz britského hovězího masa.

Podle televize BBC bude pravděpodobně v nadcházejících dnech následovat horečná diplomatická aktivita mezi Evropskou unií, Británií a Francií, která by měla umožnit francouzské vládě zachovat si tvář.

Britský premiér Tony Blair ještě před vynesením verdiktu vědeckého týmu prohlásil, že rozhodující je, zda nadále bude platit předchozí rozhodnutí Evropské unie, jímž byl již zrušen zákaz vývozu britského hovězího. Francie, která zakázala dovoz hovězího před třemi lety kvůli tzv. nemoci šílených krav, dosud odmítá tento zákaz zrušit.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

V Petrohradě se zřítila část univerzity, v troskách mohou být lidé

Na návštěvě druhého největšího ruského města Petrohradu

V Petrohradě se částečně zřítila jedna z univerzitních budov. Policie preventivně evakuovala jednaosmdesát lidí. Pod...

Najdete na iDNES.cz