Británie naléhá na Francii, aby zrušila embargo

- Velká Británie naléhá na Francii, aby přestala bránit dovozu hovězího masa z britských ostrovů a vyhověla tak verdiktu vědeckého výboru Evropské komise. Paříž do sobotního odpoledne nereagovala.
Britský ministr zahraničí Robin Cook označil odmítnutí francouzských argumentů odborníky Evropské komise za úplné vítězství Britů. "Londýn nyní očekává rychlou a kladnou odpověď," řekl Cook.

"To je přesně to, v co jsme doufali. Budeme pokračovat v úsilí, abychom se ujistili, že rozhodnutí bude respektováno," uvedl v noci na sobotu Tony Blair.

"Velké vítězství Velké Británie," komentuje situaci britský bulvární deník The Sun. Podle The Daily Telegraph se jedná o největší vítězství Británie v Bruselu od roku 1984, kdy tehdejší premiérka Margaret Thatcherová prosadila pro svou zemi příspěvek ve výši dvou miliard liber.

Pokud však Francie přesto embargo neodvolá, "všichni usoudí, že Blair nemá v Evropě žádný vliv," upozornil The Sun.

Francouzská státní televizní stanice France-3 v sobotu uvedla, že "jednoznačné rozhodnutí bruselské komise velmi překvapilo francouzskou vládu, která si dala pro odpověď několik dní na rozmyšlenou".

Britové se však podle pozorovatelů vážně obávají, že Francie se možná odmítne podřídit Bruselu a že se celá záležitost potáhne, protože by byli nuceni prosazovat svůj požadavek soudní cestou.

Evropská komise doufá, že se ještě před pravidelným středečním zasedání evropských komisařů uskuteční třístranné setkání mezi Glavanym, jeho britským protějškem Nickem Brownem a Byrnem, oznámil dnes mluvčí komise. Stalo se tak poté, co francouzská státní tajemnice pro obchod Marylise Lebranchu prohlásila, že schůzka k hovězímu by se mohla uskutečnit ve čtvrtek, a jen mezi Francií a komisí.

The Daily Telegraph vyzval Blaira, aby nepolevoval, a to nejen vůči Francii, ale také vůči Německu, které také dosud zachovává embargo na dovoz britského hovězího.
Byrne připustil, že Němcům by odvolání embarga mohlo trvat déle než Francouzům. Vysvětlil to tím, že berlínská vláda musí záležitost projednat se všemi německými státy.
Vyjádřil přesvědčení, že německý kabinet to udělá hned příští týden.

Britské nadšení z rozhodnutí Bruselu kontrastuje s rozpačitostí, kterou projevují francouzští obyvatelé z nejistoty, kterou u nich vyvolaly rozporuplné posudky ke kvalitě britského masa dvou odborných týmů, ve Francie a EU. "Jsem velmi, velmi znepokojena. Chtěli bychom být jasně informování o kvalitě toho, co jíme," řekla v sobotu dopoledne jedna Pařížanka redaktorce France-3.

Páteční rozhodnutí vědeckého výboru
Vědecký výbor Evropské komise v pátek jednomyslně odmítl argumenty Francie v jejím sporu s Londýnem o dovoz britského hovězího masa. Oznámili to po jednání zástupci šestnáctičlenného výboru. Británie přijala verdikt s velkou úlevou a zadostiučiněním. "Maso a masné výrobky vyvážené z Velké Británie jsou stejně bezpečné, jako maso a výrobky z ostatních členských států Evropské unie," konstatuje se v prohlášení výboru.

Francie i Německo oznámí své stanovisko ke sporu kolem dovozu britského hovězího masa počátkem příštího týdne.

V dokumentu se rovněž uvádí, že výbor "dospěl k jednomyslnému závěru, že nesdílí obavy francouzského orgánu dohlížejícího na bezpečnost potravin o bezpečnost masa a masných výrobků dovážených z Británie."

Předseda britské vlády Tony Blair uvedl, že je stanoviskem výboru "velmi potěšen". Řekl, že jeho vláda bude nyní pracovat na tom, aby bylo toto rozhodnutí uvedeno do života a Británie mohla vyvážet své hovězí do Francie. Rozhodnutí vědců podle Blaira ukázalo, že "se hraje podle pravidel". Premiér ocenil, že případ Británie byl vyřešen klidně, ale rázně. V Británii nicméně nadále převládá názor, že dnešním rozhodnutím problém kolem hovězího zdaleka vyřešen nebyl. Pro Evropskou komisi je podle pozorovatelů britsko-francouzský spor nadále horkým bramborem a unie se s ním bude muset ještě vypořádat. Pokud by se Francie odmítla verdiktu podřídit, trvalo by soudní urovnání sporu měsíce nebo možná i roky.

Vědecký výbor zkoumal důkazy, jimiž Francie obhajuje pokračující zákaz dovozu britského hovězího masa, od čtvrtka. Na zprávě tohoto orgánu, který je v otázce tzv. nemoci šílených krav hlavním poradním orgánem, přitom záleží další postup Evropské komise ve sporu o dovoz britského hovězího.
 
Na dnešní závěr rokování vědeckého výboru již reagoval komisař EU pro ochranu spotřebitelů a zdravotnictví David Byrne prohlášením, že Francie a Německo by měly zrušit zákazy na dovoz britského hovězího masa.

Podle televize BBC bude pravděpodobně v nadcházejících dnech následovat horečná diplomatická aktivita mezi Evropskou unií, Británií a Francií, která by měla umožnit francouzské vládě zachovat si tvář.

Britský premiér Tony Blair ještě před vynesením verdiktu vědeckého týmu prohlásil, že rozhodující je, zda nadále bude platit předchozí rozhodnutí Evropské unie, jímž byl již zrušen zákaz vývozu britského hovězího. Francie, která zakázala dovoz hovězího před třemi lety kvůli tzv. nemoci šílených krav, dosud odmítá tento zákaz zrušit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video