V Británii roste touha po novém referendu. Posvětilo by podmínky brexitu

  12:00aktualizováno  15:55
Ve Velké Británii roste podpora uspořádání druhého referenda o brexitu. Ukazuje to průzkum listu Politico. Vyplývá z něj, že více než polovina respondentů si přeje nový plebiscit, v němž by veřejnost schválila podmínky brexitu dojednané v Bruselu. Stále častěji se zmiňuje i možnost, že by Británie z EU odešla bez jakékoli dohody.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Na 34 procent oslovených upřednostňuje variantu nového referenda, které by buď přijalo podmínky brexitu, nebo by Británie nadále zůstala v EU. Sedm procent respondentů navrhuje v případě odmítnutí podmínek brexitu vystoupení Británie bez jakékoli dohody, deset se pak vyslovilo pro případné dojednání jiných podmínek. Devětatřicet procent nové referendum odmítá.

Cesta k brexitu

Ještě před pár měsíci přitom myšlenku nového referenda podporovalo 45 procent Britů. Průzkum serveru Politico, který provedla společnost GQRR, probíhal na vzorku 1 203 lidí mezi 11. a 13. zářím.

Nové referendum přitom mezi politickými stranami příliš velkou podporu nemá. V červnových volbách ho přislíbili pouze Liberální demokraté, kteří však drží pouhých dvanáct míst v parlamentu. Skotská národní strana Nicoly Sturgeonové nový plebiscit zatím odmítá, stejně jako konzervativci.

Mnohem zajímavější je pohled k labouristům. Ti se sice na probíhajícím stranickém sjezdu rozhodli, že o novém referendu debatovat nebudou, podle labouristického starosty Londýna Sadiqa Khana však „je možné“, že v příštím volebním programu strany bude slib vypsání dalšího referenda o tom, zda přijmout nebo nepřijmout dohodu o budoucích vztazích s EU.

Předseda strany Jeremy Corbyn na sjezdu varoval před hrozbou vystoupení Británie z EU bez toho, aby se s Bruselem dohodla na podmínkách odchodu. Podle Corbyna by byla jeho strana schopná uzavřít dobrou dohodu. Kdyby byla u moci, zajistila by prý neomezený přístup na jednotný trh EU.

Průzkum se zaměřil rovněž na obavy Britů z vývoje po případném brexitu. Na 47 procent oslovených uvedlo, že se obávají situace po vystoupení Británie z EU, 46 procent naopak tvrdí, že brexit vyhlíží s nadějí na lepší zítřky. Trend je však v tomto ohledu negativní – v březnovém průzkumu obavy vyjádřilo jen 41 procent lidí.

Asi 36 procent lidí si rovněž myslí, že přístup premiérky Theresy Mayové a ministra pro brexit Davida Davise je realističtější než stanoviska Bruselu. Čtvrtina lidí neupřednostňuje ani jednu ze stran. Pouze 13 procent pak za pomalý postup jednání kritizuje Británii.

Pomalá jednání o brexitu

Británie by měla z EU podle článku 50 Lisabonské smlouvy vystoupit do konce března 2019. Jednání s Bruselem se však stále nachází v první fázi. Předseda Evropské rady Donald Tusk po nedávné schůzce s Theresou Mayovou uvedl, že v jednání Británie a EU ještě nebylo dosaženo dostatečného pokroku, aby se mohly posunout do další fáze

„O našich budoucích vztazích s Velkou Británií budeme diskutovat, jakmile bude dosaženo takzvaného dostatečného pokroku,“ řekl Tusk. „Tvrdě pracujeme. Ale pokud se mě zeptáte, tak bych řekl, že ještě není dostatečný pokrok. Ale budeme na tom pracovat,“ dodal.

Brexit a boj s terorem

Ministr britské vlády pro brexit David Davis navrhl uzavřít novou dohodu mezi Británií a Evropskou unií o boji proti zločinu a terorismu. Davis tvrdí, že boj proti terorismu nebude odchodem Británie z Evropské unie nijak zasažen, a zdůraznil, že je v zájmu obou stran pokračovat v úzké spolupráci při zajišťování bezpečí občanů.

„Tváří v tvář rostoucím přeshraničním hrozbám chce Británie pokračovat v tomto typu spolupráce, posilovat ho a dohodnout se na novém rámci pokračující součinnosti,“ konstatovalo ministerstvo. Britská ministryně vnitra Amber Ruddová řekla, že události z poslední doby v Británii a v Evropě „svědčí o tom, že zločinecké a teroristické hrozby, kterým čelíme, jsou rozmanité a čím dál víc mezinárodního charakteru“.

„Dlouhodobá spolupráce, kterou máme s našimi evropskými partnery, nám umožňuje společně na tyto hrozby reagovat a chránit bezpečnost našich občanů,“ řekla Ruddová. „Vzhledem k tomu, že se připravujeme na odchod z Evropské unie, je klíčové, abychom se domluvili na novém způsobu, jak zajistit pokračující spolupráci, dodala.

Zdroj: ČTK

Británie chce posunout jednání od vypořádání rozpočtových závazků spolu s blokem otázek o budoucím postavení občanů EU žijících na ostrovech k diskusi o budoucích obchodních vztazích.

„Tím, že budeme kreativní v přístupu k těmto otázkám, budeme schopni najít řešení, která budou fungovat jak pro zbývající sedmadvacítku (států v EU), tak i pro Spojené království, a udrží spolupráci a partnerství mezi Spojeným královstvím a EU,“ řekla Mayová Tuskovi.

Podle představ EU by měla jednání v nynější první fázi, tedy o podobě samotného britského odchodu, výrazně pokročit před tím, než se bude možné začít s Londýnem bavit o budoucnosti vzájemných vztahů. Hlavní unijní vyjednávač pro brexit Michel Barnier předpokládal, že tento posun potvrdí summit EU na konci října, nyní se už ale diplomaté často zmiňují spíše až o vrcholném setkání šéfů států a vlád Unie v prosinci.

Až dosud také přetrvával rozpor ohledně klíčové otázky finančního vyrovnání a závazků, které má Londýn dodržet. Ta je pro EU jednou ze tří základních věcí, které musí být vyřešeny před posunem rozhovorů do další fáze, tedy k budoucnosti.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Zamávejme Británii. Tisíce lidí mají v den brexitu sraz na nizozemské pláži

Ilustrační foto.

Poslední říjnový den se na pláži ve městě Wijk aan Zee nedaleko Amsterdamu bude konat velká party. Tisíce lidí si...

Turek pobodal ženu před očima její dcery. V zemi si lidé přejí konec násilí

Ženy v Ankaře protestovaly proti zvyšujícímu se počtu obětí násilí ze strany...

Na sociálních sítích se objevilo video, na kterém se osmatřicetiletá Emine Bulutová drží za zkrvavený krk a volá, že...

V mexické džungli kvůli suchu vysychají populární tyrkysové laguny

V Lakandonském deštném pralese na jihu Mexika vyschlo několik tyrkysových...

V Lakandonském deštném pralese na jihu Mexika vyschlo několik tykrysových lagun, které do oblasti každoročně lákají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz