Mayová jela do Bruselu pro odklad brexitu. Schvalte napřed dohodu, říká EU

  • 251
Britská premiérka Theresa Mayová zamířila ve čtvrtek na summit EU s žádostí o odklad brexitu do konce června. Zároveň se zdůrazněním, že nedovolí, aby se ještě poté protahoval. Odklad, a to mnohem kratší, než sama navrhuje, její partneři přijmou. Ale jen pokud britští poslanci odsouhlasí už dojednanou brexitovou dohodu.

„Samozřejmě musíme mít jistotu, že skutečně v rámci toho prodloužení dojde k odsouhlasení té dohody, kterou jsme vyjednávali dva a půl roku,“ řekl ve čtvrtek premiér Andrej Babiš těsně před odletem na summit z letiště v pražských Kbelích.

Německá kancléřka Angela Merkelová při příchodu na summit ve čtvrtek řekla, že lídři zemí EU se musejí do poslední minuty snažit, aby umožnili spořádaný brexit. Zároveň zároveň se však podle ní musí připravit na to, že britský parlament vyjednanou dohodu o odchodu země z evropského společenství nakonec neschválí.

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jsou evropští lídři připraveni odsouhlasit krátký odklad brexitu, pokud by však Británie chtěla termín odchodu odsunout více, musí předložit jasný plán, k čemu odklad využije. Pokud britský parlament dohodu neschválí, směřuje podle něj jednoznačně celý proces k brexitu bez dohody.

Předseda evropských summitů Donald Tusk na středeční oficiální žádost Mayové reagoval prohlášením, že odklad je možný jen krátký. Kratší než ony tři měsíce, které požaduje Mayová, a to s ohledem na květnové volby do Evropského parlamentu, do něhož Británie posílat své kandidáty neplánuje. Brusel nestojí o to, aby Británie byla dál v EU bez zástupců v europarlamentu a zpochybňovala tak jeho legitimitu.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker Mayovou již dříve varoval, že odklad nebude možný déle než konání voleb, tedy do 23. května. Ve skutečnosti se hovoří ještě o kratším termínu, a to do poloviny dubna, kdy se uzavírá procedura přihlášek do eurovoleb, upozornil Babiš. Oproti původnímu termínu brexitu, tedy 29. března, tak jde fakticky jen o 14 dní.

Podle britské legislativy je 11. duben nejzazším termínem, kdy je třeba začít připravovat volby do Evropského parlamentu. Po tomto datu už Britové technicky nezvládnou eurovolby připravit.

Britové musejí splnit podmínku, která se nyní zatím jeví jako prakticky nesplnitelná. Aby do konce března jejich parlament odsouhlasil dojednanou dohodu o brexitu, kterou britští poslanci již dvakrát odmítli a kterou se předseda tamější dolní komory zpěčuje dát k hlasování ještě potřetí.

„Je to všechno otevřené, v této chvíli nechci spekulovat, jak to dopadne, ale myslím si, že tentokrát EU skutečně přitvrdí, “ komentoval Babiš poslední kroky Londýna. Dodal, že pokud jsou britští politici alespoň trochu odpovědní vůči své zemi, tak by „rozvodovou dohodu“ měli odsouhlasit.

 „Dost států, i nás to už frustruje, ta situace,“ řekl Babiš. „Pro mě jsou prioritní zájmy českých firem, českých občanů, ale už to potřebujeme rozseknout,“ dodal.

Mayová shazuje odpovědnost za chaos na poslance

Mayová ve středu pobouřila poslance slovy o „politických hrách a tajuplných procedurálních tahanicích“. „Theresa Mayová viní za brexitové fiasko všechny kromě sebe,“ napsal ve čtvrtek britský list Daily Mirror, který premiérčino vystoupení označil za arogantní. Probrexitový The Sun uvádí, že Mayová spustila na zákonodárce zuřivý útok, a na titulní stránce ji zobrazuje jako revolucionáře se zdviženou pěstí, černým baretem a odznáčkem s obličejem Ernesta Che Guevary na hrudi.

Deníky jako The Guardian a „i“ zase zdůrazňují znechucenou reakci některých poslanců, a to z obou stran Dolní sněmovny. Sam Gyimah, který byl donedávna členem vlády, na twitteru klasifikoval ukazování na viníka v podání premiérky jako toxické. Konzervativec a někdejší generální prokurátor Dominic Grieve vyjádřil nad „agresivním tónem“ jejího projevu politování.

Není vše jen o brexitu

Babiš se v Bruselu setká s komisařkou po obchod Cecilií Malströmovou. Zajímá ho, co konkrétně Evropská komise domlouvá s USA v otázce obchodní dohody a jaké to bude mít dopady pro český průmysl.

Evropští lídři mají naplánované na dnešek naplánované také jednání o hospodářských vztazích s Čínou. U večeře šéfy států a vlád čeká strategická debata o tom, zda je hospodářsky i politicky na světovém hřišti rostoucí Čína především partner nebo do větší míry konkurent. Unie se chystá na summit s Čínou 9. dubna a Pekingu chce nabídnout dohody například ohledně investic, diskutovat se ale bude také o problematických věcech jako je kybernetická bezpečnost.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video