Britští cestující na letišti v Římě. (21. prosince 2020)

Britští cestující na letišti v Římě. (21. prosince 2020) | foto: Profimedia.cz

Třináct Britů nepustili na výlet do Nizozemska, udeřila na ně realita brexitu

  • 563
Nizozemsko na začátku ledna nepustilo na své území třináct Britů, kteří si vyjeli na dovolenou do Amsterdamu. Ačkoli disponovali negativním testem na koronavirus, zapomněli na skutečnost, že se na ně po brexitu vztahuje pravidlo třetí země. Z té mohou lidé do Evropské unie cestovat pouze z neodkladných důvodů nebo pokud v některé ze zemí EU trvale žijí.

Mluvčí nizozemské pohraniční stráže v pondělí potvrdil, že úředníci od pátku odmítli na amsterdamském letišti Schiphol vpustit do země třináct britských občanů, neboť jejich cesta nebyla nutná a nyní pro ně platí koronavirová pravidla ohledně cestujících ze třetích zemí.

„Všichni turisté měli negativní test PCR, ale zapomněli na základní pravidlo, že to musí být nutná cesta, například kvůli práci nebo kvůli vážným osobním okolnostem,“ popsal mluvčí nizozemské policie Robert Van Kapel.

„Lidé z bezpečných zemí mohou projíždět, ale Spojené království teď bezpečnou zemí rozhodně není,“ řekl Van Kapel podle listu The Guardian. Dodal pak, že někteří cestující „chtěli jen navštívit Amsterdam“ a jeden muž plánoval odletět ze Schipholu do Španělska na dovolenou na lyžích.

„To ale teď není možné,“ uzavřel Van Kapel. Členské země EU se v říjnu dohodly na přijetí návrhu Evropské rady, jenž umožní „nepodstatné“ cestování jen z úzké skupiny zemí s nižší úrovní koronavirových infekcí včetně Austrálie, Nového Zélandu, Singapuru nebo Jižní Koreje. Británie byla však z tohoto seznamu vyřazena již na konci přechodného období brexitu.

Potíže měli i Britové žijící ve Španělsku či Německu

Evropští a britští občané žijící v EU mohou stále cestovat z Británie do bloku, a to s nedávným negativním testem na koronavirus a dokladem o trvalém pobytu. K urgentním okolnostem, za nichž mohou Britové nyní do EU cestovat, patří naléhavá rodinná situace, studium nebo práce. Dovolená však ne.

Británie odešla. Na hranicích se zpřísnily kontroly, Skotsko slibuje návrat

Od konce přechodného období brexitu, tedy od 1. ledna 2021, musí mít cestující z Británie, kteří mají oprávněný důvod cestovat do EU, navíc minimální platnost cestovního pasu šest měsíců. Už také nemohou používat rychlou pasovou kontrolu v EU a musí být připraveni předložit zpáteční jízdenku či letenku a prokázat, že mají dostatek peněz na svůj pobyt.

Potíže s cestováním měli také další obyvatelé Britských ostrovů, jimž se nepodařilo dostat do Německa, protože u sebe neměli potvrzení o trvalém pobytu v zemi.

„Společnost Lufthansa mi nedovolila nastoupit do letadla do Mnichova. Neměla jsem sice své potvrzení o trvalém pobytu v Německu, ale měla jsem nájemní smlouvu, pracovní smlouvu a německé daňové číslo. Nic z toho ale aerolinky nepovažovaly za dostatečné potvrzení mého trvalého pobytu,“ uvedla na Twitteru Victoria Dobbieová, která patřila k této skupině odmítnutých.

Potíže řešilo v neděli také osm Britů žijící ve Španělsku, kteří nesměli v Británii nastoupit do letadla směřujícího do Madridu. Letecká společnost odmítla přijmout jejich zelené karty jako doklad o pobytu, a to navzdory ujištěním britské a španělské vlády, že je stará dokumentace platná.

Podle The Guardianu se očekává, že Britové s bydlištěm v Německu nebudou prozatím dostávat nové typy dokladů o pobytu potvrzující jejich status. Německá policie rovněž uvedla, že pohraniční zaměstnanci přijmou jako důkaz právě také smlouvy o pronájmu nebo práci.

Existují však obavy, že úředníci na letištích nejsou kvalifikovaní k posuzování platnosti dokumentů a mohli by požadovat důkazy, které Britové nejsou ze zákona povinni předkládat. 

Občanská skupina Britové v Německu již v reakci na incident v Nizozemsku zaslala německému velvyslanectví v Londýně vyjádření o svém znepokojení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video