Silný vítr trápil celou střední Evropu. V Německu a Polsku umírali lidé

  • 13
Větrná bouře, která od noci na neděli sužovala centrální část Evropy, si v Německu vyžádala nejméně dva lidské životy a na mnoha místech ochromila regionální železniční dopravu i dálkové spoje. Některé tratě z Česka do Německa stály. V Polsku zemřeli nejméně dva mrtvé. Škody za sebou bouře nechávala i v Rakousku, Maďarsku a na Slovensku.

Společnost Deutsche Bahn oznámila, že vlaková doprava se prakticky zastavila v sedmi spolkových zemích. „Kvůli značným škodám, které bouře způsobila, zůstanou dálkové spoje na hlavních trasách zastavené až do (pondělního) rána,“ sdělila rovněž DB v prohlášení, které citoval Bild.

Podle agentury DPA byla jsou dálkové spoje uzavřená velká města Berlín, Hamburk, Hannover a Kiel. Do pondělí jsou vyřazeny z provozu spoje z Berlína do Hamburku, Frankfurtu nad Mohanem, Lipska, Drážďan, spojení z Hannoveru do Brém a Dortmundu a rovněž mezi Dortmundem a Hamburkem. Omezena byla regionální vlaková doprava i ve spolkových zemí Šlesvicko-Hoštýnsko, Dolní Sasko, Hamburk a Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Špatné počasí komplikuje železniční dopravu také na několika trasách z České republiky do Německa. Kvůli bouři je zastaven provoz vlaků na lince z Prahy do Hamburku, a to v úseku Drážďany - Hamburk. Nejely ani vlaky z Děčína do Drážďan. Po 15:00 se ale provoz v tomto úseku podařilo obnovit.

V mnoha oblastech popadaly stromy na silnice. V okrese Sonneberg v Durynsku zůstalo několik aut zablokováno a museli k nim vyjíždět hasiči. V oblasti pohoří Harz vyjížděli v neděli ráno hasiči asi v 50 případech, hlášeny tam jsou i výpadky elektrického proudu.

V Hamburku úřady uzavřely některé ulice, které zaplavila voda. Hasiči zde v noci vyjížděli asi ve 170 případech, uvedl deník Die Welt. U severomořského zálivu Jadebusen se utopil 63letý muž. V zálivu Severního moře u ostrova Langeoog se ráno utrhla velká nákladní loď Glory Amsterdam.

29.října 2017 v 08:19, příspěvek archivován: 29.října 2017 v 10:13

8:00 Joggen vertagt #Hamburg #Övelgönne #Augustinum #Sturmflut #Herwart Credit: @ninah_hh https://t.co/NXJDPbS3l3

V Berlíně vyhlásili požárníci výjimečný stav, v noci vyjížděli asi ve 100 případech a do služby byli povoláni všichni dobrovolní hasiči, uvedla DPA. Bouře v Berlíně lámala stromy, na dvou místech spadlo lešení. V jednom případě byl lehce zraněn chodec. Dva příměstské vlaky v oblasti Berlína zasáhly stromy, nikdo nebyl zraněn.

Kvůli silnému větru musel mimořádně přistát na letišti ve Stuttgartu letoun A380 společnosti Lufthansa, který původně směřoval do Frankfurtu nad Mohanem.

Popadané stromy na Slovensku

Silný vítr zasáhl rovněž Slovensko, kde podobně jako v okolních zemích způsobil problémy v dopravě. V některých slovenských okresech platí nejvyšší výstraha před větrem, píše server sme.sk. „Pravděpodobnost výskytu mimořádných škod a ohrožení lidských životů je velmi vysoká,“ varovali podle serveru meteorologové.

Slovenští hasiči museli zasahovat například kvůli popadaným stromům na silnicích, vítr zkomplikoval rovněž provoz na železnici. V některých oblastech došlo k výpadkům v dodávkách elektrického proudu. V Bratislavě a v Trnavě jsou z bezpečnostních důvodů uzavřeny hřbitovy.

„Situaci s neprůjezdností tratí jsme od dopoledne řešili na sedmi úsecích, většinou na západním Slovensku,“ uvedla mluvčí železniční společnosti ŽSR. V úseku mezi Čadcou a Krásnem nad Kysucou krátce po poledni narazil vlak do spadlého stromu, podle mluvčí se však při kolizi nikomu nic nestalo.

V obydlených oblastech Slovenska dosahoval vítr rychlosti 60 až 90 kilometrů v hodině, ojediněle i nad 100 kilometrů v hodině. Nejvyšší rychlosti, v nárazech místy až 180 kilometrů v hodině, by měl vítr podle meteorologů dosáhnout na horách v okresech Liptovský Mikuláš, Poprad, Brezno a Tvrdošín.

V podvečerních hodinách se na severu středního a východního Slovenska mohou ojediněle tvořit i sněhové jazyky, které by mohly komplikovat dopravu ještě v pondělí ráno.

Vichřice se podle serveru sme.sk nevyhnula ani sousednímu Maďarsku, kde vítr lámal větve, vyvracel stromy a poškozoval střechy. Na jezeře Balaton byl v důsledku silného vlnobití přerušen provoz lodních přívozů. Řada vlakových spojů nabrala zpoždění kvůli spadlým větvím a stromům a poškozenému elektrickému vedení. V okolí města Siófok na břehu Balatonu naměřili rychlost větru až 135 kilometrů v hodině.

V Polsku bouře zabíjela

Silná bouře zasáhla nad ránem i sever a západ Polska, kde lámala stromy a způsobila výpadky proudu. Úřady hlásí dva mrtvé řidiče. Jeden z nich zemřel na severu země v Západo-Pomořanském vojvodství v autě, na které spadl strom. Druhý člověk zemřel rovněž v autě v Opolském vojvodství.

Vítr dosahoval v některých oblastech v nárazech 90 až 100 kilometrů v hodině, nejsilnější byl vichr na Sněžce, kde bylo podle TVN24 naměřeno až 180 kilometrů v hodině.

29.října 2017 v 09:00, příspěvek archivován: 29.října 2017 v 10:14

#CyklonGrzegorz Droga 78 Gliwice-Rybnik. Alternatywna trasa również zablokowana... https://t.co/UWxSxEVcvO

Nejhůře byla postižena vojvodství Velkopolské, Pomořanské, Dolnoslezské, Západo-Pomořanské a Lubušské. Celkem vyjížděli v těchto oblastech hasiči od soboty ve více než tisíci případech. Šlo zejména o popadané stromy, které blokovaly provoz na silnici a železnici. 

Poškozeno bylo také vedení elektrického proudu. V oblasti Poznaně, kde vítr v poryvech dosahoval rychlosti až 104 kilometrů v hodině, zůstalo na 40 000 domácností bez elektřiny.

Ve městě Svinoústí na severozápadním pobřeží Polska spadlý jeřáb lehce poškodil plynovod a uvolnilo se nepatrné množství plynu do ovzduší. Provoz zařízení byl dočasně zastaven, dokud nebude plynovod opraven, uvedl mluvčí společnosti GAZ-SYSTEM Tomasz Pietrasieński.

Bouře přinesla také déšť, který zvedl hladiny řek. Hasiči vyjíždějí čerpat vodu ze sklepů a pomáhají lidem s protipovodňovými opatřeními, nejvíce v Západo-Pomořanském vojvodství.

Problémy v Rakousku

Rozmarům počasí se nevyhnulo ani Rakousko. Popadané stromy tam způsobily výpadky elektrické energie, poničeny byly někde střechy domů. Komplikace byly patrné i na silnicích. Rychlost větru dosahovala na severu země v nárazech až 140 kilometrů v hodině. Zranění nejsou zatím podle agentury APA hlášena. 

Úřady uzavřely z bezpečnostních důvodů na několik hodin hlavní vlakové nádraží ve Vídni. Vítr totiž poškodil budovu ve výstavbě u nádraží. Vlaky sice mohly stanicí projíždět, ale nezastavovaly, a osobní doprava byla přesměrována na vídeňské nádraží Meidling. V 16:00 hlavní nádraží podle agentury APA normální provoz obnovilo.

Extrémně silný vítr zasáhl Česko

Situaci sledujeme v on-line reportáži

Kvůli stromům na kolejích bylo přerušeno železniční spojení mezi obcí St. Valentin a městem Štýr v Horním Rakousku. Některé silnice tam byly z bezpečnostních důvodů uzavřeny. V oblasti Linze v Horním Rakousku vítr dosahoval rychlosti až kolem 140 kilometrů v hodině, na horách v Horním Rakousku naměřili ráno až 179 kilometrů v hodině.

Zrušeno bylo kvůli silnému větru také několik letových spojů na letišti v Salcburku. Podle mluvčího letiště Alexandera Klause byly do poledne dva lety z devíti zrušeny a pět letů bylo přesměrováno na jiná letiště.

Do nebezpečné situace se dostali turisté tří výletních lodí na Dunaji, když chtěli zakotvit v městečku Dürnstein v Dolním Rakousku. Vítr ale dosahoval rychlosti přes 120 kilometrů v hodině, a proto jim přivolaní hasiči doporučili na lodi zůstat, než se vichr uklidní. Hasiči v Dolní Rakousku vyjížděli od noci v asi 600 případů.

Vítr by měl v Rakousku mírně slábnout až navečer, ještě v pondělí se ale podle meteorologů očekává vítr o rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Bouře přinesla také déšť, který zvedl hladiny řek. Hasiči vyjíždějí čerpat vodu ze sklepů a pomáhají lidem s protipovodňovými opatřeními, nejvíce v Západo-Pomořanském vojvodství.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video