Bosna se drolí, národní tenze sílí. Země zůstává rozdělena podle etnického klíče

  18:26aktualizováno  18:26
Více než dvě desítky let od zničujících válek zůstává Bosna a Hercegovina místem, kde čas nic nevyléčil. Chudou zemi opustily desítky tisíc mladých lidí, bez práce je pětina obyvatel. Etnické konflikty mezi Srby, Chorvaty a Bosňany, které si v první polovině devadesátých let vyžádaly přes 100 tisíc mrtvých, žijí dál.

Prezident bosenské Republiky srbské Milorad Dodik během svého projevu ve Višegradu. (28. června 2014) | foto: Reuters

Nedělní volby tříčlenného předsednictva, kolektivního vedení státu, v Bosně pocit rozdělení jenom prohloubily.

U voličů zabodoval dosavadní bosenskosrbský prezident Milorad Dodik, známý svou proruskou orientací a nepokrytou snahou oddělit srbskou republiku od zbytku Bosny. V předsednictvu ho doplní Chorvat Željko Komšič a Bosňan Šefik Džaferovič.

Rovněž v souběžných parlamentních volbách zvítězily nacionalisticky orientované strany. „Hlavní političtí lídři vzájemně soupeří a zvýrazňují jen zájem svých lidí a své entity,“ říká Franjo Sarčevič, bosenský novinář z webu Prometej.

Každý si hlídá své zájmy

Rozdělení Bosny na dvě entity vychází z Daytonských mírových dohod z roku 1995. Republika srbská, stejně jako bosensko-chorvatská federace, mají rozsáhlou autonomii. Obě se navíc dělí o Brčko, úzký koridor u chorvatských hranic.

Fotogalerie

Komplikované uspořádání vytváří početné parlamenty a ministerstva, kde je jakákoli shoda na federální úrovni jen těžce dosažitelná. Tříapůlmilionová země zůstává rozdělená podle etnického klíče a utápí se v nacionalistických sentimentech.

Podle Milorada Dodika se ale tento model přežil a pro Srby, sevřené v tomto státním útvaru, by byla nejlepší samostatnost.

„Daytonské dohody byly regionu vnucené, proto se většina Srbů, ale ani Chorvatů, neztotožňuje se současnou Bosnou,“ uvedl Dodik.

Bosenskosrbský politik hledal pro své představy podporu v zahraničí. V Soči se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem, zajel i do Bělehradu za prezidentem Aleksandrem Vučičem. „Mojí hlavní prioritou je zájem Srbů,“ reagoval teď Dodik na své vítězství v bosenskosrbské baště Banja Luce.

Co bude dál? Velmi reálně se rýsuje scénář, podle něhož se bosenští Srbové neshodnou se svými partnery na potřebných reformách ani na zformování federálního parlamentu.

Z výsledku může mít radost Rusko, které si na Balkáně hlídá své strategické zájmy. Vítězství Dodika, který odmítá směřování regionu do Evropské unie i NATO, jenom vítá.

Moskva ale není jediná, kdo se o Bosnu zajímá. Zatímco Spojené státy a Brusel se o neklidný region trochu přestaly starat, na scénu se vrací Turecko, které se rozpomnělo na svou balkánskou imperiální minulost.

Zájem Ankary i Moskvy

V květnu, pouhý měsíc před tureckými volbami, přijel muslimské souvěrce v Sarajevu pozdravit autoritativní turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Stejně tak jako Moskva opečovává vazby na bosenské ortodoxní křesťany, Ankara sype peníze do výstavby nových mešit a muslimských náboženských škol.

„Rusové i Turci vstoupili do Bosny dveřmi, kterými Západ odešel a nechal je otevřené,“ uvedl analytik Roland Gjoni, který se specializuje na Balkán.

Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Evropa má přijmout zpět 800 islamistů z Blízkého východu, vzkázal Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli vyzval evropské spojence, aby si „vzali zpět“ přes 800 islamistů,...

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede, Netanjahu ho urazil

Polský premiér Mateusz Morawiecki na bezpečnostní konferenci v Mnichově (17....

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden...

Čínští dělníci se hlásí o svůj podíl, chtějí víc než jen drobky

Čínský dělník

Pro člověka, který se živí rukama, je život v Číně neobyčejně tvrdý. S tím, jak se v zemi dál rozevírají nůžky mezi...

Najdete na iDNES.cz