Bosna se drolí, národní tenze sílí. Země zůstává rozdělena podle etnického klíče

  18:26aktualizováno  18:26
Více než dvě desítky let od zničujících válek zůstává Bosna a Hercegovina místem, kde čas nic nevyléčil. Chudou zemi opustily desítky tisíc mladých lidí, bez práce je pětina obyvatel. Etnické konflikty mezi Srby, Chorvaty a Bosňany, které si v první polovině devadesátých let vyžádaly přes 100 tisíc mrtvých, žijí dál.

Prezident bosenské Republiky srbské Milorad Dodik během svého projevu ve Višegradu. (28. června 2014) | foto: Reuters

Nedělní volby tříčlenného předsednictva, kolektivního vedení státu, v Bosně pocit rozdělení jenom prohloubily.

U voličů zabodoval dosavadní bosenskosrbský prezident Milorad Dodik, známý svou proruskou orientací a nepokrytou snahou oddělit srbskou republiku od zbytku Bosny. V předsednictvu ho doplní Chorvat Željko Komšič a Bosňan Šefik Džaferovič.

Rovněž v souběžných parlamentních volbách zvítězily nacionalisticky orientované strany. „Hlavní političtí lídři vzájemně soupeří a zvýrazňují jen zájem svých lidí a své entity,“ říká Franjo Sarčevič, bosenský novinář z webu Prometej.

Každý si hlídá své zájmy

Rozdělení Bosny na dvě entity vychází z Daytonských mírových dohod z roku 1995. Republika srbská, stejně jako bosensko-chorvatská federace, mají rozsáhlou autonomii. Obě se navíc dělí o Brčko, úzký koridor u chorvatských hranic.

Fotogalerie

Komplikované uspořádání vytváří početné parlamenty a ministerstva, kde je jakákoli shoda na federální úrovni jen těžce dosažitelná. Tříapůlmilionová země zůstává rozdělená podle etnického klíče a utápí se v nacionalistických sentimentech.

Podle Milorada Dodika se ale tento model přežil a pro Srby, sevřené v tomto státním útvaru, by byla nejlepší samostatnost.

„Daytonské dohody byly regionu vnucené, proto se většina Srbů, ale ani Chorvatů, neztotožňuje se současnou Bosnou,“ uvedl Dodik.

Bosenskosrbský politik hledal pro své představy podporu v zahraničí. V Soči se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem, zajel i do Bělehradu za prezidentem Aleksandrem Vučičem. „Mojí hlavní prioritou je zájem Srbů,“ reagoval teď Dodik na své vítězství v bosenskosrbské baště Banja Luce.

Co bude dál? Velmi reálně se rýsuje scénář, podle něhož se bosenští Srbové neshodnou se svými partnery na potřebných reformách ani na zformování federálního parlamentu.

Z výsledku může mít radost Rusko, které si na Balkáně hlídá své strategické zájmy. Vítězství Dodika, který odmítá směřování regionu do Evropské unie i NATO, jenom vítá.

Moskva ale není jediná, kdo se o Bosnu zajímá. Zatímco Spojené státy a Brusel se o neklidný region trochu přestaly starat, na scénu se vrací Turecko, které se rozpomnělo na svou balkánskou imperiální minulost.

Zájem Ankary i Moskvy

V květnu, pouhý měsíc před tureckými volbami, přijel muslimské souvěrce v Sarajevu pozdravit autoritativní turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Stejně tak jako Moskva opečovává vazby na bosenské ortodoxní křesťany, Ankara sype peníze do výstavby nových mešit a muslimských náboženských škol.

„Rusové i Turci vstoupili do Bosny dveřmi, kterými Západ odešel a nechal je otevřené,“ uvedl analytik Roland Gjoni, který se specializuje na Balkán.

Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Šli pohřbít své zemřelé dítě, našli čtyřdenní holčičku zakopanou zaživa

Indický pár, který na hřbitově pohřbíval vlastní dítě, narazil na hrozivé překvapení. Během kopání hrobu našli teprve...

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

Trumpovo volné nakládání s pravdou. Spletl se už v 13,5 tisících případech

Americký prezident Donald Trump ve středu oslaví tisíc dnů ve funkci. Za tu dobu stihl vyřknout přes 13 435 lží a...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz