Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Boj o emise jde ztuha, po kontrolách a náporu v šatně se hraje na city

Exkluzivně   14:10
Historický summit o klimatu v Kodani je v polovině a dohody přicházejí pomalu. Diskuze jdou "ztuha", protože rozvojové země hrají těm vyspělým na city, přiznává jeden z českých delegátů Pavel Zámyslický. Denně s kolegy absolvuje několik jednání. Obědvají se sendviče, je také třeba "přežít" bezpečnostní kontroly a nápor tisíců lidí v šatně.
Summit o klimatu v Kodani - novináři sledují projev hlavního čínského vyjednávače Su Wei (12. prosince 2009)

Summit o klimatu v Kodani - novináři sledují projev hlavního čínského vyjednávače Su Wei (12. prosince 2009) | foto: Heribert ProepperAP

V Bella centru - dánském výstavišti, z něhož se stalo hlavní dějiště kodaňské konference, tráví česká delegace celý den. Je to obrovský areál, do kterého se vměstnají desítky tisíc lidí.

Podle Pavla Zámyslického, ředitele odboru změny klimatu ministerstva životního prostředí letos vědci, ekologové i politici trhnou rekord rekordů.

"Viděli jsme předběžný seznam účastníků, který mě překvapil. Mělo by se tu během dvou týdnů vystřídat přibližně 35 tisíc delegátů. Asi osm tisíc zástupců je nominováno jednotlivými státy, zbytek jsou nevládní organizace, zástupci soukromých firem, výzkumných institucí a akreditování novináři. Je to neobvyklé. Jestliže v minulosti sešlo na patnáct tisíc lidí, tak to bylo hodně," míní.

Tisícovka zadržených výtržníků

Svět bouřil kvůli klimatu, nejvíc lidí se sešlo v Kodani

Areál leží mimo centrum Kodaně a delegáty na konference každý den sváží metro nebo speciální autobusy. "Česká delegace má trochu problém s dlouhým dojížděním. I když je náš hotel jen přibližně osm kilometrů od Bella centra, trvá nám asi 45 minut, než se tam dostaneme. Autobusy totiž objíždějí jednotlivé hotely, kde nabírají další skupinky delegátů," prozradil Zámyslický.

Češi už ale přišli na jednoduchou fintu. "Stačí ujít 400 metrů k jednomu většímu hotelu, kde má autobus další zastávku. Odtud to trvá ke kongresovému centru již pouze 15 minut."

Summit o klimatu v Kodani - delegátka z ostrova Kiribati (12. prosince 2009)

Summit o klimatu v Kodani - delegátka z ostrova Kiribati (12. prosince 2009)

Každé ráno pak musí všichni bez výjimky projít bezpečnostní kontrolou. "Rentgenují nás jako na letišti. Výhodou ale je, že si můžeme nechat láhev s vodou. Jen se z ní musíme před kontrolorem napít, abychom dokázali, že se jedná skutečně o vodu" prozradil Zámyslický.

K rentgenovým branám vede asi patnáct až dvacet uliček, takže odbavení tisíců vyjednávačů jde celkem hladce, i když denně do Kodaně přijedou stovky dalších. "Stejně dobře zvládají Dánové i šatny, když se do ní vždy ráno všichni najednou ukládají bundy a kabáty, aby si je po oficiálním jednání všichni najednou vyzvedli," chválí dánskou organizaci Zámyslický.

Bez dárku, ale s jízdenkou

Na summitech je zvykem, že delegáti dostávají dárky. Obvykle jsou to tašky s propagačními materiály, propiskami nebo flash disky. Například v Poznani rozdávali beranice.

Dánové jsou ale, jak se zdá, praktičtější. Rozhodli se delegáty nerozmazlovat a nic jim nedali. Místo dárku každý z nich dostal čtrnáctidenní jízdenku na městskou hromadnou dopravu, která platí po celé Kodani. "Je to praktický dárek, zatím se nám ho ale nepovedlo využít. Nemáme totiž na výlety čas," dodal.

Summit o klimatu v Kodani - aktivista převlečený za ledního medvěda s peticí vyzývající USA k omezení emisí (12. prosince 2009)

Summit o klimatu v Kodani - aktivista převlečený za ledního medvěda s peticí vyzývající USA k omezení emisí (12. prosince 2009)

MHD a speciální autobusy bude mimo jiné využívat i český ministr životního prostředí, i když to u vyšších státníků zvykem nebývá. Čtenářům iDNES.cz to slíbil v nedávném on-line rozhovoru a Pavel Zámyslický to potvrdil. Češi se zkrátka rozhodli, že účast na kodaňské konferenci nebude jen póza. Část týmu už si zaplatila i za emise oxidu uhličitého, které během cesty do Kodaně a zpět vyprodukovali.

"Zatím je zaplaceno za všechny členy ministerstva životního prostředí. Jak se k tomu postaví ostatní ze čtyřicetičlené delegace je na každém z nich," dodal Zámyslický.

Výzdoba jedné z chodeb na kodaňské konferenci o klimatuJeho tým má na svědomí něco přes tunu a půl emisí oxidu uhličitého. "Za tunu CO2 se přitom počítá přibližně 10 liber. Kalkulačka nám spočítala, že máme každý za cestu tam i zpět zaplatit symbolických 40 korun navíc." Peníze z programu, do něhož přispěli, půjdou na projekty v rozvojových zemích.

Sendviče a jednání jako ve Sněmovně

I když je v Bella centru několik stánků s občerstvením, Češi na velké obědy a ochutnávky dánské kuchyně nemají čas. "Většinou to řešíme nějakým sendvičem," přiznává Zámyslický.

Od rána jsou totiž vyjednavači v jednom kole. Vstávají zpravidla o půl sedmé, necelou hodinu je veze autobus do kongresového centra. O půl deváté začínají evropské koordinace, kde se dohaduje společný postup při oficiálních jednáních. První část velkých jednání probíhá od deseti do jedné hodiny odpoledne. Teprve pak přichází čas na oběd. Na ten sice delegáti mají teoreticky dvě hodiny, jen výjimečně je ale využijí.

Summit o klimatu v Kodani - šéfa sekretariátu OSN pro změny klimatu Yvo de Boer (11. prosince 2009)

Summit o klimatu v Kodani - šéfa sekretariátu OSN pro změny klimatu Yvo de Boer (11. prosince 2009)

"Většinou probíhají další jednání, třeba ve čtvrtek jsme měli setkání s novináři a videokonferenci. Ve tři odpoledne hned začíná odpolední oficiální blok, který končí v šest. Protože jdou však jednání ztuha a často jsou zablokovaná, diskutuje se i poté, zpravidla do pozdního večera," poznamenal.

Debaty jsou podle něj někdy plné emocí. Na některých plenérech sedí i pět set lidí a ne vždy se mluví k věci. Někteří se předvádějí a nechají se rádi poslouchat. Obzvlášť rozvojové země prý umí zahrát na city.

Klimatický summit v Kodani (8. prosince 2009)"Tvrdí, že návrhy vyspělých zemí vykořisťují a obrazně zabíjí jejich chudé obyvatele a žádají rovný přístup k atmosféře. Novináři například často citují vyjednavače za Súdánu, který předsedá skupině G77 s Čínou. V týdnu snad dokonce řekl, že když dáme rozvojovým zemím deset miliard dolarů ročně v následujících třech letech, tak jim to nebude stačit ani na ty rakve, které budou potřebovat," popsal drsnou rétoriku český vedoucí odborného týmu.

Zajímavá situace nastala i na začátku konference, kde vystoupil francouzský ministr životního prostředí. Potíž byla ale v tom, že vůbec vystoupit neměl a promluvit měl pouze zástupce Švédska - tedy předsedající země Evropské unie.

"Čekali jsme, že z toho bude nějaká odezva, protože toto není zrovna standardní situace. Zřejmě si to ale Švédsko vyřešilo s Francií interně, protože oficiálně se nic nedělo," doplnil Zámyslický s tím, že Česku by spontánní výstup nejspíš tak jednoduše neprošel.

V Kodani se pracovalo i v sobotu, a tak jediný volný den mají týmy v neděli. "To snad využijeme i tu volnou jízdenku a někam se v Kodani podíváme. "V neděli večer už ale máme koordinaci s českým ministrem životního prostředí, který ten den přijede se zbytkem české delegace, takže uvidíme, jestli z města něco uvidíme," uzavřel.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Rusové v noci ničili ukrajinskou infrastrukturu, znovu útočili i na Charkov

27. dubna 2024  8:05

Sledujeme online Rusko v noci na sobotu zaútočilo na energetickou strukturu Ukrajiny. Ve třech oblastech poškodili...

V Česku přibývá nakažených malárií, nemoc si lidé vozí z dovolené

27. dubna 2024  7:29

Po útlumu v době covidu-19 opět roste počet Čechů, kteří se v zahraničí nakazili malárií. Loni jich...

Izrael zaslal Hamásu reakci na postoj k ukončení války, hnutí žádalo příměří

27. dubna 2024  7:07

Palestinské hnutí Hamás uvedlo, že v sobotu dostalo od Izraele oficiální odpověď, která se týká...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Rozstřel Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...