Astronauta Pointdextera, který letěl do kosmu při předchozí pouti raketoplánu Discovery, nápad přepadl při nácviku na jeho misi: Je potřeba ji nějak neotřele zdokumentovat, vždyť to je jeden z posledních letů vůbec!
Web magazínu Air&Space, který vydává badatelské centrum Smithsonian Institution, teď výsledek práce zmíněného astronauta a jeho dvou přátel zveřejnil. S Pointdexterem spolupracoval fotograf Scott Andrews a programátor Stan Jirman.
VIDEODOKUMENTČtyřminutové video na webu Air&Space |
Jedinečné čtyřminutové video zhutněně zobrazuje, co vše se s raketoplánem děje před startem. Čtyři minuty dlouhá pouť začíná v "Orbiter Processing Facility", hangáru, kam je raketoplán odtažen po přistání. Zde technici vyjmou případný náklad, zkontrolují systémy stroje a opraví tepelný štít.
Potom - pokud se přeneseme do skutečného času, bylo to 22. února 2009 - se raketoplán vydává do Vehicle Assembly Building, objemem čtvrté největší budovy na světě. Tady ho zvednou do vertikální polohy a spojí s nádrží, která má po stranách ještě dva motory na tuhé palivo. Pak raketoplán opět putuje, tentokrát už na startovací rampu, aby 5. dubna 2009 odstartoval do vesmíru.
Magazín Air&Space uvádí, že za videem jsou desítky tisíc jednotlivých snímků a nejméně sto hodin práce s nejmodernějšími dostupnými zrcadlovkami. Fotky Andrewse, který s výjimkou dvou fotil všechny dosavadní starty, a jeho syna pak dostal Jirman k počítačovému zpracování. Jen srovnání barev trvalo týden.
Šestitýdenní pouť raketoplánu Discovery z hangáru až na startovací rampu vměstnaná do čtyř minut se objevila v době, kdy NASA po třiceti rocích a více než 130 startech pošle raketoplány na odpočinek. Atlantis už se z posledního letu vrátil, jeden start ještě čeká Discovery a vůbec poslední let bude patřit třetímu a nejmladšímu raketoplánu z flotily, Endeavouru.