Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropané nevěří vakcíně AstraZenecy, britští „patrioti“ ji naopak vyžadují

  15:13aktualizováno  15:54
Vakcína britsko-švédské společnosti AstraZeneca je v poslední době terčem silných pochybností ohledně její účinnosti. V některých evropských státech ji očkované skupiny odmítají. Ne však ve Spojeném království, kde ji někteří Britové jakožto „domácí“ očkovací látku preferují před ostatními vakcínami.

„Ne, děkuji, já raději počkám na anglickou vakcínu.“ Takovými slovy část Britů podle lékaře a bývalého labouristického poslance Paula Williamse odmítá vakcínu vytvořenou americkým farmaceutickým konglomerátem Pfizer a německou společností BioNTech.

Informace o tom, jaká vakcína se v očkovacím zařízení zrovna používá, předávají svým známým a příbuzným samotní zdravotníci. List The Washington Post píše, že jsou známy případy, kdy někteří Britové zrušili dohodnutý termín očkování na základě zvěstí, jakou vakcínou se zrovna očkuje, a snaží se najít takové očkovací centrum, kde mají tu, kterou oni preferují.

Podle Williamse lze velký zájem některých Britů o očkovací látku od britsko-švédské společnosti přisoudit hrdému důrazu premiéra Borise Johnsona na vakcínu „od našich našich brilantních britských vědců“. Oxfordská univerzita, jež se na vývoji podílela, je v zemi zdrojem pýchy a obyvatelé jí značně důvěřují.

Upřednostňování „britské“ vakcíny před tou „německou“ neušlo místním humoristům. Stand-up komik Josh Berry zveřejnil klip, v němž se vydává za oxfordského snoba nespokojeného „bez urážky“ s „tím Pfizerem“. „Není to tak, že by jiné vakcíny byly horší. Jedna ale dává vašemu imunitnímu systému lepší základ,“ říká ve videu.

Britové si nicméně nemohou sami od sebe vybrat, jakou očkovací látku by si chtěli nechat vpíchnout. „Buď to bude Pfizer, nebo Oxford v závislosti na dodávkách pro dané místo. Lidé si mohou vybrat preferované místo, ale ne vakcínu,“ uvedl mluvčí Národní zdravotnické služby (NHS), která očkovací látky distribuuje.

V Evropě se vakcínou očkovat nechtějí

Britové se svým upřednostňováním vakcíny od AstraZeneca liší od obyvatel zbytku Evropy. Italští učitelé se domáhají Pfizeru a Moderny. Stejně tak francouzští zdravotnicí, které znepokojili zprávy o vedlejších účincích vakcíny, jež mají způsobovat vysoké horečky a malátnost, uvádí agentura Reuters

I jejich němečtí kolegové jsou skeptičtí. „Jak je možné, že právě lidé, kteří bojují přímo s covidem-19 každý den téměř rok a mají zjevně velmi vysoké riziko infekce, mají být chráněni méně účinnou vakcínou?“ vysvětlil listu Der Spiegel zdravotník Michael Golke, proč on a jeho dalších 20 až 25 procent kolegů z berlínské nemocnice odmítá očkovací látku.

Podle klinických testů je účinnost vakcíny AstraZeneca 70 procent, u Pfizeru a Moderny je to přes 94 procent. AstraZeneca se též ukazuje méně úspěšná při boji s novými mutacemi koronaviru.

Švédsko a Francie hlásí problémy s vedlejšími účinky vakcíny AstraZeneca

Německá stanice Deutsche Welle uvádí, že očkovací centrum na letišti Letiště Berlín-Tegel, kde je k dispozici jen AstraZeneca, zeje prázdnotou proto, že si Němci nechtějí nechat vpíchnout britskou očkovací látku. Podle německého Červeného kříže ve spolkové zemi Hesensko se ve skoro padesáti případech lidé nedostavili na dohodnuté očkování AstraZenecou nebo se pokusili získat jinou vakcínu. 

Hesensko obdrželo 58 tisíc dávek vakcíny, ale zdravotníci jich za pondělí použili jen 851. Celkem Německo dostalo 736 800 dávek, podle Institutu Roberta Kocha ale jen 106 686 bylo využito, píše list Der Spiegel.

Podobně i čeští senioři podle řady zdravotnických zařízení přiznávají, že touží po jiné vakcíně. „Lidé AstraZenecu nechtějí, protože má špatný mediální obraz,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá.

Podle imunologů ale svůj základní účel, tedy ochranu před smrtí, „britská vakcína“ plní. „Co se týče mě osobně, já bych si vzal jakoukoliv nabízenou vakcínu, protože nejdůležitější věc na očkování je dostat dávku do paže,“ prohlásil Andrew Pollard, vedoucí oxfordského očkovacího týmu.

Británie je spolu s Izraelem v čele očkovacího pelotonu. V zemi s 65 miliony obyvatel obdrželo alespoň první dávku očkování proti covidu-19 už 17,6 milionu lidí. Britská vláda v neděli oznámila, že chce do konce července podat alespoň první dávku vakcíny proti covidu-19 všem dospělým lidem. Původně byl tento cíl stanoven na konec srpna.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Železniční koridor mezi Ostravou a Slovenskem stál, vlak tam srazil člověka

28. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  12:22

Nehoda v neděli dopoledne téměř dvě hodiny komplikovala provoz na hlavním železničním koridoru mezi...

Benda, Rouček, Dryml a další. Do europarlamentu kandidují známá jména

28. dubna 2024

Premium Nejen politickými proklamacemi a sliby lákají strany voliče. Součástí kampaní jsou i známé tváře....

Ukrajinská armáda na frontě postupně míří k bankrotu, varuje analytik

28. dubna 2024

Podcast Ukrajinská armáda na frontě čelí čím dál většímu tlaku. Především v Donbasu je situace kritická....

VIDEO: Paraglider se zřítil ze třiceti metrů na poušť. Sám si zavolal záchranku

28. dubna 2024  11:45

Třiatřicetiletý Anthony Vella testoval nad texaskou pouští severozápadně od Austinu motor BGD Luna...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...