Pokud se Palestina připojí k Izraeli, zavládne apartheid, varuje výzkum

  14:16aktualizováno  14:16
Nový výzkum překvapivě ukázal, že většina Izraelců by v případě anexe Západního břehu nedopřála Palestincům základní občanská práva. Krom nepřiznání práva volit by dotázaní z většiny byli i pro oddělené silnice. V Izraeli by tak zřejmě vznikla nová forma apartheidu, varují komentátoři místního liberálního listu Haaretz.

Palestinský mladík hází kamenem směrem k izraelskému území na hraničního přechodu Calandia. (23. září 2011) | foto: Reuters

Třetina dotázaných by svým arabským spoluobčanům klidně nepřiznala volební právo. Navíc plných 47 procent, tedy téměř polovina, by jim dala jen nejzákladnější občanské pravomoci a nechala je žít pod zvláštní palestinskou samosprávou.

Překvapivý výzkum

Na otázky výzkumné agentury Dialog odpovídalo 503 respondentů (Izrael má 6 milionů obyvatel).

- 59 % (dotázaných) je pro upřednostňování Židů ve veřejné správě
- 49 % chce, aby se stát choval lépe k Židům než k Arabům
- 33 % je proti tomu, aby měli izraelští Arabové právo volit
- 69 % je proti volebnímu právu Palestinců, pokud by Izrael anektoval Západní břeh
- 74 % podporuje oddělené cesty a silnice pro Židy a Palestince na území Západního břehu
- 42 % protestuje proti tomu, aby jejich děti navštěvovaly stejné školy jako ty arabské

Zdroj: The Independent

Vyplývá to z výsledků průzkumu, který publikoval izraelský liberální deník Haaretz. Ten patří mezi nejstarší a nejoblíbenější izraelské noviny a ve srovnání s jinými častěji zařazuje do vydání analytické texty. Dlužno dodat, že byl v posledních letech doma kritizován pro příliš "protiizraelské" postoje.

Asi dvacet procent z celkových osmi milionů obyvatel Izraele je arabského původu. Výsledek výzkumu dává podle izraelského listu za pravdu obavám, že se společnost v zemi radikalizuje a arabská menšina bojuje s diskriminací. A že takové myšlenky už nejsou vlastní pouze ortodoxním Židům.

"Výzkum ukazuje, že by Izrael jako židovský stát upřednostňoval Židy," vyvozuje z výsledků místní novinář a bloger Noam Sheizaf. "Jsou to přímé důsledky okupace. Po více než půl století, kdy zde náš národ dominuje, není překvapením, že většina Izraelců nepřiznává Arabům stejná práva."

Oddělené bydlení i školství

Padesát devět procent dotázaných by uvítalo, kdyby byli ve státních službách přednostně zaměstnáváni Židé. Polovina by pak ocenila, kdyby s nimi bylo zacházeno lépe než s Araby. Čtyřicet procent respondentů by bylo pro separaci v bydlení i školství.

Lidskoprávní organizace už dlouho volají po tom, že Izrael nastoupil politiku diskriminace, která dělá z Arabů občany druhé kategorie. I sami Židé považují za normální, že by země přijala za svou politiku apartheidu (rasové segregace), což je v porovnání s faktem, že je Izrael odjakživa považován za jedinou funkční demokracii v oblasti, v ostrém kontrastu.

Fotogalerie

Nevypadá to, že by se Izraelci za něco styděli, podotýká britský deník The Independent. Sedmdesát procent z dotázaných by si dokázalo představit, že by jejich země plně anektovala Západní břeh. A ještě více (75 procent) by pak doporučovalo vybudovat oddělené cesty, zvlášť pro Izraelce a zvlášť pro Palestince. Mnoho z nich dokonce považují takový krok za nezbytný.

"Pro nás pravidla neplatí?"

"Výzkum nám dává dohromady obrázek dnešní izraelské společnosti. A vykresluje ji jako velice, velice nemocnou," popisuje Gideon Levy ze zmíněného izraelského deníku. "Tady už nejde jen o nějaké domácké názory. Izraelci se otevřeně ukazují jako nestydatí nacionalisté."

"Kdyby se takový výzkum týkal oblíbenosti Židů v jakémkoli evropském státě, rozpoutal by Izrael peklo. Ale pro nás jako by taková pravidla neplatila," nebere si servítky Levy.

POLEMIKA

Izraelci prý chtějí apartheid. Tvrdí česká média

Bloger roku

Názor historika Ivo Cermana na validitu zmíněného výzkumu i citovaných anglických zdrojů na blogu iDNES.cz.

Pravicový Likud Benjamina Netanjahua je u moci spolu s menšími religiozními a nacionálními stranami už tři roky. Neziskové organizace za tu dobu zaznamenaly nárůst snah konečně vyřešit dlouhodobý izraelsko-palestinský konflikt.

Mnoho možností, žádné řešení

Mnoho Izraelců považuje oficiální uznání obou vedle sebe fungujících států za vzdálenou budoucnost. I přesto, že ji oficiálně podporuje i sám Netanjahu.

Židovská zástavba se tak dále rozpíná do východního Jeruzaléma i na kraj Západního břehu, tedy míst, která by rádi Palestinci považovali v případě nezávislosti za součást svého území.

To však dává naději na jeden společný stát, variantu, pro kterou by byli i někteří Palestinci. Izraelci se ovšem obávají, že právě taková budoucnost by ohrozila suverenitu židovského národa ve svém vlastním státě, doplňuje Independent.

Britský deník The Guardian navíc dodává, že téměř polovina dotázaných by souhlasila s přesunem izraelských Arabů do Palestiny. Třetina by pak nechala přejít arabská města v Izraeli po palestinskou samosprávu v případě, že by se židovské osady formálně přesunuly pod izraelskou.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

V Drážďanech soudí Syřana, podezřelého z vraždy v Chemnitzu

V Chemnitzu nedaleko českých hranic tisíce lidí protestují kvůli nedělnímu...

V Drážďanech začal ostře sledovaný soud se Syřanem, který čelí obžalobě, že loni v Saské Kamenici (Chemnitzu) zabil...

Mohou za utopení 14 dětí v jezeře. Vedoucí ruského tábora dostali 9,5 roku

Na jezeře Sjamozero v Karelii se utopilo 13 dětí a jeden instruktor (19. června...

Bývalá ředitelka prázdninového tábora v Karélii na severozápadě Ruska a její spolupracovník půjdou na devět a půl roku...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz