Přes den jsme hráli šachy, popsal Šalit pět let v palestinském zajetí

  18:48aktualizováno  18:48
V Izraeli snad není známějšího vojáka. Palestinští radikálové ho v Pásmu Gazy totiž drželi skoro pět let v zajetí. Před rokem ho pustili, výměnou za tisícovku palestinských vězňů. Gilad Šalit nyní poprvé detailněji popsal podmínky zajetí. Se svými vězniteli třeba sledoval televizi a hrál šachy či domino.

Gilad Šalit při sledování fotbalového zápasu mezi FC Barcelonou a Realem Madrid v Barceloně (7. října 2012) | foto: AP

Od propuštění Gilada Šalita uplyne ve čtvrtek rok. V Izraeli při té příležitosti natočili rozhovor, v němž bývalý voják vůbec poprvé popisuje pět let strávených v palestinském zajetí. Detaily z ještě neodvysílaného interview už v pátek zveřejnil list Jediot Achronot.

"Snažil jsem se být optimista. Pokoušel jsem se soustředit na malé dobré věci, které jsem tam měl. Zkoušel jsem si užít, co tam bylo, i to málo, co tam bylo. A život, jakkoliv byl mizerný. Snažil jsem se cenit si toho, co jsem měl, protože mohlo být hůř," popisuje dnes šestadvacetiletý muž.

Chmurné myšlenky vyháněl z hlavy jednoduchými aktivitami nebo pohybem. "Dělal jsem si míč z ponožek nebo trička. Házel jsem ho pak do odpadkového koše nebo na různá místa. Vymýšlel jsem všechny možné věci a taky jsem psal," cituje ho agentura AFP.

Nejvíce se bál toho, že ho potká osud dalšího izraelského vojáka, leteckého navigátora Rona Arada, který zmizel po sestřelení jeho letadla nad Libanonem v roce 1986. "Měl jsem strach (...), že budu zapomenut a nebudu mít s kým mluvit. Že mě nechají zmizet a lidé nebudou vědět, kde jsem," svěřil se.

Nejhorší pro něj byl začátek zajetí, časem si ale vypracoval denní režim, kalendář a také se naučil podle slunce a muslimských modliteb určovat denní dobu. Deník si nepsal, ale vytvářel nákresy svého rodného města, aby ho nezapomněl. Obrázky stále schovával, aby si jeho věznitelé nemysleli, že se pokouší o špionáž.

Někdy se spolu i smáli

Palestinští věznitelé mu dávali dostatek jídla, umožňovali mu sledovat zprávy na arabské televizi a později dostal malé rádio, kde poslouchal izraelské stanice.

Fotogalerie

S jeho vězniteli ho dokonce i něco spojovalo. Byl to sport. "Během dne jsem s nimi hrál všechny druhy her. Šachy, domino," popisuje. "Byly tam momenty, kdy se objevovaly jakési emoce, i nějaký smích, když jsme sledovali dobrý fotbalový zápas v televizi nebo film," přibližuje Gilad Šalit.

Před kamerou pak vzpomíná na jeden konkrétní zápas, kdy se fotbalisté Tel Avivu utkali v Lize mistrů s Lyonem. "Padl tam slavný gól, který dal (izraelský fotbalista) Eran Zehavi. Pamatuji si reakci strážců. Byli tím gólem uchváceni. Ohromil je fakt, že izraelský tým by tak mohl hrát," líčí.

Palestinské radikální hnutí Hamas, které vládne v pásmu Gazy, zajalo izraelského seržanta Gilada Šalita 25. června 2006. V zajetí ho drželo 1 941 dní, tedy přes pět let. Po dlouhých vyjednáváních ho loni v říjnu propustilo, výměnou za 1 207 palestinských vězňů, kteří mohli vyjít z izraelských věznic. Po svém propuštění se Šalit uchýlil do soukromí a až do této chvíle neposkytl žádný větší rozhovor.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Přežil holokaust, zabije ho ale možná trh. Invalidu chtějí v USA vystěhovat

ilustrační snímek

Už dvakrát přišel o domov, když před násilím prchal z Ukrajiny i Uzbekistánu. Posledních 17 let žil Musiy Rishin v bytě...

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

Na Floridě zadrželi mladíka a našli pilulku extáze s Trumpovým obličejem

Pilulka extáze ve tvaru hlavy prezidenta USA Donalda Trumpa, kterou zadržela...

Osoba prezidenta Donalda Trumpa již inspirovala tvůrce karikatur, televizní komiky i výrobce halloweenských kostýmů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz