Arafatova zástupce jsme zabili my, přiznal po 24 letech Izrael

  13:49aktualizováno  13:49
Po čtyřiadvaceti letech Izrael přiznal, že nechal svou tajnou službu Mossad zabít zástupce tehdejšího palestinského vůdce Jásira Arafata. Do Tuniska se za ním tehdy vypravilo zvláštní komando. Informaci zveřejnil deník Jediot Achronot.

Chalíl Vazír, řečený abú Džihád, byl Arafatovým přítelem a jedním z vůdců prvního palestinského povstání. | foto: Profimedia.cz

Podle deníku akci provedlo roku 1988 komando speciální jednotky Sajeret Matkal, které se vylodilo v Tunisku. Vojenská cenzura informaci uvolnila ke zveřejnění až nyní, i když list měl informaci k dispozici už před 12 lety.

Chalíl Vazír, známý jako abú Džihád, byl dlouholetým Arafatovým přítelem a jedním z hlavních účastníků prvního palestinského protiizraelského povstání z let 1987 až 1993. Už předtím byl zapojen do atentátů. Připisuje se mu například útok na autobus z roku 1978, při němž zahynulo 38 Izraelců.

O operaci těsně před smrtí v roce 2000 hovořil s novináři člen komanda Nahum Lev. "Abú Džihád byl zapojen do strašných akcí proti civilistům. Zastřelil jsem ho bez váhání. Dával jsem pozor, abych netrefil jeho ženu," řekl.

Palestinci považují likvidaci abú Džiháda za státem objednanou vraždu. "Nezabil ho voják, zemřel rozhodnutím izraelské vlády a jejího vojenského vedení. Pro nás je vrahem stát Izrael," řekl Mahmúd Alúl, který byl abú Džihádovým asistentem a nyní je členem vedení strany Fatah.

V roce 1988 byl předsedou izraelské vlády Jicchak Šamir a ministrem obrany Jicchak Rabin. Nynější ministr obrany Ehud Barak tehdy působil jako zástupce náčelníka generálního štábu armády. Jednotce Sajeret Matkal velel nynější ministr pro strategické záležitosti Moše Jaalon.

Arafat vedl Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP), která v roce 1988 sídlila v Tunisku. U jeho břehů přistály roku 1988 čluny s 26 členy izraelské speciální jednotky. Nahum Lev spolu s kolegou převlečeným do ženských šatů postupovali k abú Džihádově domu v metropoli Tunisu.

Bonboniéra, tlumič a zahradník

Předstírali, že jsou pár na dovolené, Lev nesl krabici, která vypadala jako bonboniéra. Ale byla v ní puška s tlumičem. Jeden ze strážců dřímal před domem v autě a Lev ho zastřelil. Zbylí členové komanda pak otevřeli vilu a v kuklách všichni vběhli dovnitř. Lev běžel po schodech za kolegou, který abú Džiháda střelil jako první.

"Vypadalo to, že abú Džihád drží zbraň. Střelil jsem ho, ale dával jsem pozor, abych netrefil jeho ženu. On zemřel," popsal akci Lev. Zabit byl také druhý ze strážců a zahradník, který spal v přízemí. "S tím zahradníkem to bylo špatné, ale při podobných operacích musíte vyloučit jakýkoli odpor," řekl Lev.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Orbán spustil kampaň proti Bruselu. Šíří dezinformace, míní Juncker

Maďarský premiér Viktor Orbán (vlevo) a předseda Evropské komise Jean-Claude...

Maďarská vláda spustila v pondělí kampaň zamířenou proti předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi a maďarskému...

Německo stále vyplácí Belgičany a Brity, kteří za války kolaborovali s nacisty

Američtí vojáci se zajmutými belgickými příslušníky jednotek Waffen SS v lednu...

Desítky důchodců ve Velké Británii a Belgii stále dostávají každý měsíc od Německa tajné platby, a to za jejich...

Hrozí návrat islamistů z IS do Evropy? V Rozstřelu to zhodnotí analytik

Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Ve středečním Rozstřelu vystoupí zakladatel a předseda správní rady think-tanku Evropské hodnoty a analytik Programu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz