Cheney v Iráku zahájil blízkovýchodní turné.

Cheney v Iráku zahájil blízkovýchodní turné. | foto: ČTK

Americký viceprezident nečekaně přiletěl do Iráku

  • 12
Do neklidného Iráku nečekaně zavítal viceprezident USA Richard Cheney, jeden z architektů iráckého tažení. Na setkání s novináři uvedl, že invaze v roce 2003 byla úspěšná z bezpečnostního i politického hlediska. Cheney přijel podpořit místní politiky a vyzdvihnout zlepšení bezpečnostní situace.

Po senátorovi a prezidentském kandidátovi Johnu McCainovi jde o druhého předního republikána, který v posledních dnech zavítal do Perského zálivu.

Americká armáda přišla v Iráku od březnové invaze v roce 2003 o 4 000 vojáků, na irácké straně je přes 80 tisíc mrtvých. Čtyři miliony obyvatel jsou stále mimo domovy.

"Těch minulých pět let bylo obtížné období, byla to výzva, ale také úspěšný podnik, který stál za to," řekl Cheney.

Cheney přijel do Iráku už potřetí, tentokrát také s manželkou a dcerou. Na tiskové konferenci srovnával situaci se svou druhou návštěvou loni v květnu. "Byl jsme v Bagdádu před deseti měsíci a konstatuji, že celkově se situace výrazně změnila," prohlásil viceprezident.

Zásadní rozdíl vidí v bezpečnostní situaci po loňském nasazení 30 tisíc amerických vojáků jako posil.

Irák je první zastávkou na Cheneyho devítidenní cestě po Blízkém východě se zastávkami v Ománu, Saúdské Arábii, Izraeli, na palestinských územích a v Turecku. McCain je v Iráku od neděle a na programu jeho týdenní cesty jsou rovněž Izrael, Británie a Francie.

Oba politici patřili ke stoupencům invaze i posilování amerického kontingentu. "Funguje to," řekl k posilám McCain. S šíitskými představiteli hovořil o nutnosti pokroku v politických reformách v zemi, včetně přijetí zákona o provinčních volbách a o rovnoměrném přerozdělování nerostného bohatství.

Cheney se sešel s velitelem amerických jednotek v Iráku Davidem Petraeusem, s prezidentem Džalálem Talabáním a oběma viceprezidenty i s vůdcem největšího šíitského politického bloku Abdal Azízem Hakímem.

"Iráčany čeká ještě hodně práce, ale pro upevňování demokracie budou mít vždy podporu prezidenta (George) Bushe a Spojených států," řekl Cheney po jednání s Hakímem.

Jeho rozhovor s Málikím se týkal vyjednávání o dlouhodobé bezpečnostní dohodě mezi oběma státy. Smlouva má nahradit mandát OSN pro přítomnost zahraničních jednotek v Iráku, jehož platnost vyprší koncem roku. Oba jednali také o irácké bezpečnostní situaci, o rozvoji ekonomiky, o obnově země a o terorismu.

I když americká armáda už několik týdnů tvrdí, že násilností v Iráku zásadně ubylo, neobešel se bez nich ani dnešek. Při sebevražedném atentátu v Karbale přišlo o život nejméně 36 lidí.

V Bagdádu, kde se pohybovaly kolony s Cheneym i McCainem, při čtyřech různých útocích zahynuli čtyři lidé a 13 dalších bylo zraněno. Žádný z atentátů se neodehrál v blízkosti amerických politiků.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video