Amatér vyfotil raketoplán „ulevující si“ na oběžné dráze před přistáním

  7:17aktualizováno  14:16
Pozoruhodný kousek se podařil fotografovi Ralfu Vandenberghovi z Nizozemska. Nadšenec do kosmonautiky zachytil raketoplán Endeavour při vypouštění odpadní vody krátce po odpoutání od stanice ISS. Pak Endeavour zamířil domů, ve 4:20 ráno středoevropského času přistál na noční Floridě.

Mise raketoplánu Endeavour trvala 13 dní, 18 hodin, 6 minut a 24 sekund. | foto: SpaceWeather.com

Na úspěch nizozemského astronoma upozornil server Exoplanety.cz.

"Vandenbergh zachytil ISS a raketoplán Endeavour. Na tom by nebylo nic zvláštního, podobných společných momentek je na internetu mnoho. Vandebergh měl však to štěstí, že vyfotografoval raketoplán přesně v okamžiku, kdy jeho posádka vypouštěla do kosmického prostoru odpadní vodu," napsal server. Zmrzlé částečky vody budou kroužit po oběžné dráze.

Exoplanety.cz dále upozornily, že se v poslední době amatérským astronomům díky zkušenostem, vybavení, trpělivosti a štěstí daří dostávat se častěji na titulní stránky astronomických webů.

PROČ RAKETOPLÁN VYPOUŠTÍ VODU

Antonín Vítek"Raketoplán se zbavuje hlavně přebytečné vody z palivových článků. Když není připojený k ISS, vyrábí elektřinu tím, že slučuje vodík a kyslík v palivových článcích. Voda se odvádí jako pára, zkapalní a když je raketoplán připojený ke stanici, předává se na ISS ve skládacích plastikových vacích. Tam se používá jako pitná či technická voda. Když se raketoplán odpojí, už to nemá smysl přečerpávat a skladovat. Když se nádrž zaplní, tak se pomocí výpusti nádrž vyprázdní," popisuje znalec kosmonautiky Antonín Vítek.

Misi orámoval noční start i přistání

Po vypuštění odpadní vody zamířil raketoplán k návratu. Během svého předposledního kosmického letu dopravil na stanici ISS šestnáct tun vybavení včetně nového modulu Tranquility a observatoře Cupola. Raketoplán při letu k ISS a zpět nacestoval 9,2 milionu kilometrů. K přistání na ranvej 15 navedl raketoplán kapitán George Zamka.

Dvoutýdenní mise udělala tečku za dovážením amerických modulů do nejdražší stavebnice v dějinách, jak je ISS někdy přezdívána.

Evropská vesmírná agentura zase přispěla observatoří Cupola, která nabídla astronautům na stanici výhled do všech stran. Dosud na stanici byla pouze okénka malá velikostí (ve srovnání s okny Cupoly) i úhlem výhledu. Panoramatická observatoř pomůže posádce například při manipulaci s robotickou paží.

Raketoplán Endeavour krátce po oddělení od Mezinárodní vesmírné stanicePřistání raketoplánu Endeavour na Floridě (22. února 2010)Přistání raketoplánu Endeavour na Floridě (22. února 2010)

Vůbec poslední, pětadvacátý let Endeavouru je naplánovaný na letošní červenec a srpen. Až raketoplány odejdou do výslužby, zůstanou USA bez techniky, která je schopná dopravit člověka do vesmíru.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Celníci v NDR bránili útěkům na Západ svědomitě, kontrolovali i mrtvoly

Mezi roky 1949 až 1961 uprchlo z NDR na západ pět a půl milionu občanů. Od

Před pádem komunistického režimu ve východním Německu byli celníci na hranicích velmi důkladní, aby zabránili komukoliv...

V uniformě chrání jejich bezpečí, přesto je ultraortodoxní židé zatracují

Izraelští vojáci z ultraortodoxního praporu Netzah Yehuda při tréninku na...

Izraelští ultraortodoxní židé nemusí na rozdíl od ostatních absolvovat povinnou službu v armádě. Čím dál více...

Děti v Británii se děsí klimatické krize. Vinou rodičů, tvrdí psychologové

Celý projekt Fridays for Future, který v pátek organizuje demonstrace v...

Britští psychologové varovali rodiče, aby obezřetně volili způsob, jakým svým dětem vysvětlují proces klimatických...

Místo štěstí tragédie. Američan se utopil, když žádal přítelkyni o ruku

The Manta Resort

Z nejšťastnějších okamžiků v životě se během chvilky staly ty nejhorší pro Američanku, která trávila s přítelem...

Najdete na iDNES.cz