Zahrály a zmizely. Slovenská policie hledá 4 členky afghánského orchestru

  20:50aktualizováno  20:50
Čtyři členky afghánského ženského orchestru ZOHRA zmizely po vystoupení na slovenském hudebním festivalu Pohoda. Údajně mohly zamířit do Německa za příbuzným jedné z nich. Policie po nich pátrá, zatím však bezúspěšně. Informoval o tom v úterý slovenský deník Nový čas.

Členky afghánského orchestru ZOHRA před vystoupením v Trenčíně (14. července 2019). | foto: Facebook Kultúrno-informačné centrum Trenčín

Třicetičlenný afghánský ženský orchestr ZOHRA na festivalu účinkoval v sobotu. Čtyři členky souboru se ztratily z hotelu, ve kterém byly ubytovány, údajně kolem čtvrté ráno v neděli. Potvrdili to někteří hoteloví hosté.

Fotogalerie

„Spaly u nás dvě noci a v neděli měly normálně odjet. Ráno čtyři členky chyběly, víc vám k tomu ale nepovím,“ řekl k orchestru deníku Nový čas recepční hotelu v Trenčianských Teplicích.

Šéf souboru Ahmad Sarmast a majitel hotelu zalarmovali slovenskou policii. Pátrání potvrdil i trenčínský policejní mluvčí Pavol Kudlička. „Pátráme po dvou nezletilých a dvou plnoletých občankách Afghánistánu, které pravděpodobně samy odešly z hotelu v Trenčínských Teplicích,“ oznámil Kudlička.

Policie zatím nezveřejnila jména ani fotografie zmizelých děvčat, protože dvě z nich jsou mladistvé a v takovém případě je nutný souhlas rodiny.

Podle hotelových hostů se ostatní členky zmiňovaly, že jedna ze zmizelých má bratrance v Německu. „Slyšel jsem, že ostatní ženy předpokládají, že zmizelé utekly do Německa za tím bratrancem,“ řekl Novému času jeden z hotelových hostů.

Členky orchestru ZOHRA v Londýně:

16.března 2019 v 00:55, příspěvek archivován: 16.července 2019 v 19:59

Behind the success of this amazing beautiful group, lies the hard work, commitment and dedication of @DSarmast . It was such an honor for us to work with him to bring #Zohra orchestra to perform in London at @britishmuseum. I will just say thank you for your services!!! https://t.co/92zQNjHUIs

Michal Kaščák, šéf festivalu, řekl, že to není šťastná situace, která se za třiadvacet let existence festivalu stala poprvé. „Osobní život umělců nesledujeme a považujeme za osobní věc každého z nich, kde žije a kde se pohybuje. Jen ta děvčata vědí, co se jim stalo, že museli přistoupit k takovému kroku,“ řekl Kaščák a zároveň dodal, že podle něj podobná událost neohrozí festival Pohoda nebo nějaké jiné festivaly. „Připomínám, že děvčata jsou v Evropě legálně a mají stále platná víza,“ zdůraznil Kaščák na závěr.

Orchestr hraje tradiční afghánskou hudbu. Členky ZOHRA jsou první ženy, kterým bylo v posledních třiceti letech v Afghánistánu umožněno studovat hudbu. Za to čelily nejrůznějším výhrůžkám i perzekucím.

Třiadvacátý ročník festivalu Pohoda se konal od 11. do 14. července ve slovenském Trenčíně. Festival je největší a nejznámější hudební událost na Slovensku. Letos se představilo více než sto dvacet umělců z více než třiceti zemí světa. Festivalu se zúčastnil například bývalý člen kapely Oasis Liam Gallagher. Pozvaní byli i The Plastic People of the Universe, které doprovázela Filharmonie Brno. Společně oslavovali výročí sametové revoluce. Festival zakončila v neděli ráno ekumenická bohoslužba.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Ztraceni v jeskyni. Záchranáři v Tatrách pátrají po ztracených speleolozích

Záchrana seleologa

Desítky záchranářů pátrají po dvou speleolozích, kteří v sobotu uvázli ve Velké sněžné jeskyni, nejdelší a nejhlubší v...

Bombičky se povalují všude. Rozmáhá se rajský plyn, levná a legální droga

Pražská záchranná služba začala jako první v Česku vybavovat své vozy směsí...

Inhaluje se z balónku nebo ze šlehačkové bombičky a díky rychlému nástupu opojení je mezi mladými lidmi v Evropě stále...

VIDEO: Čínská antikampaň. Protesty proti Hongkongu v New Yorku a v Paříži

V Hongkongu protestují statisíce lidí proti vládě. (21. července 2019)

Číňané v Paříži a New Yorku protestovali za jednu Čínu a konec protestů v Hongkongu. Ty patří k nejpalčivějším...

Najdete na iDNES.cz