Války v Afghánistánu a Iráku nám za to nestály, míní Američané

  19:55aktualizováno  19:55
Zdrcující verdikt: dvě třetiny Američanů – a stejné množství veteránů – si myslí, že válčení na Blízkém východě nebyl dobrý nápad. Dopadá už stejně jako Vietnam.

Američtí vojáci nedaleko afghánského hlavního města Kábul (28. ledna 2012) | foto: AP

Američan, jehož v sobotu zabili v Afghánistánu bojovníci Tálibánu, ještě nemá jméno, protože nejdříve musí být informována jeho rodina. Ale už má číslo. 

Je padlým číslo 2 430. 

A pokud těsně přes svou poslední bojovou misí četl zprávy, v závěrečné vteřině života věděl, že jeho smrt je zcela zbytečná.

Fotogalerie

Čerstvý verdikt amerického veřejného mínění je zdrcující. Dvě třetiny lidí si myslí, že války v Afghánistánu a Iráku vedené v rámci „války proti terorismu“, USA nestály za to. Byly zbytečné.

Sílu tohoto odsudku ještě zesiluje fakt, že přesně totéž si myslí i veteráni, kteří se těchto válek zúčastnili. Pokud jde o Irák, je odsudek vysloužilců ještě ostřejší než mínění civilistů. Obvykle to bývá naopak.

Pohled do historie ukazuje ještě jednu nečekanou věc. O Iráku a Afghánistánu dnes Američané smýšlejí stejně špatně jako svého času o válce ve Vietnamu. Nynější výzkum provedla agentura Pew Research, její čísla jsou srovnatelná s průzkumy agentury Gallup z 60. a 70. let na téma, zda válčení ve Vietnamu byl, či nebyl omyl.

Místo demokratického ráje klubko hadů

Pohled Ameriky na invazi do Afghánistánu a Iráku by mohl sloužit jako školský příklad pro vysvětlování rčení „čas oponou trhnul“.

Invaze do Afghánistánu v říjnu 2001 měla největší podporu ze všech válek, jež Amerika od roku 1950 vedla. Pro bylo 92 procent Američanů. Afghánistán byl tehdy hodnocen jako zcela ospravedlněná válka: na USA zaútočila al-Káida Usámy bin Ládina, která měla útočiště v Afghánistánu, Tálibán bin Ládinovy bojovníky nechtěl vydat, tudíž bylo nutné zemi obsadit, režim vyvrátit a teroristy vyhnat.

USA postaví proti Íránu v případě války 120 tisíc vojáků, jako v Iráku

Tento pohled vydržel hodně dlouho. Ještě v roce 2008 si sedm z deseti Američanů stálo za tím, že bojovat v Afghánistánu je správné. Opačný názor mělo jen pětadvacet procent lidí. S Irákem to bylo podobné, ale překotnější. 

Útok považovalo za správnou věc 75 procent Američanů, po snadném vítězství o měsíc později už to bylo dokonce 80 procent. Byly to hodně černobílé časy: zpochybňovat před začátkem války americké argumenty o Saddámových zbraních hromadného ničení a potom nevěřit blahodárnosti jeho odstranění jako jediné překážky k okamžitému samonastolení demokracie na Blízkém východě znamenalo koledovat si o nařčení ze zrady a nedostatku vlastenectví.

Jenže pak se z obou zemí stalo místo demokratického ráje především vinou omylů vítězů klubko hadů.

Obě války se protahovaly – konflikt v Afghánistánu je nejdelší americkou válkou všech dob, mrtvých přibývalo, s výsledky to bylo naopak. Afghánistán má zcela absurdní vyvrcholení, kdy odcházející USA nyní jednají s Tálibánem, aby si část moci v zemi vzal zase zpět.

Výsledkem je vlna americké zdrženlivosti a ostražitosti – zhruba stejný počet Američanů, jaký kdysi byl pro invazi do Iráku, je dnes proti zbrklým intervencím v cizině.

Zdroj: Pew Research Center

Nadšení pro válku s terorismem vychladlo

Nadšení pro válku s terorismem vychladlo


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Měl s gayi sex kvůli chudobě. Začal je vraždit. Popravili ho po 25 letech

V USA popravují smrtící injekcí, elektrickým křeslem téměř výhradně na přání...

Muže odsouzeného za vraždu tří gayů, které uškrtil v roce 1994, popravili ve čtvrtek v americkém státě Florida. V cele...

Nejsme Rusové. Před 30 lety se Pobaltí spojilo a otevřelo si cestu ke svobodě

Téměř dva miliony Litevců, Estonců a Lotyšů 23. srpna 1989 utvořily lidský...

Třiadvacátého srpna 1989 se Pobaltím táhl 675 kilometrů dlouhý lidský řetěz. Téměř dva miliony naštvaných Estonců,...

Grónsko naopak koupí USA, a to lacino. Dánská satira obrací Trumpův návrh

Trump většinou hovoří s novináři na zahradě Bílého domu před nastartovaným...

Grónsko naopak koupí Spojené státy, a to levně, protože jsou strašně zadlužené. Tak si dánský deník Politiken utahuje z...

Najdete na iDNES.cz