Afghánští a pákistánští islamisté zveřejnili šestnáctiminutové video, na němž slibují věrnost vůdci Islámského státu (IS) Abú Bakrovi al-Bagdádímu. „Sešli jsme se tu s veliteli deseti jednotek, kteří chtějí přísahat věrnost chalífovi všech věřících, Abú Bakrovi al-Bagdádímu,“ říká na něm bývalý mluvčí pákistánského Talibanu Šahidulláh Šahíd.
Video začíná průvodem lidí, kteří mávají prapory IS, a končí popravou muže, který byl podle islamistů pákistánským policistou. Radikálové podle listu Wall Street Journal také představili svého vůdce, jímž je Háfiz Sajíd Chán Orakzáí, dřívější velitel pákistánského Talibanu, který společně s pěti dalšími v říjnu ohlásil, že k IS přechází.
K IS se připojil i velitel Talibanu v afghánské provincii Hílmand Mullá Abdul Raúf. Poté, co jej v roce 2001 zatkli Američané, strávil šest let ve vězení v Guantánamu, posléze se však vrátil do vlasti. Proslýchalo se, že se nepohodl s vůdcem afghánského Talibanu Muhammadem Omarem. Ten se na veřejnosti neukázal už od roku 2001.
Islámský státVĚZNICE BUCCA: Rodiště Islámského státu CHALÍFOVÉ: Poslední zemřel v exilu MOSUL: Uprchlík popsal měsíce pod IS FALLÚDŽA: Život pod vládou islamistů KOALICE: Kdo všechno bojuje proti islamistům SINGAPUR: S radikály válčí obří armáda ministátu KURDSKÉ BOJOVNICE: Islamisté se bojí zemřít naší rukou TURECKO: O zapojení do války může rozhodnout prastará hrobka HYBÁŠKOVÁ: Západ se neumí rychle rozhodnout VYRABUJ A PANUJ: Kde berou džihádisté peníze? DÁLNICE PEKLEM: Řidiči riskují život |
„Raúf tvrdí, že Omar už nežije. Pokud to tak není, má se přidat k jeho skupině,“ citoval Wall Street Journal jednoho z afghánských novinářů.
Jiná vlajka, stejné cíle
IS je zatím vojensky aktivní v Iráku a Sýrii. To, že se k němu připojují i ozbrojenci z Pákistánu a Afghánistánu, však budí obavy z otevření nové frontové linie v jižní a střední Asii. A fakt, že se někteří afghánští radikálové pk IS připojili, potvrzuje afghánská armáda i OSN. Podle expertů přesto není jasné, nakolik jsou zdejší islamisté na IS skutečně napojení.
„Se zprávami o IS v Afghánistánu bychom měli být opatrní. Zahraniční islamistické skupiny zde byly v minulosti neúspěšné a afghánské úřady navíc mají tendenci zveličovat hrozbu IS, aby získali pozornost Západu,“ řekl analytik Anand Gopal serveru VICE News. „Přesto se skutečně zdá, že několik nespokojených afghánských Talibanců přestoupilo k IS,“ dodal.
Ani to však nemusí mnoho znamenat. „Napřed bojovali pod jménem al-Káidy, poté Talibanu, teď jsou IS. Jsou to ale stále titíž lidé se stejnými záměry,“ řekl BBC AmirMuhammad Akundzada, guvernér provincie Nimrúz, který je Raúfovým vzdáleným příbuzným.
Taliban se rozpadá, IS ho však zřejmě nenahradí
IS se podle Akundzady již dříve pokoušel o nábor nových členů v provincii Faráh, místní však džihádisty s pomocí policie vyhnali. Odborníci se podle agentury AP ostatně shodují, že se IS v Afghánistánu jen těžko uchytí. Taliban totiž v zemi působí již přes dvacet let a za tu dobu si vybudoval síť vazeb na místní kmenové vůdce.
Prezident Ašraf Ghaní přesto minulý týden vyjádřil obavy z možné hrozby, kterou IS pro Afghánistán představuje. Kábul odhaduje, že do Sýrie už odjelo bojovat na tři tisíce Afghánců. Podle Gopala ovšem současné stupňování útoků v zemi nesouvisí ani tak se zahraničními vlivy jako se spory mezi samotnými místními islamisty.
„Obecně se to dá pokládat za postupnou fragmentaci Talibanu, která začala před čtyřmi lety a pokračuje dosud,“ říká Gopal. „Počet odnoží roste a s nimi i střety mezi nimi. To vše neznačí pro vyjednávání ani bezpečnost obyčejných lidí nic dobrého.“
Právě zklidnění bezpečnostní situace je spolu s bojem proti korupci hlavním úkolem, který stojí před novou vládou Ašrafa Ghaního. Ghaní po více než třech měsících od svého zvolení v úterý konečně oznámil jména pětadvaceti navrhovaných ministrů, mezi nimiž jsou i tři ženy. Ministry však ještě musí schválit afghánský parlament.