Chceme po Tálibánu záruku bezpečných odchodů ze země, říkají lídři zemí G7

  • 78
Státy skupiny G7 po úterním mimořádném jednání ve společném prohlášení ujistily o svých závazcích vůči lidem v Afghánistánu a obnovených humanitárních snahách. Mezinárodní společenství bude po hnutí Tálibán, které nedávno Afghánistán ovládlo, v první řadě požadovat záruku možnosti bezpečného odchodu ze země i po 31. srpnu. Uvedl to britský premiér Boris Johnson.

Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela nesmí státy dovolit vznik nového trhu pro pašeráky lidí.

„Mezinárodní společenství bude po hnutí Tálibán, které nedávno Afghánistán ovládlo, v první řadě požadovat záruku možnosti bezpečného odchodu ze země i po 31. srpnu,“ uvedl britský premiér Boris Johnson.

Německá kancléřka Angela Merkelová doplnila, že se lídři zemí na prodloužení termínu pro evakuaci z Afghánistánu nedohodli.

Kanadské síly jsou nicméně připraveny v Kábulu zůstat i po 31. srpnu. „Pokud to tedy bude možné,“ uvedl kanadský premiér Justin Trudeau.

„Jakákoliv budoucí afghánská vláda se musí držet mezinárodních závazků Afghánistánu. Budeme afghánské strany posuzovat podle jejich činů, ne podle jejich slov,“ uvedli lídři skupiny ve společném prohlášení. 

„Podmínkou číslo jedna, kterou jako G7 stanovujeme, je záruka práva na bezpečný odchod do 31. srpna a po něm pro všechny, kdo chtějí odejít,“ uvedl Johnson, podle kterého mají státy G7 dostatečnou ekonomickou, diplomatickou a politickou moc pro dosažení svých požadavků. 

Americký prezident Joe Biden se v úterý podle agentury AP rozhodl neprodloužit do září přítomnost vojáků USA na letišti v Kábulu, odkud jsou lidé ze země evakuováni. 

„Nesmíme dovolit vytvoření nového trhu pro pašeráky lidí. Jsme pevně rozhodnutí udržet migrační toky pod kontrolou a ochránit hranice EU,“ prohlásil po virtuálním jednání G7 Michel, podle kterého evropská sedmadvacítka hodlá spolupracovat s zeměmi v regionu jako je Írán, Pákistán či středoasijské státy.

Odchod USA z Afghánistánu podle Bidena závisí na spolupráci s Tálibánem. Biden požádal Pentagon o plán pro případ nepředvídatelných událostí.

16. srpna 2021

Tálibán se musí zapojit do boje proti terorismu

Podle Francie je prioritou také to, aby Tálibán přerušil veškeré styky s teroristickými organizacemi a zapojil se do boje proti terorismu, uvedl činitel francouzské prezidentské kanceláře.

„Afghánistán se nemůže vrátit zpátky k tomu, aby se stal živnou půdou teroru, Afghánistán se nemůže stát drogovým státem, dívky musí mít vzdělání až do 18 let věku,“ uvedl Johnson.

Johnson na úterý svolal představitele zemí G7. Chce mluvit o Tálibánu

Zaujmout v rámci G7 i Evropy společnou pozici ohledně imigrace z Afghánistánu je zásadní i podle italského premiéra Maria Draghiho, který chce do tématu zapojit i širší skupinu G20, jíž nyní Itálie předsedá.

„G20 může G7 pomoci začlenit další země, které jsou velmi důležité, protože mají možnost kontrolovat, co se v Afghánistánu děje,“ uvedl Draghi. Jde podle něj zejména o Rusko, Čínu, Saúdskou Arábii, Turecko a Indii.

Úterní diskuse se konala z iniciativy Británie, která momentálně skupině vyspělých ekonomik předsedá. Kromě ní do G7 patří Spojené státy, Itálie, Francie, Německo, Japonsko a Kanada. 

Jednání se účastnil i Michel, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

,

Atentát na Roberta Fica

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politika odvezli do nemocnice.

Video