Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

Z Francie jsem se vrátila, abych neohrozila svou rodinu, říká Filipová

  0:01
Lenka Filipová (64) vydala po patnácti letech novou desku, při jejíž tvorbě si troufla zariskovat. Zpívá na ní v pěti různých jazycích, mnohé texty jsou v gaelštině či v bretonštině. Zpěvačka se v aktuálním rozhovoru pro týdeník 5plus2 svěřila i s tím, že z Francie se kdysi vrátila hlavně kvůli rodině.

Lenka Filipová | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

„Snažila jsem se tyto jazyky dostat pod kůži, ale nedá se říct, že bych si některý z nich sama osvojila,“ přibližuje Lenka Filipová vznik nahrávky Oppidum, jež je plná keltské muziky. Turné k desce začíná už na konci února. Keltskou hudbu měla zpěvačka ráda vždycky, a to například v podání skupiny Clannaad, v níž působila éterická hvězda Enya. Ovšem sama se populární česká šansoniérka podobnou desku odhodlala vydat až nyní, navíc dlouhých patnáct let od své poslední řadové nahrávky.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Proč jste přišla s novou deskou až po tak dlouhé době?
Rozhodně jsem celou tu dobu nezahálela. Mezitím vyšly desky výběrové, live záznamy z koncertu na CD i DVD, třeba z pražské Masaryčky. A často a pravidelně jsem koncertovala u nás i v zahraničí. Podnět vydat úplně nové album zaměřené na keltskou hudbu se tvořil právě na pódiu, takzvaně za pochodu. Byla to pomalejší cesta, ale zato prověřená, protože jsem měla možnost dlouhodobě vyzkoušet na publiku, jak nové písně zafungují.

Takže se osvědčily tak, jak jste doufala?
Někdy se stane, že si pro nový projekt zvolíte nějaké téma a až v průběhu práce zjistíte, že to téma není například až tak nosné. O téhle desce jsem ale byla přesvědčená jak já, tak i Sean Barry - virtuos na keltskou harfu, bez kterého by se celý projekt asi těžko realizoval. Deska je ale konečně na světě, pokřtili jsme ji loni v listopadu a 28. února začínáme turné prvním koncertem v Bratislavě. Turné Oppidum bude pokračovat v březnu dalšími koncerty na Moravě a na Slovensku. Zakončíme ho 25. března v pražské Lucerně. Koncerty budou mít speciální scénografii, na pódiu nebudou chybět moji oblíbení hosté, včetně zmiňovaného Seana Barryho a smyčcového tělesa Brno Strings.

Vaši fanoušci, kteří chodí na koncerty, už vědí, oč jde, ale pro mnohé může být určitě překvapením, že jste se pustila do muziky inspirované keltskou hudbou.
Keltská hudba je mi hodně blízká svou harmonií i vibracemi. Poprvé jsem ji začala více vnímat a poslouchat, když jsem se dostala k deskám skupiny Clannad, ve které působila Enya. Je to už spoustu let. Líbila se mi i její pozdější sólová dráha, protože měla svůj opravdu osobitý styl. Nechtěla jsem ji ale kopírovat, takže jsem její hudbu jen ráda poslouchala. Jak šel čas, tvořila jsem si jiné desky, věnovala se kytarové klasice, takže tvůrčí rejstřík jsem měla a mám i tak dost široký. S léty se také měnilo pódiové seskupení mých spolupracovníků a spoluhráčů. Potom přišlo seznámení se Seanem Barrym, což byl takový základní kámen k tomu, že jsem se keltské hudbě začala věnovat aktivně. Skvěle se nám společně pracuje. Je to Angličan – pravý Kelt a jeho hudební kořeny jsou opravdu silné. Je to excelentní hráč na harfu, ale dokáže v podstatě zahrát na jakýkoli nástroj, na který sáhne.

O vás je známé, že cizí řeči vám nedělají potíže, ale na desce zpíváte například i ve starém jazyce gaelic. Jak se vám učil jazyk, který se nedá použít v praxi a nedá se natrénovat v běžném rozhovoru?
Jazyky mi nejsou cizí, učím se je ráda. Zaplať pánbůh, toto máme společné s mou dcerou. Ale máte pravdu, v tomhle případě se nedalo nic pochytat v terénu. Nicméně už dlouhou dobu jsem si pěstovala ke keltské muzice vztah, takže už jsem měla hodně naposloucháno. Ovšem nebýt Seana, tak bych byla ztracena. Gaelic je velmi těžký jazyk, protože se jinak píše a úplně jinak vyslovuje. Hodně jsme pracovali na fonetickém znění textu a výslovnosti tak, abych vše dostala pod kůži. Pak jsem se teprve mohla věnovat zpěvu a teprve pak přišla na řadu práce, jak píseň uchopit výrazově po svém. Na desce zpívám v pěti jazycích – ve starém jazyce gaelic, v jazyce irském, skotském, dále ve staré bretonštině a angličtině. Nedá se ale vůbec říci, že bych si některý z těch jazyků osvojila.

Lenka Filipová

■ Narodila se 14. února 1954 v Praze. Vystudovala konzervatoř.
■ Pochází z umělecké rodiny, otec Adolf Filip byl operním pěvcem a hercem, maminka učitelkou hudební výchovy.
■ V 70. letech absolvovala kurzy hry na kytaru na Mezinárodní hudební akademii v Paříži. Hrála také v divadle Semafor. Zpívala i se skupinou Spirituál kvintet, Orchestrem Karla Vágnera nebo skupinou Flop Karla Zicha.
■ Její dcera Lenny je také úspěšnou zpěvačkou.

Když už si povídáme o jazycích, tak jedním z těch, ke kterým máte opravdu silný vztah, je francouzština. Ve Francii jste navíc před lety studovala hru na kytaru. Bylo to poprvé, co jste vycestovala na delší dobu?
Kdepak, v té době už jsem měla za sebou tříměsíční koncertování po Spojených státech a Kanadě, kde jsem byla jako host BROLNu (Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů, pozn. red.). Tehdy mě vzali přímo ze školy, protože se za mě zaručil šéf orchestru Bohouš Smékal. Cestovala jsem s paní Šulákovou a Jožkou Černým, což pro mě byla obrovská škola lidové muziky. Měla jsem v rámci koncertů takové svoje okénko s kytarou, napleteným copem a jihočeským krojem. Byla to úžasná zkušenost a první velký kulturní šok. Francie byla další šok.

Jak na svá studia vzpomínáte? Francie byla a je hodně liberální země. Rozdíl oproti Československu musel být ve všech směrech obrovský.
Musím na to zavzpomínat v dobrém i ve zlém. Pro studentku – mladou dívku to byl takový rozdíl, že mě to možná odvedlo až moc od učení, kvůli kterému jsem tam jela. Ta obrovská různorodost a pestrost ve všem včetně politického smýšlení mě tak zahltila, že muzika šla v jednu chvíli lehce stranou. Když dnes odjedete studovat hudbu, tak se na ni budete skutečně soustředit a vaši pozornost neodvedou hezké boty, které byste doma jen těžko koupila, úplně jiná strava, zajímavé filmy, samizdatová literatura a tak dále. V té době jsem byla najednou v úplně jiném světě. Neskutečně mě to osvěžilo, dalo mi to nový náboj a v neposlední řadě to samozřejmě podepřelo i moji francouzštinu, kterou jsem do té doby jen tak plácala. Najednou jsem měla opravdovou chuť se ji naučit.

V čem bylo tedy to zlé?
Na druhou stranu mě to odvedlo od mé první velké lásky, která zůstala tady v Česku. Stýskalo se mi také po rodičích a bráškovi.

Neuvažovala jste ani na chvíli o tom, že byste tam zůstala?
To víte, že mi to hlavou proběhlo. Měla jsem tam už během studií úspěšně rozjetou kariéru, spoustu kontaktů a podepsanou smlouvu s francouzským vydavatelstvím CBS, u kterého jsem vydala své první dva singly a chystali jsme další projekty. Nedostala jsem ale oficiální povolení z české strany ve spolupráci pokračovat, tedy i cestovat. Rozhodla jsem se proto vrátit, abych neohrozila svoji rodinu.

Vy jste se loni po zdravotní pauze, kdy vás trápilo imunitní onemocnění, v doslova zběsilém tempu opět vrhla na koncertní pódia. Nejen fanoušky, ale i novináře jste tím hodně překvapila.
Zaskočila jsem tím i sama sebe. Muzika mě doslova zase pohltila zpátky a musím říct, že koncertování a pódium miluju stále víc a víc. Je pravda, že jsem do toho skočila po hlavě a někdo by to mohl nazvat riskem nebo hazardem, ale vím hodně o psychosomatice a věřím, že spousta věcí jde jednoduše od hlavy. Je důležité, aby se duše s tělem nehádala – a v mém případě tělo vidělo, že duše strašně moc chce.

Lenka Filipová - Oppidum Tour

  • 28. 2. Bratislava – Istropolis
  • 10. 3. Košice – SP
  • 17. 3. Brno – Sono centrum (vyprodáno)
  • 18. 3. Brno – Sono centrum (přidaný koncert)
  • 20. 3. Ostrava – Gong
  • 25. 3. Praha – Lucerna
Autor:

  • Nejčtenější

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odebrat královské tituly! Britové „zvrací“ z dokumentu o Harrym a Meghan

Princ Harry čelí spolu s manželkou Meghan kritice britského tisku. Dokument o vztazích s královskou rodinou a médii,...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Vstoupit do rakety bude těžké, říká Yemi A.D. o vesmírné cestě k Měsíci

Český kreativec, producent a choreograf Yemi A.D. se těší na dobrodružství a zároveň přiznává obavy z vesmírné cesty k...

Žena za pultem slaví 45 let. Vadil nesocialisticky sexuální život hrdinky

Vysmívaný, kritizovaný za podprahovou propagandu, ale přesto dodnes mnohými oblíbený. Seriál Žena za pultem měl...

Kritika médií, Diana, seznámení. Dokument o Harrym a Meghan zatím nešokuje

Princ Harry prohlásil, že je jeho povinností odhalit vykořisťování a úplatkářství, kterého se podle něj dopouštějí...

Vím, že kdybych občas mlčela, budu mít míň nepřátel, říká Agáta Hanychová

Agáta Hanychová (37) se příští rok po synovi a dceři opět dočká holčičky, jak prozradila fanouškům na sociálních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...