Díky internetové cenzuře si Revue v Emirátech nepřečtete | foto: iDNES.cz

Kvůli internetové cenzuře si Revue v Emirátech nepřečtete

  • 12
Pokud vám už Agáta Hanychová a její kalhotky lezou krkem, přestěhujte se třeba do Spojených arabských emirátů. Na revue.idnes.cz se tam totiž nedoklikáte. Můžete zkusit i Katar nebo třeba Írán. Tam se ale možná nedostanete ani na vlastní e-mail.

Internet není tak svobodný, jak se říká. Obnažená těla, sexuální témata všeho druhu, nebo politická vyjádření nekopírující státní ideologii se k mnoha jeho uživatelům vůbec nedostanou. Místo videí, článků nebo obrázků se vám zobrazí sdělení, že obsah stránek se "neslučuje s náboženskými, kulturními a morálními hodnotami" dané země nebo se prostě neukáže nic.

"Z této oblasti takové zprávy dorazí. Společnost tam má určité normy, které nám často připadají příliš striktní," říká redaktor MF DNES Milan Vodička.

Vláda Spojených arabských emirátů neustále filtruje webové stránky, které obsahují pornografii, odkazy na pití alkoholu nebo užívaní drog, obsahy s gay a lesbickou tématikou, seznamky nebo gambling. Nejde se dostat ani na komunitní servery jako je Facebook.

'Sex' zakázán
Zakazovány jsou ale také weby se zprávami ze společnosti. I tam lze nalézt větší množství odhalené kůže než je na tamější podmínky únosné. Obsahy se blokují třeba podle klíčových slov. Zjednodušeně řečeno, když se na stránce vyskytuje například výraz sex, tak se na ni prostě nepodíváte.

Jinde se internetová cenzura často týká politiky. V Íránu jsou potlačovány i protivládní politické texty v perštině, nebo si vzpomeňte třeba na Čínu.

Na to, že se pokocháte pohledem na české missky v plavkách, můžete zapomenout i v Saudské Arábii nebo v Kataru. V Íránu si nejenže nepustíte video na YouTube, možná si ani nepřečtete vlastní elektronickou poštu, pokud máte českého provozovatele.

"Tyto společnosti jsou občas hodně pokrytecké, myslím, že mnoho lidí se tam dívá na drsnější obsahy (než jsou společenské stránky)," říká Vodička.

Muslimské státy internet cenzurují s velkou chutí. Egypt jej ale blokuje určitě méně než někteří jeho blízkovýchodní "kolegové". Tamní autority ovšem můžete pěkně naštvat uveřejněním básně kritizující chování egyptské vlády za šestidenní války s Izraelem. Pokud jí dáte ještě sexuální podtext, půjdete jako Shohdy Naguip Suru velice rychle do vězení. Dílko, které tento muž pustil na své arabsko-anglické internetové noviny, přitom napsal jeho otec.

Gwen Stefani se v Malajsii přioblékla
Zprávy na revue.idnes.cz si ale určitě přečtete třeba z Malajsie. Přitom i tam je důraz na muslimskou morálku stále silný. Muslimští studenti tam protestovali před srpnovým koncertem americké zpěvačky Gwen Stefani v Kuala Lumpuru - upoutávky na její vystoupení se jim zdály příliš odvážné. Mladí dokonce chtěli, aby se koncert zrušil.

Stefani v malajském hlavním městě nakonec vystoupila, byla ale zahalená od hlavy až patě v modelech připomínajících spíše uniformy katolické školačky než kostýmy pophvězdy. "Nejsem špatná holka," řekla k události.

"Jde hlavně o spoustu zemí v Asii. Vadí jim věci, na které jsme my zvyklí, nahota, vulgárnost," míní mediální expert Milan Kruml.

Dvojí metr v oblasti morálky používá například Thajsko. Země, která těží ze sexuálního turismu, zakázala vysílat snímek Persepolis, kritizující mimo jiné íránský režim a islámský fundamentalismus a od letošního dubna mohou Thajci rovněž zapomenout na YouTube. Objevilo se tam totiž video hanící thajského krále.

Pokud jde o zisk, nemají s morálními standardy problémy ani mnohé západní firmy. Hudební televizní stanice pro mladé MTV nebo vyhledávač Google se podvolily cenzurním požadavkům, což byla podmínka pro jejich vstup na čínský trh.

Setkali jste se s nějakou další zemí, kde nejsou stránky serveru iDNES.cz dostupné? Napište nám na revue@idnes.cz!