Kirk Douglas si stárnutí nepřipouští

Komu se podaří stát se živoucí filmovou legendou? Kirk Douglas, jehož hvězda zářila asi nejjasněji ve čtyřicátých až šedesátých letech, takové štěstí má. I když tento nestor hereckého klanu, producent a režisér oslavil nedávno už 85 let, na odpočinek se nechystá. Rád by ještě natočil nějaký film, nejraději se synem Michaelem. Jeho podíl na téměř 90 snímcích byl korunován "pouze" čestným Oscarem.

Někdejší ideál krásy dívek a žen, který v poslední době přežil havárii helikoptéry, infarkt i mrtvici, si zachovává optimismus a chuť do života. Na otázku, jak se vyrovnává s neúprosným během času, Douglas odpovídá: "Tím se nezabývám, protože je ještě spousta věcí, které bych chtěl udělat."

O tom, že v herecké branži není ještě zapomenut, svědčí mediální spekulace, že je jedním z kandidátů na titulní roli v příběhu "velkého vlakového lupiče" Ronnieho Biggse. "Issur Danielovič Demsky je skvělé jméno, když se chcete stát baleťákem," žertuje rád syn ruských židů, který si původní jméno změnil v roce 1941, když začal hrát na Broadwayi. Douglas je řazen k veteránům typu Clarka Gablea, Spencera Tracyho či Garyho Coopera, s nimiž přispíval k budování nejslavnější éry Hollywoodu.

Na rozdíl od svých již zemřelých kolegů je však považován za mnohem všestrannějšího herce. V jeho bohaté filmografii snad není žánr, který by si nezkusil. Díky drsné a ostře řezané tváři s výrazným důlkem na bradě, pronikavému pohledu, atletické postavě a rozložité chůzi byl však nejčastěji obsazován do rolí tvrdých mužů.

Když letos v únoru Douglas přebíral na berlínském festivalu Zlatého medvěda za celoživotní dílo, postěžoval si na přemíru speciálních efektů a násilí v současné produkci. Točil westerny, historické i psychologické filmy (Tichá dohoda). Do povědomí vstoupil rolí boxera ve snímku Šampión, která mu vynesla jednu ze tří nominací na Oscara (dále Město iluzí a Žízeň po životě). Ve filmech Stezky slávy a Spartakus se potkal s kontroverzním režisérem Stanleym Kubrickem. O charakteru jejich vztahů napovídá poznámka v Douglasově autobiografii: "Všechno jen dokazuje, že i člověk nikterak příjemný může mít obrovský talent. Stanley Kubrick je talentovaný hajzl."

"Hadrářův syn", jak sám sebe Douglas s oblibou nazývá, se objevil i na divadelních prknech. V dramatizaci románu Kena Keseyho nazvaném Vyhoďme ho z kola ven ztělesnil roli vzpurného pacienta Randla McMurphyho. Inscenace výrazně nezaujala, Douglas však získal práva na divadelní i filmové zpracování. Pro filmovou verzi si vytipoval režiséra Miloše Formana, kterého shodou náhod toutéž věcí pověřil o mnoho let později i Douglasův syn Michael, nový majitel práv. Film Přelet nad kukaččím hnízdem získal v roce 1976 pět "hlavních" Oscarů.

Douglas, který je i slušným spisovatelem, stojí v čele rozvětvené herecké dynastie. V showbyznysu se pohybují všichni jeho synové. Herečkou byla i první žena Diana Dillová (s ní má syny Michaela a Joela), které však nyní nemůže přijít na jméno.

Štěstí nalezl až se svou druhou manželkou Anne Buydensovou (synové Eric a Peter). "Vždy, když mi bylo zle, byla Anne u mě. Největším výkonem mého života bylo, že jsem se s ní oženil," vzdal jí Douglas hold. Do rodiny dobře zapadá také druhá Michaelova žena, pohledná britská herečka Catherine ZetaJonesová. S herectvím koketuje i vnuk Cameron.

Kirk Douglas a jeho syn Michael

Americký herec Kirk Douglas

Hollywoodská filmová legenda, čtyřiaosmdesátiletý Kirk Douglas mává příznivcům při návštěvě Berlína, kde získal cenu Mezinárodního filmového festivalu Berlinale za celoživotní dílo - Zlatého medvěda (16. února 2001)

Hollywoodská filmová legenda, čtyřiaosmdesátiletý Kirk Douglas se uklání publiku na Mezinárodním filmovém festivalu Berlinale s cenou za celoživotní dílo - Zlatým medvědem (17. února 2001)