Jak se hravě stát členem Evropské unie

- Přestože Česká republika pravděpodobně vstoupí do Evropské unie až za několik let, stovky dětí se jejími členy staly už nyní. Prozatím ale jenom členy čestnými. V porovnání s naší zemí byl jejich vstup mnohem zábavnější a mnohem snazší. Nemusely plnit přísná kriteria nebo ladit právní předpisy, stačilo vstřelit gól švédskému hokejovému brankaři, postavit šikmou věž v Pise, obstát v dalších sedmi disciplinách a dveře do Bruselu byly otevřené.

Před padesáti lety 9. května byla podepsána tzv. Schumanova deklarace mezi Francií a Německem, která je považována za počátek evropských integračních snah. V Praze byl k tomuto výročí uspořádán Evropský den. Je součástí celoročního projektu ministerstva zahraničních věcí a Informačního centra Evropské unie, kterým se snaží zvýšit povědomí o dění v EU, její podstatě, fungování, základních myšlenkách a budoucím postavení, právech, povinnostech a možnostech České republiky. V rámci tohoto projektu se každý měsíc uskuteční podobná akce v jednom z dalších měst. Evropský den zažily už Prostějov, České Budějovice, Zlín a Ostrava.

V Praze byl standardní tříhodinový program prodloužen o pět hodin a pro zájemce a návštěvníky připraven celý programový blok pokrývající nejdůležitější oblasti i všechny věkové kategorie. Zájemci o diskusi s povolanými měli hned dvě možnosti - “Veřejnou debatu o vstupu do EU” v Městské knihovně, kde mohli své dotazy směrovat na předsedu vlády Miloše Zemana, ministra zahraničí Jana Kavana, spravedlnosti Otakara Motejla, životního prostředí Miloše Kužvarta nebo na hlavního vyjednavače pro vstup do EU Pavla Teličku či na Jana Zahradila. Neformálnější setkání s ministry, poslanci, senátory a diplomaty pak mohli absolvovat za jízdy historickou tramvají. Tou dorazili i Jan Kavan, Pavel Telička a vedoucí delegace EU v Praze Ramiro Cibrián na nejživější akci celého dne, kterou bylo evropské městečko vystavěné v dolní části Václavského náměstí. Její motto znělo: “Seznamte své děti s Evropou!” Seznamování probíhalo prostřednictvím soutěže, během níž děti s pasem na své jméno uděleným jim na stanovišti Česká republika “procestovali” devět členských zemí EU.

V každé zemi (stanu) se mohli dozvědět základní historické, kulturní, geografické reálie nebo zajímavosti a po splnění úkolů inspirovaných zvyky nebo kulturou jednotlivých států - v Německu zvesela zajódlovat, ve velmoci parfémů Francii zase rozeznat vůně nebo pod portugalskou vlajkou obeplout korkovými lodičkami ostrov - byly ceremoniářem přijati za čestné občany Evropské unie. A stejně jako skuteční občané mají řadu výhod, mohli si i ti čestní uvnitř bruselského stanu trochu užívat. U jednotlivých stanovišť na ně čekaly další úkoly. Od finského rybolovu, přes irskou zkoušku síly až třeba ke španělskému fotbalu. Tentokrát už ovšem za drobné odměny.

Děti si mohly také navzájem klást otázky o jednotlivých zemích a stejně tak se kdokoliv mohl zeptat i ministra Kavana i dalších politiků na cokoliv. Časově vytížený představitel vlády nakonec zodpověděl jenom jeden dotaz, předal cenu vítězům soutěže středních škol Europanostra 2000 a odebral se ke stanu Velké Británie, kde předvedl svoje umění v hraní golfu. V Portugalsku ztroskotal nedaleko od břehu a tak v této disciplině exceloval Pavel Telička a za ním v těsném závěsu Ramiro Cibrián.

Evropský den nebyl jenom hra, ale například i škola, respektive množství dalších informací. Zájemci o studium na zahraničních univerzitách se mohli na půdě rektorátu Karlovy Univerzity dozvědět mnohé o studijních programech a stipendiích. Kdo měl do dneška problémy s vyhledáváním informací o Evropské unii na internetu, toho jich mohli zbavit v internetové kavárně. Jednoduše řečeno, kdo se chtěl cokoliv dozvědět o Evropské unii, měl 9. května velmi dobrou příležitost. Během dalších měsíců ji bude mít například i v Ústí nad Labem nebo v Brně.

Jedna z uchazeček o "evropské občanství" plní část soutěže-u švédského stanoviště bylo nutno překonat jednoho z proslulých hokejových brankařů

Ceremoniář slavnostně uděluje čestné evropské občanství

V hlavním tzv. bruselském stanu čekaly na soutěžící další úkoly. Jedním z nich byl i rybolov ve "finských vodách"

I takhle náruživě lze hrát golf, jeden z mnoha sportů, jejichž kolébkou je Velká Británie

Ministr zahraničí Jan Kavan, hlavní vyjednavač ČR pro vstup do EU Pavel Telička a vedoucí delegace EU v Praze Ramiro Cibrián odpovídají na dotazy návštěvníků dětského soutěžního dne

Ministr zahraničních věcí Jan Kavan zápolí o vítězství v soutěži "lodičky kolem ostrova".