Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

  9:21aktualizováno  9:21
V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané východní části Berlína, aby pro NATO zdokumentovali osudy uprchlíků, kteří narychlo opouštěli své domovy a mířili na Západ. Do vztyčení Berlínské zdi zbývaly jen tří týdny.

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína | foto: NATO Photos, Jacques Florent

Bylo to jen pár týdnů před tím, než 13. srpna 1961 Sovětská armáda a východoněmecké ozbrojené složky zablokovaly cesty do Západního Berlína a město i osudy jeho obyvatel náhle rozdělila zeď. Studená válka mezi Východem a Západem mohla propuknout naplno.

NATO bylo připraveno bránit Berlín proti Sovětům jadernými zbraněmi

Fotograf Jacques Florent s jedním z novinářských kolegů podnikli tajnou výpravu do Berlína, aby situaci zdokumentovali. Severoatlantická aliance po letech odtajnila jeho snímky, které zůstávaly dlouhé roky v archivech.

Fotografie zachycují válečné šrámy východní části Berlína i běžný život a především uprchlíky, kteří v naději na lepší život zanechali své majetky na místě a jen s tím nejcennějším a nejnutnějším zamířili na Západ přes uprchlické centrum Marienfelde.

Oběma novinářům se tehdy podařilo vstoupit na východ tajně a poté uniknout, stejně jako stovkám východních Němců denně.

Volný pohyb mezi takzvaným Východním a Západním Berlínem vedl v padesátých letech k masivnímu odchodu východoněmeckého obyvatelstva na Západ. Uvádí se, že přes „bránu ke svobodě“ odešly až tři miliony lidí. Ze začátku jen podnikatelé a živnostníci, později i vysokoškolsky vzdělaní odborníci a studenti.

V převleku za rolníky, kteří nakládají pytle s bramborami, se oba novináři...
Zatímco v západní části města pokračovala obnova válkou zničených čtvrtí, ve...
Válečné šrámy ve Východním Berlíně byly všudypřítomné i v červenci 1961.

Vlevo vlakové nádraží na demarkační lini ve Staakenu ve Východním Berlíně, uprostřed a vpravo stále viditelné válečné šrámy ve Východním Berlíně v létě 1961.

A to už představovalo pro „budovatele“ ohrožení samotné podstaty nového státu. Komunistický vůdce NDR Walter Ulbricht proto nabádal Moskvu, aby zakročila a třeba i silou.

Sovětský předseda vlády Nikita Chruščov proto v listopadu 1958 poslal západním velmocem ultimátum, ve kterém vyhrožoval, že pokud spojenci do šesti měsíců z Berlína neodejdou, uzavře Sovětský svaz s NDR jednostrannou mírovou smlouvu. Tím by zaniklo oprávnění západních mocností k pobytu v Berlíně, správa celého města by připadla pod východoněmecký režim a město by bylo fakticky včleněno do NDR.

Stavba zdi

Zprávy o možném uzavření vstupu do Západního Berlína vyvolaly na jaře 1961 u Němců novou vlnu odchodů na Západ. Během prvních šesti měsíců odešlo přes Západní Berlín až 200 tisíc lidí.

Po půlnoci 13. srpna 1961 zahájila sovětská armáda a východoněmecké úřady rozsáhlou operaci, která fakticky rozdělila Berlín na dvě části.

Byla zastavena veškerá doprava ve směru do Západního Berlína, přerušeno telefonické spojení, sovětští vojáci, východoněmecká policie, pohraničníci i podnikové milice obsadili pomezní ulice. Na "hranici" začala růst stěna z ostnatého drátu.

Během několika měsíců za ostnatým drátem vznikla až 3,6 metrů vysoká zeď z betonových kvádrů a panelů.

V domech sousedících s hranicí byla zatlučena okna na Západ. Později byly celé ulice v hraniční zóně vysídleny a vchody a okna zazděny, aby nikdo nemohl "uprchnout". Každých několik set metrů stála strážní věž. Zeď měla celkovou délku 165 km (45 km s hranicí Západního Berlína, 120 kilometrů čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem.

Celých 28 let stěna rozdělovala město, až do 9. listopadu 1989. Za tu dobu u ní při útěku na Západ zahynulo podle různých zdrojů 100 až 260 uprchlíků, 3 tisíce lidí bylo při pokusu o její zdolání zatčeno.

Kvůli Berlínu se 3. června 1961 v hudebním salónku na americkém velvyslanectví ve Vídní potkal s Chruščovem nový americký americký prezident John F. Kennedy. Ani jeden z nich nechtěl ustoupit, i když věděli, že následky v případě vojenské konfrontace mohly být katastrofické.

Traduje se, že Kennedy tehdy při rozhovoru položil Chruščovovi otázku: „Rád bych se zeptal, jestli lze ultimátu rozumět tak, že náš přístup do Západního Berlína bude uzavřen?“ „Dobře jste rozuměl, pane prezidente. My nechceme žádnou válku, ale když nás k ní budete nutit, tak válka bude,“ odpověděl prý Chruščov. Kennedy na to odvětil: „To vypadá letos na velmi chladnou zimu.“

Británie, Francie a USA ale už od roku 1959 pracovali v rámci přísně tajné skupiny nazvané „Live Oak“ na pohotovostních plánech pro pozemní i vzdušné operace, které by zajistily volný přístup spojencům do Západního Berlína.

Aliancí schválené vojenské plány pak počítaly i s rozsáhlou námořní akcí po celém světě a dokonce s odstrašujícím použitím jaderných zbraní.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Bulharsko napadli hackeři. Z databází ukradli finanční data milionů lidí

Nezvyklá reklama na Cyberpunk 2077

Bulharsko čelí dosud asi největšímu úniku citlivých dat ve své historii. Neznámí hackeři ukradli ze systému bulharské...

Nové rakety vyrábíme, ale nerozmístíme je, slibuje Rusko

Prezentace nových střel ruské armády 9M729 a 9M728

Spor Západu a Ruska o nové ruské rakety s označením Novator pokračuje a s ním také vše směřuje k zániku letité...

Čínská armáda cvičí v Německu. Bundeswehr trénuje zdravotníky na mise OSN

Čínští armádní zdravotníci na cvičení v Německu

Je to první takové cvičení čínské armády v Evropě. Byť jde o armádní lékaře a zdravotníky. V bavorském Feldkirchenu se...

Advantage Consulting, s.r.o.
HLAVNÍ ÚČETNÍ – SLUŽEBNÍ AUTOMOBIL

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz