Nové rakety vyrábíme, ale nerozmístíme je, slibuje Rusko

  11:58aktualizováno  14:28
Spor Západu a Ruska o nové ruské rakety s označením Novator pokračuje a s ním také vše směřuje k zániku letité americko-ruské smlouvy INF o likvidaci raket středního a kratšího doletu. Moskva ale nově jako "důkaz dobré vůle" slibuje, že nové rakety nebude rozmisťovat, pokud předtím Američané nerozmístí své.

Prezentace nových střel ruské armády 9M729 a 9M728 | foto: mil.ru

„Rusko nebude rozmisťovat své rakety středního a kratšího doletu, jakmile budou vyrobeny, dokud nebudou v příslušných regionech rozmístěny podobné americké rakety. Věříme, že tento postoj je důležitým znakem naší dobré vůle,“ uvedla mluvčí ruské diplomacie Maria Zacharovová.

Oznámení přišlo před páteční schůzkou Rady NATO-Rusko, na které spojenci s ruskými představiteli diskutovali i o možnostech, jak smlouvu INF eliminující celou jednu kategorii jaderných zbraní zachránit.

Ale ani tato schůzka žádný průlum nepřinesla. „Bohužel jsme neviděli žádné známky průlomu,“ prohlásil po jednání šéf NATO Jens Stoltenberg s tím, že osud smlouvy je v ohrožení. „A čas se krátí,“ dodal.

Rusko má podle něj stále několik týdnů čas, aby se k podmínkám smlouvy z roku 1987 vrátilo. „Naší prioritou stále zůstává smlouvu zachránit, pravděpodobnost se ale den ode dne snižuje,“ uvedl.

INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty)

  • Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) podepsali sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan 8. prosince 1987 ve Washingtonu. V platnost vstoupila 1. června 1988.

  • Ve smlouvě se obě země zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500–5500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat, což byl do té doby bezprecedentní krok.

  • Moskva už v roce 2007 pohrozila jednostranným odstoupením. Důvodem byl americký plán na umístění základen protiraketového štítu v ČR a Polsku. USA ale v roce 2009 od protiraketového štítu upustily. V roce 2012 naopak Spojené státy obvinily Rusko z porušování smlouvy. Důvodem byly údajně testy nové rakety s plochou dráhou letu pro mobilní komplex Iskander-M. V červenci 2014 USA znovu obvinily Rusko z porušení dohody, Moskva tehdy údajně testovala řízenou střelu a pak ji tajně rozmístila.

  • Americký prezident Donald Trump v říjnu 2018 oznámil, že USA od smlouvy odstoupí. Krok zdůvodnil tím, že Rusko smlouvu porušuje a že se nevztahuje na Čínu. Moskva to popírá, ale zároveň odmítá pustit k novým raketám inspektory. Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil Evropě možnou jadernou odvetou, bude-li souhlasit s rozmístěním nových amerických raket.

Ruský prezident Vladimir Putin přitom už ve středu podepsal zákon o pozastavení účasti Ruska na letité americko-ruské dohodě. Návrh zákona předložil koncem května zákonodárcům sám Putin a má jen tři věty. První stanoví pozastavení platnosti dohody, druhá uvádí, že o obnovení platnosti dohody rozhoduje prezident a třetí konstatuje, že zákon vstupuje v platnost oficiálním zveřejněním.

„Udělali jsme všechno, abychom smlouvu INF zachránili. Navrhli jsme Spojeným státům řadu konkrétních a realizovatelných opatření, které by odstranily obavy na obou stranách kvůli vzájemné transparentnosti, ale naše iniciativy byly okamžitě odmítnuty,“ prohlásila Zacharovová.

Dohoda INF mezi USA a Sovětským svazem z roku 1987 zakazuje vývoj, výrobu, testování a rozmisťování střel s doletem 500–5 500 kilometrů.

USA ale už několik let obviňují Rusko, že minimálně od roku 2005 vyvíjí a rozmisťuje novou střelu s označením Novator 9M729 nebo též SSC-8, která do této kategorie patří. Washington tvrdí, že její dolet při ruských testech přesáhl povolených 500 kilometrů, zatímco Moskva uvádí, že střela má dolet jen 480 kilometrů.

Za USA se postavili také všichni spojenci z NATO a opakovaně vyzvali Moskvu, aby se k dodržování smlouvy vrátila a tím smlouvu zachránila.

Všech 29 členů NATO se shodlo, že nový systém představuje významné bezpečnostní riziko a USA proto 2. února zahájily šestiměsíční výpovědní proces dohody. Smlouva tak v srpnu zanikne.

Svět bez smlouvy o raketách? Rusko má ještě čas

Podle šéfa Aliance Jense Stoltenberga chystají spojenci společný postup a možná opatření, jak reagovat, pokud Moskva podmínky smlouvy nezačne do 2. srpna dodržovat a smlouva zanikne.

Jaké kroky či opatření Aliance podnikne, ale neupřesnil. „Připravujeme, diskutujeme, zvažujeme různá opatření a budeme nadále vyzývat Rusko, aby smlouvu zachránilo,“ konstatoval po zasedání ministrů obrany před týdnem.

Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova NATO prezentuje situaci, že Rusko ještě může učinit kroky k zachování smlouvy. „Není to nic jiného než trik propagandy, jehož cílem je uměle svalit odpovědnost za rozpad smlouvy INF na Rusko,“ uvedl.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Vozidla Perun pro speciální síly neprošla vojskovými zkouškami

vozidlo Perun 4x4

Bojová vozidla Perun od přeloučského výrobce SVOS určená pro speciální síly české armády neprošla podle ministerstva...

Armádě budou chybět miliardy, které vláda slíbila, varují experti i senátoři

Cvičení „Mobilizace 2017“. Ostrými tankovými střelbami na Libavé vyvrcholily...

Pokud ministerstvo obrany v následujících letech dostane ze státního rozpočtu přidělen takový balík peněz, se kterým...

Odehnali jsme stíhačku NATO nad Baltem, tvrdí ruské letectvo

Letoun F-18 španělských vzdušných sil se připravuje ke startu ze základny v...

Pohotovostní letoun NATO se nad Baltem pokusil přiblížit k letadlu ruského ministra obrany Sergeje Šojgu, tvrdí ruská...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz