Ruská bojová loď vplula do uzavřené zóny, kde vrcholí ostré střelby

  12:48aktualizováno  13:28
Ruský torpédoborec Smetlivij vplul v Černém moři do uzavřené zóny, kde právě vrcholí vojenské cvičení „Sea Breeze" států NATO a Ukrajiny s ostrými střelbami. Podle velitelství ukrajinského námořnictva ruské plavidlo „předstíralo problémy se spojením". Cvičení se koná v Černém moři od minulého týdne a Rusko avizovalo, že aktivity spojenců bude sledovat.

Torpédoborec Smetlivij ruské Černomořské flotily | foto: ru.mil

„Ruská federace opět prokázala svou pravou tvář a ignorováním mezinárodního námořního práva vyvolala mimořádnou situaci v Černém moři,“ uvedlo v oficiálním prohlášení velitelství ukrajinského námořnictva.

K incidentu mělo dojít kolem osmé hodiny ráno, kdy ruský torpédoborec vplul do zóny, která byla předem uzavřena kvůli vrcholícímu společnému cvičení ukrajinské armády a spojenců z NATO. O uzavření oblasti informovaly ukrajinské úřady v předstihu kvůli ostrým dělostřeleckým střelbám.

Situační mapka znázorňující pohyb ruského torpédoborce v uzavřené zóně

Situační mapka znázorňující pohyb ruského torpédoborce v uzavřené zóně

S posádkou ruského plavidla se podle ukrajinského velitelství snažila spojit ukrajinská vlajková fregata Hetman Sahajdačnyj, ale ruské plavidlo údajně „předstíralo“ problémy se spojením. V oblasti se v tu chvíli v rámci cvičení pohybovala také nejméně dvě bojová plavidla NATO - americký torpédoborec USS Carney a kanadská fregata HMCS Toronto.

Moskva se k incidentu zatím oficiálně nevyjádřila. Od minulého týdne ale zintenzivnila aktivity ruské Černomořské flotily v okolí anektovaného poloostrova Krym.

Později velení ruské Černomořské flotily incident popřelo. „Zpráva ukrajinského námořnictva o údajném vstupu do hlídkové lodi do omezeného prostoru cvičení Sea Breeze 2019 neodpovídá skutečnosti,“ uvádí se v prohlášení, které citovala agentura Tass. Ruské plavidlo podle velení flotily pouze provádí opatření k monitorování činností lodí NATO, aby Černomořská flotila „mohla rychle reagovat na případné mimořádné situace při ohrožení civilní lodní dopravy“.

Cvičení „Sea Breeze“ („Mořský vánek“) odstartovalo v Černém moři a ukrajinských regionech Nikolaev, Cherson a Oděsa počátkem července a potrvá do pátku. Zahrnuje cvičné operace pozemních sil, letectva a především námořnictva. Manévrů se účastní na tisíce vojáků, 24 hlídkových letounů a 30 plavidel z 19 zemí.

Tradiční cvičení pod názvem „Sea Breeze“ podnikají spojenci v Černém moři už od roku 1997. Zatímco v předchozích letech bylo hostitelskými zeměmi například Bulharsko, poslední tři ročníky cvičení hostila s americkou pomocí Ukrajina.

Do cvičení se zapojila také takzvaná Stálá námořní skupina 2 NATO, kterou momentálně tvoří kanadská fregata HMCS Toronto, turecká bojová loď TCG Turgutreis a britská fregata HMS Duncan. Francie do oblasti v těchto dnech vyslala průzkumné zpravodajské plavidlo Dupuy de Lome, vybavené technologiemi pro elektronický boj.

Členské státy NATO se před časem dohodly na posílení vojenské přítomnosti v oblasti Černého moře podobně jako v Pobaltí. Kromě plavidel spojenců, která budou v oblasti více cvičit, vyslala Aliance do Rumunska vícenárodní prapor. Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga jde o čistě obranná opatření jako součást podpory spojeneckým zemím v oblasti, především Rumunsku a Bulharsku, které jsou od ruské anexe Krymu a akcích na Ukrajině znepokojeny chováním Moskvy.

Fotogalerie

Aliance tak reaguje na chování Ruska a připomíná, že z šesti zemí okolo Černého moře jsou tři členy Aliance a Gruzie o vstup usiluje. Upozorňuje také na masivní ruskou militarizaci Krymu.

Rusko předem avizovalo, že chce přítomnost amerických a dalších spojeneckých bojových lodí poblíž anektovaného poloostrova Krym bedlivě sledovat.

A zvláště během podobných cvičení. „Aby bylo možné rychle reagovat na případné mimořádné situace v Černém moři, síly a prostředky Černomořské flotily provádějí monitoring akcí válečných lodí NATO v regionu během námořního cvičení Sea Breeze,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Ruské námořnictvo současně odstartovalo sérii vlastních cvičení včetně ostrých střeleb a nácviku leteckých úderů na hladinová nepřátelská plavidla.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Vozidla Perun pro speciální síly neprošla vojskovými zkouškami

vozidlo Perun 4x4

Bojová vozidla Perun od přeloučského výrobce SVOS určená pro speciální síly české armády neprošla podle ministerstva...

Pentagon ruší část své protiraketové obrany, chce lepší střely

Vypálení antirakety z Vanderbergovy letecké základny v Kalifornii proti...

Americké ministerstvo obrany ruší mnohamiliardový kontrakt na vylepšení stávajících střel stěžejní části protiraketové...

Najdete na iDNES.cz