Nové vrtulníky, radary a obrněnce. Armáda chce mít jasno do konce roku

  14:49aktualizováno  14:49
Nové vrtulníky, pásové obrněnce a radary. Roky avizované strategické modernizační projekty pro českou armádu nabíraly zpoždění. Ministerstvo obrany chce smlouvy u všech tří podepsat ještě letos. Na modernizaci vojska má jít v příštích třech letech až 61 miliard korun.

Vrtulník UH-1Y Venom | foto: Námořní pěchota Spojených států

„Naším cílem je akceschopná moderní armáda,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Po letech odkladů a zdržení se chce podle svých slov společně s velením armády zaměřit letos právě na pořízení techniky, kterou vojáci vyhlížejí už několik let.

Metnar připustil, že dokončení zakázek za mnoho miliard nebude jednoduché. „Nevidím ale důvod od nich odstupovat nebo je posunovat v čase,“ dodal.„Chceme letos dotáhnout do konce strategické projekty,“ slíbil Metnar. Řadí mezi ně pásové obrněnce, které mají nahradit bojová vozidla BVP-2, dvanáct víceúčelových vrtulníků nebo radary MADR.

Podobně předpokládá ministr podpis smlouvy na dodávky tuctu víceúčelových vrtulníků za zhruba deset miliard.Nástupce zastarávajících pásových bojových vozidel chce ministerstvo vybrat v následujících měsících a podepsat smlouvu do konce roku. Armáda požaduje až 210 nových obrněnců v několika verzích. Půjde o největší zbrojní zakázku v historii za 50 miliard korun.

Nákup osmi mobilních radarů MADR za přibližně 3,5 miliardy korun od izraelského výrobce Elta Systems ministr Metnar koncem loňského roku zrušil. Radary chce nově koupit přímo od izraelské vlády a podpis smlouvy plánuje na polovinu letošního roku.

Fotogalerie

Obrana letos bude hospodařit s rozpočtem 66,7 miliardy korun. Oproti prvotním návrhům se podařilo vyjednat navýšení o miliardu, ta podle Metnara půjde také do investic. Celkově chce pak v příštích třech letech vložit obrana do investic nejméně 61 miliard.

Vládní signály, že by některá ministerstva měla začít v příštích letech šetřit, podle Metnara modernizaci armády neovlivní. „Pevně věřím, že u ministerstva obrany k žádnému krácení nedojde,“ uvedl.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata označil za jednu z nových investičních priorit také zrychlený výběr náhrady za stárnoucí terénní vozidla UAZ a Land Rover. „Bude to otevřená soutěž, půjde o vozidla v kategorii SUV. Po čtyřiceti letech služby zkrátka už potřebujeme vozidla UAZ vyměnit,“ řekl.

Armáda by chtěla podle původních plánů začít vyměňovat vozidla už příští rok. Rozhodující bude v tomto případě cena. Terénních vozidel (2-4 tuny) má armáda v současnosti zhruba 1 500. Především to jsou vozidla Land Rover (740 kusů) a UAZ (630 kusů). Zbytek tvoří terénní automobily dalších značek, například Toyota (115 kusů).

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Vraťte se k dodržování smlouvy o raketách, vyzývají spojenci Moskvu

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Máte šest měsíců, využijte příležitost a vraťte se k dodržování smlouvy INF o likvidaci raket, vyzývají Moskvu členské...

První letošní Army test bude na Olympu. Ministr vypsal speciální cenu

Army test s výsadkáři v Chrudimi

První ze série letošních Army testů, při kterých si doslova každý může otestovat fyzičku, bude v březnu hostit...

Čtyři letouny CASA armádě nestačí. Výrobce nabízí slevu na další dva

Letoun CASA českých vzdušných sil

Flotila armádních transportních letounů CASA by se brzy mohla rozrůst o další dva stroje na šest. Obrana s nákupem...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz