Nové vrtulníky, radary a obrněnce. Armáda chce mít jasno do konce roku

  14:49aktualizováno  14:49
Nové vrtulníky, pásové obrněnce a radary. Roky avizované strategické modernizační projekty pro českou armádu nabíraly zpoždění. Ministerstvo obrany chce smlouvy u všech tří podepsat ještě letos. Na modernizaci vojska má jít v příštích třech letech až 61 miliard korun.

Vrtulník UH-1Y Venom | foto: Námořní pěchota Spojených států

„Naším cílem je akceschopná moderní armáda,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Po letech odkladů a zdržení se chce podle svých slov společně s velením armády zaměřit letos právě na pořízení techniky, kterou vojáci vyhlížejí už několik let.

Metnar připustil, že dokončení zakázek za mnoho miliard nebude jednoduché. „Nevidím ale důvod od nich odstupovat nebo je posunovat v čase,“ dodal.„Chceme letos dotáhnout do konce strategické projekty,“ slíbil Metnar. Řadí mezi ně pásové obrněnce, které mají nahradit bojová vozidla BVP-2, dvanáct víceúčelových vrtulníků nebo radary MADR.

Podobně předpokládá ministr podpis smlouvy na dodávky tuctu víceúčelových vrtulníků za zhruba deset miliard.Nástupce zastarávajících pásových bojových vozidel chce ministerstvo vybrat v následujících měsících a podepsat smlouvu do konce roku. Armáda požaduje až 210 nových obrněnců v několika verzích. Půjde o největší zbrojní zakázku v historii za 50 miliard korun.

Nákup osmi mobilních radarů MADR za přibližně 3,5 miliardy korun od izraelského výrobce Elta Systems ministr Metnar koncem loňského roku zrušil. Radary chce nově koupit přímo od izraelské vlády a podpis smlouvy plánuje na polovinu letošního roku.

Fotogalerie

Obrana letos bude hospodařit s rozpočtem 66,7 miliardy korun. Oproti prvotním návrhům se podařilo vyjednat navýšení o miliardu, ta podle Metnara půjde také do investic. Celkově chce pak v příštích třech letech vložit obrana do investic nejméně 61 miliard.

Vládní signály, že by některá ministerstva měla začít v příštích letech šetřit, podle Metnara modernizaci armády neovlivní. „Pevně věřím, že u ministerstva obrany k žádnému krácení nedojde,“ uvedl.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata označil za jednu z nových investičních priorit také zrychlený výběr náhrady za stárnoucí terénní vozidla UAZ a Land Rover. „Bude to otevřená soutěž, půjde o vozidla v kategorii SUV. Po čtyřiceti letech služby zkrátka už potřebujeme vozidla UAZ vyměnit,“ řekl.

Armáda by chtěla podle původních plánů začít vyměňovat vozidla už příští rok. Rozhodující bude v tomto případě cena. Terénních vozidel (2-4 tuny) má armáda v současnosti zhruba 1 500. Především to jsou vozidla Land Rover (740 kusů) a UAZ (630 kusů). Zbytek tvoří terénní automobily dalších značek, například Toyota (115 kusů).

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Novým českým velvyslancem při NATO má být Landovský

Hostem Rozstřelu je kandidát ČSSD na primátora Prahy Jakub Landovský (6. června...

Novým českým velvyslancem při NATO má být od podzimu dosavadní náměstek ministra obrany Jakub Landovský. V Bruselu má...

NATO oslaví 70 let. Vyzve Moskvu, aby se vrátila ke smlouvě o raketách

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Severoatlantická aliance vyzve Rusko, aby se vrátilo k plnému dodržování Smlouvy INF o likvidaci raket středního a...

Bezpečnostní novinky proberou v Olomouci obecní policisté ze tří zemí

Obecní policie. Ilustrační snímek

Půjde o největší setkání českých, slovenských a polských obecních strážníků. V Olomouci ve středu začíná třídenní...

Najdete na iDNES.cz