Důvěra v armádu u lidí roste. Věří, že náklady na obranu nejsou zbytečné

  17:55aktualizováno  17:55
Přestože na modernizaci české armády půjdou v příštích letech desítky miliard korun, 54 procent oslovených občanů si nemyslí, že by náklady na obranu zatěžovaly státní rozpočet zbytečně. Stále sice převažuje názor, že se v případě napadení sami neubráníme, ale podíl takto hlasujících lidí je nejnižší za posledních 25 let.

Nesouhlas s výrokem, že bychom se v případě napadení stejně neubránili, vyjádřila více než čtvrtina (28 procent) oslovených. To je nejvíce od roku 1993, kdy tuto otázku Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) lidem položilo. O schopnosti ubránit se sami pochybuje 59 procent respondentů, zbytek neví. 

Míra souhlasu / nesouhlasu s výroky o obraně (v %)

Míra souhlasu / nesouhlasu s výroky o obraně (v %)

Více než polovina dotázaných dokonce nepovažuje obranu České republiky za podstatnou, protože patříme mezi malé země, jejichž osud mají v rukou velmoci. V opozici k tomuto výroku zůstávají dvě pětiny české veřejnosti. 

Fotogalerie

Necelá polovina respondentů pokládá úroveň naší armády za srovnatelnou s armádami vyspělých západních zemí, necelé dvě pětiny dotázaných si pak myslí, že naše armáda je méně vyspělá než tyto armády. Česká společnost se v 89 procentech shoduje, že suverenitu státu je třeba bránit za každou cenu.

Pokud jde o náklady na obranu, ty vnímají jako zbytečnou zátěž pro státní rozpočet téměř dvě pětiny českých obyvatel, více jak polovina (54 procent) tento názor ale nesdílí. Mezi těmi, kdo nepovažují náklady na obranu za zbytečnou zátěž, byli nejčastěji lidé s vysokoškolským vzděláním, dobrou životní úrovní a pravicovou politickou orientací.

Pravicově orientovaní vyjadřovali i větší nesouhlas s tím, že o obraně nemá smysl uvažovat, protože bychom se případnému napadení stejně neubránili a že o malých zemích, jako jsme my, stejně rozhodují velmoci. Ženy v porovnání s muži neměly častěji na položené otázky jasný názor.

Náklady na obranu státu jsou v posledních čtyřech šetřeních více podporované, než tomu bylo v předchozích letech, kdy v české společnosti převažoval názor, že náklady na obranu státu jsou jen zbytečnou zátěží pro státní rozpočet. V aktuálním výzkumu byla dosažena jedna z nejnižších hodnot souhlasu s tímto výrokem (37 procent).

Nové vrtulníky, radary a obrněnce. Armáda chce mít jasno do konce roku

V případě srovnání armády ČR s armádami západních zemí v loňském výzkumu výrazněji převážil souhlas s tím, že naše armáda je na úrovni armád vyspělých zemí. Aktuální výzkum tento trend potvrdil, když souhlas opět významně převážil nad nesouhlasem.

Ke schopnosti naší země ubránit se napadení je česká veřejnost dlouhodobě velmi skeptická. S výrokem, že by se Česká republika v případě hrozby stejně neubránila, v současnosti souhlasí necelé tři pětiny (59 procent) dotázaných. Jedná se však o doposud nejnižší zaznamenanou hodnotu.

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se ve dnech 5. až 17. ledna 2019 ptalo 1087 dotazovaných ve věku od patnácti let.

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

VIDEO: Do Brna přiletěl legendární americký vrtulník Black Hawk

V Brně přistál slavný vrtulník Black Hawk. Lidé ho mohou prohlédnout v rámci...

Black Hawk nebo též Černý jestřáb známý také ze slavného filmu Ridleyho Scotta přistál v neděli na brněnském...

Při nehodě výletního vláčku se zranilo šest cestujících, z toho čtyři děti

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Víkendová výstava historických traktorů a stabilních motorů, která se konala v Jabloňově na Žďársku skončila v neděli...

Turistů je už moc. Česká města a obce je dříve lákaly, teď se jich bojí

Mezi turisty vyhledávané atrakce patří i pojízdné pivní bary.

Turnikety omezují vstup do centra Benátek. V Barceloně se dokonce proti turistům demonstruje. Strach z přílišného...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz