Experti: Risk s volbami se vyplatil

  • 42
Irák má ze sebou úvodní sčítání prvních demokratických voleb. Experti hodnotí jejich průběh velmi pozitivně a uplynulý víkend označují za úspěch demokracie. "Byla to velmi riskantní záležitost, ale to riziko se vyplatilo," míní například Karel Kovanda.

PŘÍLOHA
První volby po Saddámovi

Alexandr Vondra, bývalý velvyslanec v USA a náměstek ministra zahraničí, organizoval summit NATO v Praze
Myslím, že velký zájem iráckých voličů je tou nejlepší odpovědí všem evropským skeptikům, kteří tak rádi opakují, že demokracie a muslimský svět nejdou dohromady. Samozřejmě, že pro Irák je to teprve začátek na dlouhé, nesmírně obtížné cestě ke společnosti, která jednou bude, jak pevně věřím, plně respektovat důstojnost člověka a jeho svobody. Popřejme nyní Iráčanům na této cestě hodně štěstí a úspěchů a buďme připraveni jim pomáhat. Je důležité, že naši policisté, kteří pomáhají v Iráku školit své kolegy, se ze země nestáhnou.

Karel Kovanda, velvyslanec České republiky při NATO
Volby byly přelomovou záležitostí vzhledem k celé pětaosmdesátileté historii Iráku, voliči měli poprvé k dispozici otevřené pole alternativ a mohli vybírat. Byla to velmi riskantní záležitost a mnoho pozorovatelů i komentátorů doporučovalo volby odložit, ale to riziko se absolutně vyplatilo jak Američany vedené koalici, tak prozatímním iráckým úřadům.

Volby také donutily ukázat teroristy jejich pravou tvář: jakmile Zarkáví říká, že je proti demokracii jako takové, pak jen potvrzuje, že s ním není možné diskutovat a je nutné jej zničit. Navíc tyto volby přispějí k tomu, že příští irácká vláda bude mít k výkonu svých funkcí nezpochybnitelnou legitimitu.

Jan Nálevka, historik z Univerzity Karlovy v Praze a člen České euroatlantické rady
Tyto volby byly myslím úspěchem v tom smyslu, že se jich účastnilo šedesát procent voličů. Zatím je otázka, jak dopadly, protože nejsou sečteny výsledky. Nicméně pokud se naplní obavy, že Sunnité volby ignorovali, tak hrozí nebezpečí dalšího rozdělení Iráčanů.

Volby ale neukončí probíhající odpor proti okupaci a USA. Odpor proti USA tam bude dál rozněcovat vášně, protože jde o spojené nádoby: USA tam budou, trvá-li v Iráku nebezpečí, a to nebezpečí je tam kvůli okupaci země. Tedy naděje, že volby ukončí vojenskou okupaci Iráku a tamní konflikty, nejsou na místě.

Petr Voznica, bývalý velitel Sil územní obrany, nyní český velvyslanec v Litvě
Už fakt, že volby proběhly a navíc s účastí šedesáti procent voličů, je obrovský úspěch, protože Iráčané šli svobodně volit poprvé po padesáti letech a měli poprvé možnost výběru z mnoha kandidátů. Je také dobré, že nepodlehli tlakům zvenčí a šli volit.

Problémem možná bude, že jestli se do voleb zapojily jen většiny, tak Sunnitů bude v parlamentu málo. Každopádně bude potřeba najít správné rozvržení sil a moci nejen uvnitř Iráku, ale i ve vztahu Iráku a mezinárodních sil. Prioritou pro Iráčany je teď obnova země, příprava ústavy a naučit se spravovat vlastní zemi.

Ludvík Cimburek, bývalý poradce ministra obrany, pomáhal při obnově irácké armády
Nelze než obdivovat odvahu Iráčanů, že přišli volit v tak hojném počtu, protože na některých místech se hrozby teroristů přece jen realizovaly a mělo to tragické následky. Nezbývá než popřát nově zvoleným zástupcům, aby se shodli na principech fungování své země a aby nebyli příliš úplatní.

Jan Eichler, historik z Ústavu mezinárodních vztahů
Podle zpráv, které sleduji v médiích, to vypadá, že snad i ti teroristé už toho musí mít dost. To, že volby proběhly celkem bezpečně, by mohlo být znamením toho, že teroristé jsou již vyčerpaní a lidé chtějí normálně žít.


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

Video