Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. prosince 2021 Ambrož, Benjamin

3033+1. Jsme jako sněhová koule, říká poradce generálů pro Aktivní zálohu

  8:43
Rekordní zájem o Aktivní zálohu neutichá. Naopak. Armáda eviduje přesně 3 033 + jednoho záložníka. Tím "plus jedním" je poradce pro Aktivní zálohu na Generálním štábu a velitel záložní jednotky speciálních sil Ludvík Cimburek. Jsme jako sněhová koule, tvrdí v rozhovoru.

Příslušnice Aktivní zálohy během ukázky na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Poradcem náčelníka Generálního štábu pro Aktivní zálohu jste myslím od srpna 2015. Tehdy měla záloha 1 300 příslušníků, teď už počet přesáhl 3 tisícovky.
Armáda původně plánovala dosáhnout počtu 3 tisíc záložníků až na konci roku 2021. Zájmu pomohli, vedle nové legislativy, intenzivního výcviku i komunikace ze strany armády, zejména samotní aktivní záložníci, kteří myšlenku aktivních záloh dále rozšiřují mezi svými přáteli. Přirovnal bych to ke sněhové kouli, čím více členů máme, tím více roste povědomí o Aktivní záloze.

Ludvík Cimburek

Ludvík Cimburek

Někdejší elitní bojovník speciálních sil a hlavní armádní instruktor pro boj zblízka nyní radí ohledně zálohy náčelníkovi Generálního štábu. Sám je příslušníkem aktivních záloh a velí záložní jednotce 601. skupiny speciálních sil.

Je prvním českým vojákem, který v roce 1995 prošel prestižním kurzem Ranger v USA, pomáhal také jako poradce například při obnově irácké armády po svržení režimu Saddáma Husajna.

Jste „nadplán“, takže jednoznačně spokojenost?
Jednoznačně to úspěch je. Jsme jedna z mála armád, které se daří nábor do záloh i do profesionální armády.

O které jednotky je mezi dobrovolníky největší zájem?
Takhle to nelze zjednodušit. V současnosti nabíráme ke 44 jednotkám Aktivní zálohy. Při Krajských vojenských velitelstvích je čtrnáct pěších rot a třicet jednotek je u bojových a podpůrných útvarů. Prakticky u každého útvaru armády dnes máme rotu Aktivní zálohy. Zájemci si mohou vybrat, ale samozřejmě musí splnit všechny požadavky na danou pozici. Některé jednotky už jsou téměř naplněny a hledají jen specifické pozice, například řidiče, techniky, kuchaře.

V roce 2025 chce mít armáda 5 tisíc záložníků, je to už definitivní počet?
Armáda je živý organizmus, takže určitě ne. Od ledna 2020 přibudou ještě letecké roje a technické roje na leteckých základnách ve Kbelích, Čáslavi a v Náměšti. To jsou ale pozice, které obsadí bývalí vojáci z povolání. Vzniká velitelství Kybernetických sil a informačních operací v Brně, prapor „host nation support“ v Rakovníku a tam později pravděpodobně také vzniknou jednotky zálohy.

Vzniknout má také nové velitelství teritoria, bude mít na starost i Aktivní zálohu?
Velitelství teritoria, kromě jiných úkolů, bude mít na za úkol právě řízení a koordinaci výcviku čtrnácti pěších rot Aktivní zálohy při Krajských vojenských velitelstvích.

Mapa jednotek Aktivní zálohy

Mapa jednotek Aktivní zálohy

Jak si vysvětlujete takový zájem, který zdá se neuvadá, ba naopak?
Myslím, že Češi mají všeobecně velmi kladný vztah armádě. Určitě pomohly nové zákony, které začaly platit v roce 2016 a mimo jiné zavedly finanční kompenzace zaměstnavatelům aktivních záložníků. Mediální pozornost věnovaná uprchlické krizi v roce 2015 také zvedla zájem veřejnosti o bezpečnostní problematiku i k otázce místa armády a zálohy ve společnosti obecně.

V neposlední řadě to byly kroky velení armády ke zintenzivnění výcviku a vytváření nových jednotek, což vzbudilo zájem médií. O záloze se začalo více mluvit a psát. Proto se hlásí lidé, kteří do té doby o ní neměli ani tušení.

Fotogalerie

Je Aktivní záloha tedy průřezem společnosti, nebo jde jen o nadšence do vojenství či techniky?
Je to jednoznačně průřez společnosti. Opravdu se nedá říci, že by nějaká skupina vyčnívala. Zájem mají jak vyučení tak vysokoškoláci, muži i ženy. Dokonce si troufnu říci, že aktivních sportovních střelců je v Aktivní záloze menšina.

Mění se tedy i nějak úkoly zálohy?
Máme dva základní druhy jednotek Aktivní zálohy. Teritoriální strážní jednotky, jejichž primárním úkolem je ostraha o obrana objektů důležitých pro obranu státu. Tam počítáme 14 pěších rot v krajích a jednotky Aktivní zálohy u leteckých základen. Druhou skupinou jsou jednotky u bojových a podpůrných útvarů, které posilují schopnosti jednotlivých útvarů. To znamená, že se učí zacházet s technikou, kterou je daný útvar vyzbrojen, aby v případě potřeby doplnili a navýšili počty útvaru.

Aktivní záloha

Současný systém Aktivní zálohy začal vznikat v roce 1999, kdy tehdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý povolal záložáky na první dobrovolná vojenská cvičení. Z účastníků dobrovolných cvičení postupně vznikala jádra útvarů Aktivní zálohy.

Ty začaly být soustavně budovány až od roku 2002. V jednotlivých krajích vznikly v roce 2004 krajské pěší roty, které jsou určeny zejména k pomáhání při živelných pohromách a ochraně objektů důležitých pro obranu státu v rizikových situacích.

Kromě toho jsou postupně zakládány specializované útvary aktivní zálohy jako tanková rota, ženijní rota či útvar speciálních sil.

Základní informace o požadavcích, odkazy na všechny jednotky Aktivní zálohy lze najít na oficiálních stránkách.

Zájemce může přijít na některé z rekrutačních středisek AČR, které je v každém krajském městě nebo vyplnit on-line žádost.

A kdy může být jednotka záloh bojově nasazena?
Aktivní záloha je jediná vycvičená záloha, kterou má Česká republika k dispozici a kterou může Vláda ČR v případě potřeby povolat. Zákon umožňuje povolat Aktivní zálohu až na 7 měsíců v roce. Pokud by došlo k podobnému události, jako například ve Vrběticích, kde vybuchl sklad munice, téměř s jistotou by byly tentokrát nasazeny i jednotky aktivní zálohy.

Jak by to probíhalo?
Nejprve by na místě zasahovaly složky Integrovaného záchranného systému. Následně by objekt zabezpečila Policie. Pokud by vláda rozhodla o posílení policie, takřka okamžitě by na místo nastoupila profesionální armáda a policii začala pomáhat. V případě, že by bylo jasné, že to je úkol na dlouhou dobu, vláda by na návrh armády mohla rozhodnout o operačním nasazení jednotek Aktivní zálohy. Ty by na místě - pod velením policie a společně s vojáky z povolání - rotovaly například ve čtyř až osmitýdenních cyklech.

Pokud vím, hovořilo se i možném nasazení záložníků v zahraničních misích. Je to reálné?
V současné době běží pilotní projekt a jednoho záložáka v operačním nasazení v zahraničí už máme. Považuji za nutné zdůraznit, že zákon takové nasazení umožňuje pouze s výslovným souhlasem záložníka a vždy bude muset existovat potřeba pro takové operační nasazení ze strany AČR.

V jaké je misi?
Armáda z důvodu operační bezpečnosti nezveřejňuje detaily nasazení jednotek.

Generální štáb slíbil, že i záloha dostane lepší výstroj, výzbroj a další vybavení.
Do projektů okamžitého dopadu, které před rokem vyhlásil náčelník Generálního štábu, je zahrnuta i Aktivní záloha. Takže ano, i záloha dostane breny (Pozn. autora: nové útočné pušky Bren), přilby a vesty postupně tak, jak se materiál bude dařit nakupovat.

Autor: natoaktual.cz

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hra na to, že jsou očkovaní bezinfekční, musí skončit, vyzval Hajdúch

Podle lékaře a bývalého národního koordinátora pro testování Mariána Hajdúcha by se už okamžitě mělo vzít zcela vážně...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Demokracie je na ústupu, musíme prokázat její sílu, vzkázal šéf NATO

„Aby se západní společnost udržela v bezpečí, musí v dnešním nepředvídatelném světě pokračovat v posilování a...

Jen umělá inteligence z naší armády špičkovou neudělá, říká generál Šedivý

Největší chybou by bylo zastavit proces modernizace armády a začít ho znova reorganizovat, říká v rozhovoru pro...

NATO podpořilo Ukrajinu vůči Rusku. Od napadení mají Moskvu odradit sankce

Severoatlantická aliance jednomyslně podpořila Ukrajinu, u jejíchž hranic Rusko koncentruje desetitisíce vojáků. „Za...

Nabídněte Polsku naše vojáky, vyzvala vládu budoucí šéfka obrany Černochová

K řešení migrační krize na hranici s Běloruskem by měla Česká republika sousednímu Polsku nabídnout nejen vyslání...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...