Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. října 2020 Teodor, Theodor

3033+1. Jsme jako sněhová koule, říká poradce generálů pro Aktivní zálohu

  8:43
Rekordní zájem o Aktivní zálohu neutichá. Naopak. Armáda eviduje přesně 3 033 + jednoho záložníka. Tím "plus jedním" je poradce pro Aktivní zálohu na Generálním štábu a velitel záložní jednotky speciálních sil Ludvík Cimburek. Jsme jako sněhová koule, tvrdí v rozhovoru.

Příslušnice Aktivní zálohy během ukázky na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Poradcem náčelníka Generálního štábu pro Aktivní zálohu jste myslím od srpna 2015. Tehdy měla záloha 1 300 příslušníků, teď už počet přesáhl 3 tisícovky.
Armáda původně plánovala dosáhnout počtu 3 tisíc záložníků až na konci roku 2021. Zájmu pomohli, vedle nové legislativy, intenzivního výcviku i komunikace ze strany armády, zejména samotní aktivní záložníci, kteří myšlenku aktivních záloh dále rozšiřují mezi svými přáteli. Přirovnal bych to ke sněhové kouli, čím více členů máme, tím více roste povědomí o Aktivní záloze.

Ludvík Cimburek

Ludvík Cimburek

Někdejší elitní bojovník speciálních sil a hlavní armádní instruktor pro boj zblízka nyní radí ohledně zálohy náčelníkovi Generálního štábu. Sám je příslušníkem aktivních záloh a velí záložní jednotce 601. skupiny speciálních sil.

Je prvním českým vojákem, který v roce 1995 prošel prestižním kurzem Ranger v USA, pomáhal také jako poradce například při obnově irácké armády po svržení režimu Saddáma Husajna.

Jste „nadplán“, takže jednoznačně spokojenost?
Jednoznačně to úspěch je. Jsme jedna z mála armád, které se daří nábor do záloh i do profesionální armády.

O které jednotky je mezi dobrovolníky největší zájem?
Takhle to nelze zjednodušit. V současnosti nabíráme ke 44 jednotkám Aktivní zálohy. Při Krajských vojenských velitelstvích je čtrnáct pěších rot a třicet jednotek je u bojových a podpůrných útvarů. Prakticky u každého útvaru armády dnes máme rotu Aktivní zálohy. Zájemci si mohou vybrat, ale samozřejmě musí splnit všechny požadavky na danou pozici. Některé jednotky už jsou téměř naplněny a hledají jen specifické pozice, například řidiče, techniky, kuchaře.

V roce 2025 chce mít armáda 5 tisíc záložníků, je to už definitivní počet?
Armáda je živý organizmus, takže určitě ne. Od ledna 2020 přibudou ještě letecké roje a technické roje na leteckých základnách ve Kbelích, Čáslavi a v Náměšti. To jsou ale pozice, které obsadí bývalí vojáci z povolání. Vzniká velitelství Kybernetických sil a informačních operací v Brně, prapor „host nation support“ v Rakovníku a tam později pravděpodobně také vzniknou jednotky zálohy.

Vzniknout má také nové velitelství teritoria, bude mít na starost i Aktivní zálohu?
Velitelství teritoria, kromě jiných úkolů, bude mít na za úkol právě řízení a koordinaci výcviku čtrnácti pěších rot Aktivní zálohy při Krajských vojenských velitelstvích.

Mapa jednotek Aktivní zálohy

Mapa jednotek Aktivní zálohy

Jak si vysvětlujete takový zájem, který zdá se neuvadá, ba naopak?
Myslím, že Češi mají všeobecně velmi kladný vztah armádě. Určitě pomohly nové zákony, které začaly platit v roce 2016 a mimo jiné zavedly finanční kompenzace zaměstnavatelům aktivních záložníků. Mediální pozornost věnovaná uprchlické krizi v roce 2015 také zvedla zájem veřejnosti o bezpečnostní problematiku i k otázce místa armády a zálohy ve společnosti obecně.

V neposlední řadě to byly kroky velení armády ke zintenzivnění výcviku a vytváření nových jednotek, což vzbudilo zájem médií. O záloze se začalo více mluvit a psát. Proto se hlásí lidé, kteří do té doby o ní neměli ani tušení.

Fotogalerie

Je Aktivní záloha tedy průřezem společnosti, nebo jde jen o nadšence do vojenství či techniky?
Je to jednoznačně průřez společnosti. Opravdu se nedá říci, že by nějaká skupina vyčnívala. Zájem mají jak vyučení tak vysokoškoláci, muži i ženy. Dokonce si troufnu říci, že aktivních sportovních střelců je v Aktivní záloze menšina.

Mění se tedy i nějak úkoly zálohy?
Máme dva základní druhy jednotek Aktivní zálohy. Teritoriální strážní jednotky, jejichž primárním úkolem je ostraha o obrana objektů důležitých pro obranu státu. Tam počítáme 14 pěších rot v krajích a jednotky Aktivní zálohy u leteckých základen. Druhou skupinou jsou jednotky u bojových a podpůrných útvarů, které posilují schopnosti jednotlivých útvarů. To znamená, že se učí zacházet s technikou, kterou je daný útvar vyzbrojen, aby v případě potřeby doplnili a navýšili počty útvaru.

Aktivní záloha

Současný systém Aktivní zálohy začal vznikat v roce 1999, kdy tehdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý povolal záložáky na první dobrovolná vojenská cvičení. Z účastníků dobrovolných cvičení postupně vznikala jádra útvarů Aktivní zálohy.

Ty začaly být soustavně budovány až od roku 2002. V jednotlivých krajích vznikly v roce 2004 krajské pěší roty, které jsou určeny zejména k pomáhání při živelných pohromách a ochraně objektů důležitých pro obranu státu v rizikových situacích.

Kromě toho jsou postupně zakládány specializované útvary aktivní zálohy jako tanková rota, ženijní rota či útvar speciálních sil.

Základní informace o požadavcích, odkazy na všechny jednotky Aktivní zálohy lze najít na oficiálních stránkách.

Zájemce může přijít na některé z rekrutačních středisek AČR, které je v každém krajském městě nebo vyplnit on-line žádost.

A kdy může být jednotka záloh bojově nasazena?
Aktivní záloha je jediná vycvičená záloha, kterou má Česká republika k dispozici a kterou může Vláda ČR v případě potřeby povolat. Zákon umožňuje povolat Aktivní zálohu až na 7 měsíců v roce. Pokud by došlo k podobnému události, jako například ve Vrběticích, kde vybuchl sklad munice, téměř s jistotou by byly tentokrát nasazeny i jednotky aktivní zálohy.

Jak by to probíhalo?
Nejprve by na místě zasahovaly složky Integrovaného záchranného systému. Následně by objekt zabezpečila Policie. Pokud by vláda rozhodla o posílení policie, takřka okamžitě by na místo nastoupila profesionální armáda a policii začala pomáhat. V případě, že by bylo jasné, že to je úkol na dlouhou dobu, vláda by na návrh armády mohla rozhodnout o operačním nasazení jednotek Aktivní zálohy. Ty by na místě - pod velením policie a společně s vojáky z povolání - rotovaly například ve čtyř až osmitýdenních cyklech.

Pokud vím, hovořilo se i možném nasazení záložníků v zahraničních misích. Je to reálné?
V současné době běží pilotní projekt a jednoho záložáka v operačním nasazení v zahraničí už máme. Považuji za nutné zdůraznit, že zákon takové nasazení umožňuje pouze s výslovným souhlasem záložníka a vždy bude muset existovat potřeba pro takové operační nasazení ze strany AČR.

V jaké je misi?
Armáda z důvodu operační bezpečnosti nezveřejňuje detaily nasazení jednotek.

Generální štáb slíbil, že i záloha dostane lepší výstroj, výzbroj a další vybavení.
Do projektů okamžitého dopadu, které před rokem vyhlásil náčelník Generálního štábu, je zahrnuta i Aktivní záloha. Takže ano, i záloha dostane breny (Pozn. autora: nové útočné pušky Bren), přilby a vesty postupně tak, jak se materiál bude dařit nakupovat.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Roušky povinně ve městech i v autě s cizími, nařídil od středy Prymula

Vláda na pondělním jednání schválila povinné nošení roušek v autech. Vztahovat se nebude na řidiče, kteří pojedou sami...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékař z misí: Polní nemocnice nedává smysl, je to marketingový projekt

Vláda v pátek vydá nařízení ke stavbě polní nemocnice v pražských Letňanech, která vznikne kvůli rostoucímu počtu...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Tornado je spolehlivé, ale náhradu potřebujeme, říká velitel Luftwaffe

Bojové letouny Tornado slouží v německém letectvu už 40 let. Mimo jiné také jako jediný nosič amerických jaderných...

Systém českého výrobce patří mezi nejlepší technologické inovace pro NATO

Specializovaná agentura NATO vybrala osm nejlepších technologických inovací od výrobců z celého světa, které by v...

Kybernetický zákon prošel dál. Vojenské tajné službě dá možnost protiúderu

Poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila novelu „kybernetického zákona“, který vojenské tajné službě svěří...

Armáda dostane rozpočet, který si zaslouží, slíbil Babiš. KSČM navzdory

Armáda skutečně potřebuje moderní výbavu, ohradil se premiér Andrej Babiš (ANO) vůči debatám o možných škrtech ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...