Čeští vojáci uspěli na světovém šampionátu v airsoftu na Tchaj-wanu

  13:29aktualizováno  13:29
Původně prý jen nechtěli udělat ostudu. Na světovém šampionátu v airsoftu na Tchaj-wanu ale četaři Jiří Hoffman a Ladislav Zekucia z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic nakonec zářili. V konkurenci 34 týmů z celého světa skončili na třetím místě.

Český tým na světovém šampionátu v airsoftu na Tchaj-wanu. | foto: archiv Bohemia Air Soft

„Takový úspěch jsme nečekali. Samozřejmě jsme ale rádi, že jsme mohli předvést kvalitu českého airsoftu a střelců v porovnání se zbytkem světa,“ uvedli Jiří Hoffman a Ladislav Zekucia.

Český tým skončil na třetím místě se 144 body. O pouhé dva body více měl tým z Nizozemska a soutěž označovanou jako neoficiální mistrovství světa vyhráli Japonci, kteří dosáhli 169 bodů.

Na červencový šampionát G&G World Cup 2019 se probojovali díky vítězství v květnovém národním finále pořádaném Bohemia Air Soft v Plzni, kde neměl tým profesionálních vojáků z 25. protiletadlového raketového pluku konkurenci.

Airsoft je dnes považován za moderní druh sportu. Nejpopulárnější je zřejmě právě v asijských zemích, ale velmi početné zástupy fanoušků má i v Česku. Hráči po sobě či do terčů střílejí malými lehkými plastovými kuličkami ze zbraní, které svým vzhledem velmi reálně kopírují ty skutečné.

Fotogalerie

Oba čeští zástupci slouží v armádě čtvrtým rokem. Airsoftu se ale věnují přes deset let. Svorně tvrdí, že je to adrenalin a forma odreagování, při které se schází dobrá parta lidí, ale také forma tréninku, při kterém si zdokonalují znalosti z plánování, taktiky a dalších dovedností, které zužitkují v práci.

Na Tchaj-wanu se dvoučlenné týmy utkaly v několika dynamických střeleckých úlohách, které zahrnovaly střelbu z místa i v pohybu. Schopnosti závodníků prověřily velmi pestré úkoly v uměle vytvořených scénách hodnocené podle přísných pravidel.

Soutěžilo se v pěti disciplínách. První čtyři museli závodníci zvládnout během kvalifikace i ve finále. Pátá disciplína byla součástí jen finále. Strakonickým vojákům se nejlépe vedlo ve čtvrté disciplíně. Během ní museli proniknout do budovy obsazené nepřítelem a postupně zasáhnout 27 statických i pohyblivých elektronických terčů, které byly rozmístěné ve čtyřech místnostech.

Naopak nejtěžší pro ně byla pátá finálová. A to i přesto, že patřili mezi pět týmů, které tuto část dokončily s nejlepším časem. Simulovala totiž průlom týmu do nepřátelského objektu, likvidaci posádky, vyzvednutí důležitých předmětů a následné stažení. Úkolem soutěžících bylo zničit šest desítek terčů, které se objevovaly v různých časech.

Rozmístěné byly navíc ve spletitém labyrintu a závodníci na ně stříleli z různých pozic – z kladiny, vleže či v kleče v tunelu nebo při balancování na schodech. „Důležité bylo zůstat v klidu a plně se koncentrovat. Umět pracovat pod tlakem a držet se předem stanoveného plánu se ukázalo jako výhoda před ostatními. Hodně nám v tom pomohly naše zkušenosti ze střeleckých soutěží,“ shodli se čeští reprezentanti.

Autor: natoaktual.cz
Témata: voják, Nizozemsko, Plzeň

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Kauza Perun míří do právní bitvy. Česká armáda vozidla nedostane

vozidlo Perun 4x4

Výrobce bojového vozidla Perun pro speciální síly trvá na tom, že vozidlo plní podmínky české armády. Ministerstvo...

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Manévr ruské stíhačky byl nebezpečný, hodnotí NATO incident nad Baltem

Záběr ze záznamu setkání španělského pohotovostního letounu EF-18 (nahoře) a...

Manévr jedné ze dvou ruských stíhaček Su-27, které podle ruské verze v úterý nad Baltem "odehnaly" pohotovostní letoun...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR OBROBNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz