Nakladatelství Albatros slaví 70. narozeniny

  12:00aktualizováno  12:00
Státní nakladatelství dětské knihy vzniklo 15. dubna 1949. V roce 1969 změnilo název na Albatros a za 70 let existence vydalo toto největší a nejstarší tuzemské nakladatelství pro děti a mládež téměř 13 tisíc titulů v celkovém nákladu 350 milionů kusů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Státní nakladatelství dětské knihy (SNDK), které vzniklo v éře znárodňování a přejímání sovětských vzorů i v oblasti literatury, do konce roku 1949 vydalo osmnáct titulů.

Jeho prvním ředitelem se stal Václav Neužil, dosavadní vedoucí literárního oddělení Státního nakladatelství. V roce 1956 ho vystřídal spisovatel Bohumil Říha a o dva roky později získalo SNDK na světové výstavě Expo 1958 v Bruselu cenu Grand Prix. V té době začala v nakladatelství působit nastupující generace výtvarníků - Helena Zmatlíková, Adolf Born, Vladimír Fuka a spisovatelů dětské literatury - Václav Čtvrtek, Miloš Macourek, Olga Hejná.

V roce 1969 nakladatelství přijalo název Albatros a přestěhovalo se do nově vybudovaného Domu dětské knihy v pražské ulici Na Perštýně.

Proslulými se staly nejrůznější edice, například edice malých dobrodružství Střelka, či edice dívčího čtení Veronika, která vycházela v letech 1972 až 1989 a navázala na ni edice Romana. Snad v žádné rodině svého času nechyběly malé knížky Rozum do kapsy, Naši savci či Naše houby, jež vyšly v edici Oko, která vychází od roku 1961 a čítá asi stovku titulů.

K nejvydávanějším českým autorům patří Josef Lada, Václav Čtvrtek a Zdeněk Miler, ze zahraničních autorů to jsou J. K. Rowlingová, Astrid Lindgrenová či Antoine de Saint-Exupéry.

Knížkou s největším jednorázovým nákladem v historii nakladatelství je Osada Havranů od Eduarda Štorcha z roku 1982 s nákladem 250 tisíc výtisků. V zahraničí nejvíce zabodoval Krteček Zdeňka Milera, který byl přeložen do 28 jazyků.

Od roku 1998 byl Albatros dceřinou firmou skupiny Bonton, v roce 2008 se vlastníkem společnosti Albatros nakladatelství, právní nástupce, a. s. stala Narcia Consulting, o rok později vznikla společnost Albatros Media.

Skupina Albatros Media dosáhla loni konsolidovaných tržeb přibližně 750 milionů korun. Její produkce pokrývá více než 17 procent nakladatelského trhu v Česku, každoročně uvede na trh více než 2 000 nových knih. Vedle 16 samostatných nakladatelství vlastní Albatros Media také stoprocentní podíl v distributorech elektronických knih eReading.cz a Palmknihy.

Autoři: ,

Lék na Alzheimera bude do 4 let, tvrdí český spoluautor pilulky

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

OBRAZEM: Zkáza, katastrofa. Média skládají hold katedrále Notre-Dame

Libération (16. dubna 2019)

V úterý je na světě jen málo deníků, které svou titulní stranu nezasvětily noční pařížské katastrofě. Požár přes osm...

Státy EU potvrdily souhlas s reformou autorských práv na internetu

Ilustrační foto

Zástupci členských zemí EU potvrdili souhlas s podobou reformy autorských práv na internetu. „Jde o milník při rozvoji...

Automat YouTubu vyhodnotil některé zprávy o požáru Notre-Dame jako falešné

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pondělní požár katedrály Notre-Dame ukázal jednak sílu sociálních médií, ale také omezené možnosti, které mají jejich...

Najdete na iDNES.cz