Zemanovci osloví kvůli volbám členy Rusnokovy vlády. Chtějí i Mynáře

  11:56aktualizováno  14:36
Strana práv občanů Zemanovci se pokusí přilákat na své kandidátky pro předčasné volby co nejvíce členů vlády Jiřího Rusnoka. "Tohle jsou odborníci na svých místech. Budeme je chtít oslovit. Můžeme je oslovit všechny. Druhá věc je, jestli to budou chtít akceptovat a za jakých podmínek," řekl iDNES.cz předseda SPOZ Zdeněk Štengl.

SPOZ podle předsedy Zdeňka Štengla osloví členy Rusnokovy vlády, které jmenoval prezident a čestný předseda SPOZ Miloš Zeman, zda by chtěli kandidovat za stranu ve volbách. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Štengl by stál i o to, aby za stranu kandidoval hradní kancléř Vratislav Mynář, bývalý šéf strany, který si i jako vysoce postavený úředník ponechal funkci šéfa zlínské organizace SPOZ. "Je to známá osobnost, takže bych o to stál," uvedl Štengl.

Mynář iDNES.cz řekl, že tuto věc bude řešit až v případě, pokud se Sněmovna vůbec rozpustí. "Nejsem netrpělivý. Proklamace, že se Sněmovna rozpustí, už tady taky byla a nerozpustila se, takže já počkám do 20. srpna. Musím o tom mluvit s panem prezidentem. Jeho přání, respektive rozhodnutí pro mě bude alfou a omegou a budu ho stoprocentně respektovat," uvedl Mynář. Je si vědom toho, že jeho současná práce by se nedala skloubit s tím, kdyby se měl stát poslancem.

Další postup SPOZ před předčasnými volbami, které by se konaly na podzim, pokud se Sněmovna příští týden sama rozpustí, bude podle předsedy Štengla politická rada Strany práv občanů Zemanovci řešit ve čtvrtek.

Řekl, že se členy Rusnokovy vlády ještě SPOZ nejednala. Už v souvislosti s jarním sjezdem Zemanovců se přitom poprvé mluvilo o tom, že by strana ráda pro svou kandidátku v Moravskoslezském kraji získala Martina Pecinu, který se stal ministrem vnitra v Rusnokově vládě. "To nevylučuji. Stál bych o to, abychom jednali se všemi," řekl iDNES.cz Štengl. Ani s Pecinou, stejně jako s dalšími ministry si podle něj SPOZ ještě neplácla.

Premiér Rusnok jít do voleb nechce. Počítá s tím, že by ho mohl prezident příští rok jmenovat do bankovní rady ČNB. "Já budoucnost nespojuji s kariérou v politice," zopakoval. Ministra kultury Jiřího Balvína dotaz iDNES.cz, co by řekl nabídce SPOZ a zda uvažuje o dalším působení v politice, evidentně zaskočil. "Vůbec nic o tom nevím a ani jsem o tom nepřemýšlel," uvedl Balvín.

To ministr dopravy Zdeněk Žák to vidí jinak. "Já se cítím natolik, že si myslím, že ty nabídky by mohly přijít ne z jedné, ale dokonce z více stran, to teda zas tak skromný nejsem," řekl v nedělní polední diskusi v ČT, když se ho moderátor ptal, jestli bude ve volbách kandidovat za Zemanovce. "Je to člověk na svém místě," zhodnotil v pondělí Štengl ministra dopravy.

Když vznikala Rusnokova vláda, opřel se předseda ČSSD Bohuslav Sobotka do členů strany, kteří přijali nabídku jít do Rusnokovy vlády. Vyjádřil obavu, že členství ve vládě má být propagací pro volební kampaň SPOZ a řekl, že by ministr zahraničí Jan Kohout mohl být kandidátem Zemanovců v Praze a bývalá místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová ve středních Čechách (o sporech kolem jejího jmenování čtěte zde). Oba si pak pozastavili členství v sociální demokracii, stejně jako ministr práce a sociálních věcí František Koníček. Benešová o kandidatuře za SPOZ neuvažuje, dostala nabídku v ČSSD.

S ČSSD nejednáme, řekl šéf SPOZ a vysmál se Drymlovi

Sám předseda Strany práv občanů Zemanovci Zdeněk Štengl počítá s tím, že bude kandidovat, nejspíš v Pardubickém kraji. Rozhodnutí o kandidátkách, které je podle něj strana schopna sestavit do měsíce, mají v rukou krajské organizace.

Štengl kategoricky popřel, že by se jeho strana pokoušela o jakékoli jednání o společném předvolebním postupu s ČSSD.  O údajných jednáních strany se sociálními demokraty mluvil na serveru tyden.cz senátor Vladimír Dryml, původně zvolen za ČSSD, nyní je u Zemanovců. Tvrdil dokonce, že předvolební koalici překáží jen předseda ĆSSD Bohuslav Sobotka.

"Tomu se musím zasmát. Pan Dryml není členem předsednictva ani politické rady. Takové věci nebyly ani v úvahách, Jednání neprobíhá, vůbec ne, ani jsme nic takového neřešili. Pan Dryml mluvil sám za sebe," řekl iDNES.cz šéf zemanovců Štengl.

Zemanovci jsou v každém případě jednou ze stran, které už svou předvolební kampaň rozjely. Po republice se visí billboardy SPOZ se sloganem "Řekněte ne zlodějům" a lístky se stejnou zprávou přišly i do schránek tisíců domácností. Jde o kampaň Zemanovců na podporu petice za přijetí zákona o majetkových přiznáních. "Je to zdařilá akce. Máme už více než 70 tisíc podpisů," uvedl šéf Strany práv občanů Zemanovci.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Přesun Koněvovy sochy smlouvu s Ruskem neporuší, tvrdí ministr Petříček

K soše Koněva na pražském náměstí Interbrigadistů se v pondělí v podvečer...

Pokud se najde důstojné místo pro umístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Česko dostojí svým závazkům ze...

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Poslanci chtějí osekat daňový balíček a zabránit zdražení vytápění plynem

Šéfka rozpočtového výboru Miloslava Vostrá, která byla jednat na ministerstvu...

Zabránit zdražení vytápění stovek tisíc domácností se snaží poslanci. Rozpočtový výbor schválil návrh komunistky...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY – JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz