Senátor Pavel Fischer, který protizemanovské tažení v Senátu inicioval, řekl, že Zemanovo chování je nevypočitatelné. Tím zdůvodnil, proč usiluje o označení prezidenta za neschopného zastávat úřad.
Šéf Senátu Miloš Vystrčil nicméně uvedl, že v tuto chvíli není dostatek podkladů pro to, aby se tak učinilo. Je potřeba počkat na stanoviska odborníků. Vyslovil názor, že dostupné materiály dostatečné ani nebudou.
„Mám za to, že i když s prezidentem nemusíme souhlasit, mají se politické spory řešit volbami, ne posudky uprostřed mandátu. Institut prohlášení neschopnosti vykonávat úřad je totiž pouze technickou záležitostí, kterou by se neměly řešit politické neshody,“ uvedl na Twitteru před zasedáním komise Hraba.
Zemanova Nemesis: Pavel Fischer |
Návrh připravil na začátku června senátní bezpečnostní výbor. Zeman podle předsedy výboru Pavla Fischera ve svých výrocích mimo jiné z kauzy Vrbětice ukázal, že je dezorientován, špatně cituje ústavu a vykládá si realitu způsobem, která zaměňuje následek za příčinu.
„Nekoná v souladu se svým slibem, vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod,“ uvedl Fischer.
Vrbětice byly vrchol
Výbor podle Fischera čerpal se Zemanových veřejných výroků. Předseda výboru poukázal mimo jiné na Zemanovo opakované prohlášení, že vyšetřovacích verzí výbuchů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 je více.
Sdílíte názor senátora Fischera, že prezident Zeman už není schopen vykonávat svou funkci?
Zeman to opakovaně uvedl navzdory opětovným vyjádřením vyšetřovatelů, tajných služeb i premiéra Andreje Babiše o jediné vyšetřovací verzi, podle níž jsou za výbuchy agenti ruské tajné služby.
Vyjádření prezidenta v případu Vrbětic je podle Fischera vyvrcholením Zemanových výroků, které ohrožují bezpečnost ČR. Prezident nedokáže odlišit utajovanou informaci od veřejné, uvedl předseda výboru. Poukázal také na to, že Zeman ke kauze Vrbětice vystoupil až po týdnu po odhalení celé záležitosti.
Neexistují důkazy, že za výbuch ve Vrběticích může GRU, řekl Zeman |
Ústava uvádí, že „nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát“, pravomoci hlavy státu přecházejí na předsedu vlády, Sněmovnu a Senát.
Horní komora už předloni navrhla ústavní žalobu na Zemana. Vytýkala mu nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády nebo vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR. Podnětem k žalobě bylo údajné ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu. Sněmovna, v níž mají většinu Zemanovi podporovatelé z řad ANO, ČSSD, KSČM či SPD, ale předložení žaloby neschválila.